Трембіта, бугай, тулумбас: забуті музичні інструменти української культури

Трембіта, бугай, тулумбас: забуті музичні інструменти української культури
195292 ПЕРЕГЛЯДІВ

Україна - квітуча, мелодійна земля. Тут народилися справжні виконавці української пісні. А наша пісня звучить ще з далеких часів Київської Русі.
З малечку мамина колискова пестить душу, з піснею зустрічають гостей, святкують українські весілля, піснею розраджують душу.
В серці кожного українця є часточка любові до музики. З малечку батьки віддають дітей в музичні школи або самі навчають грати на музичних інструментах. Так виростали майбутні митці української пісні. Та мало хто знав, що колись такі інструменти виготовлялися з глини, посуду або навіть кінського волосся. Чимало українського приладдя знаходиться в музеях, всі охочі вивчають культурне надбання народу. Деякі старовинні музичні інструменти лежать на горищі у наших бабусь та дідусів. Але ж поприпадали пилом і мелодії явно давно вже забуті. Тож пропонуємо разом пригадати, яким музичним інструментом зустрічали ворога, а яким на вечорницях грали.
Чи чули ви щось про такий інструмент, як трембіта? Колись ця палка завдовжки з 1,5 метри була головним зв'язком вівтарів з селом. Це свого роду такий собі мобільний телефон. Цікаво, що й зараз у Карпатах чути мелодію трембіти. А виготовляють цей інструмент з"громовиці", тобто смереки, в яку вдарила блискавка. Трембітою сповіщали народження дитини або ж навпаки відхід людини у вічність. З нею колядували, з нею й на весіллі гуляли.
Інструмент, який відтворює кування зозулі- окарина. Виготовляють його з глини або дерева. Він має 10 отворів та пристрій, через який подається свист. Важливо, що це хороша забавка маленьких дітей. І свого часу окарину вважали оберегом для малечі від злих духів.
Ревіння бугая нагадує інструмент з такою ж назвою бугай або бербениця. Виготовлення цього музичного інструменту досить цікаве. Майстри беруть діжку, обкручують її шкірою, прикріплюють волосся від кінського хвоста. А потім вставляють руку в діжку і тягнуть за хвіст чим душ. Рок-група "Onuka" використала бугая у своєму треку "Vidlik".
Невід'ємною частиною військового побуту був тулумбас. Це такий собі казан, в який били щосили. Часто тулумбас брали в похід. Прив'язували його до сідла, а коли потрібно було скликати раду або бачили наближення ворога, били в цей казан. В Запорізькій Січі тулумбас був священим і належав довбушу- військовому службовцю.
У давнину хлопець, який кохав дівчину, дарував її дримбу. Цей інструмент відомий ще з часів неоліту. Адже припускають, що ним вигравали ще на кістках мамонтів. Дримбу вважали жіночим музичним інструментом. В руках жінки дримба відтворювала неймовірні звуки.
В сучасному музичному просторі всім добре відома скрипка. А колись його замінював гудок, гудочок, гудище. Назви залежали від розміру інструменту. Він мав три струни, а грали на ньому дугоподібним смичком. При грі на гудочку, його притискали до колін або грудей. Свого часу цей інструмент вважали бісівським, тож у майстрів вони були вилучені та знищені.
Волинка-улюблений інструмент українців. Майстри вичавлювали шкіру з коси або теляти, створювали так званий міх і наповнювали його повітрям. Потім музикант натискав на волинку ліктем і відтворював верескливу мелодію. Під таке звучання майстер міг виконати один куплет пісні. До волинки ставилися з особливою обережністю, тож і оздоблення було відповідне: брязкальцями, китицями тощо. Особливо цей музичний інструмент шанувався на Запорізькій Січі.
Торбан або панська бандура- дорогий вишуканий інструмент, який був окрасою всіх вечорниці. На ньому грали справжні віртуози, майстри своєї справи. Однак у XIX столітті він зник, тому що простому люду був не доступний.
Ліра, бубон, цимбали- музичні інструменти, які робили культуру нашого народу яскравішою, багатшою. Український народ наповнював своє нутро мелодіями цих інструментів. Наша культура повна майстрів та віртуозів, головне пам'ять минувшини.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео