Тендерна корупція. Як одеський бізнесмен-втікач Руслан Тарпан спустошує місцеві бюджети на реставрації будівель

Тендерна корупція. Як одеський бізнесмен-втікач Руслан Тарпан спустошує місцеві бюджети на реставрації будівель
49663 ПЕРЕГЛЯДІВ

Реставратора будинку Руссова – багатостраждального пам'ятника архітектури в самому центрі Одеси – судитимуть за привласнення великої суми з місцевого бюджету, виділеного мерією міста. Йдеться про компанія "Укрспецпроект", з якою Управління капітального будівництва міста у травні 2018 року уклало договір на проведення реставрації. Примітно, що цю компанію пов'язують з одеським бізнесменом Русланом Тарпаном, який переховується вже кілька років від українського правосуддя за кордоном. Попри те, що ця та багато інших афілійованих з Тарпаном компаній не раз опинялися в епіцентрі корупційних скандалів при реконструкції історичних будівель і пам'ятників, вони продовжують брати участь і навіть вигравати в державних тендерах, спустошуючи місцеві та державні бюджети. Докладно про це – в матеріалі РБК-Україна.

Будинок Руссова за минулі 12 років пережив цілий ряд пожеж, найсильніший з яких стався у 2009 році. Тоді вогонь зруйнував частину несучих конструкцій і внутрішніх перегородок, а вежа, що вінчає будівлю, обрушилася. За підсумком будівлю визнали аварійною і непридатною до проживання.

У 2017 році напівзруйнований будинок Руссова в мерії вирішили відремонтувати, попри те, що будівля перебувала в приватній власності. З другої спроби у 2018 році тендер віддали компанії "Укрспецпроект". Вартість реставрації склала понад 100 мільйонів гривен

Відреставрований пам'ятник архітектури з помпою відкрили в грудні 2019 року. Однак відразу після цього фінансовими відносинами підрядника і чиновників зацікавилися в поліції. За версією слідства, менеджмент компанії значно завищував обсяг і вартість робіт у звітній документації, чим завдав місту збитків, як мінімум, на 5 мільйонів гривень.

Відновлення Будинку Руссова (фото: dumskaya.net)

"Укрспецпроект" афільована з відомим в Одесі бізнесменом Русланом Тарпаном. У 2020 році у цієї фірми двічі змінювалося керівництво і засновники. У січні директором і кінцевим бенефіціаром став якийсь Костянтин Демко, якого у вересні змінив Вадим Сербін. Останній також є директором компанії "Арт білдінг груп", яка входить до складу холдингу "Інкор" Тарпана, що підтверджує той факт, що "Укрспецпроект" з самого початку була афільована саме з ним: у всякому разі, реставраційні роботи на Будинку Руссова виконували фахівці, які до цього працювали на багатьох інших об'єктах бізнесмена.

Бізнесмен-втікач

Бізнесмена Руслана Тарпана оголосили в розшук ще у 2017 році. Йому інкримінують відразу кілька статей КК, зокрема привласнення і розтрату коштів, виділених на будівництво проекту "Глибоководний випуск" щодо відведення стічних вод Одеси в акваторію Чорного моря.

В рамках цього проекту необхідно було побудувати систему з повного очищення стоків міста, які повинні були відводитися в Одеську затоку. Проект обійшовся в 175 мільйонів доларів. Основний обсяг робіт виконувала фірма з групи "Інкор", що належить Руслану Тарпану. За заявами бізнесмена, всі роботи були виконані, але "Глибоководний випуск" так і не запрацював. У матеріалах справи фігурує сума в 320 мільйонів гривень, які зникли в невідомому напрямку.

У 2017 році судом було накладено арешт на майно фігурантів, у тому числі Руслана Тарпана. У списку заарештованого майна опинилися – недобудований 16-поверховий житловий будинок; чотири квартири; земельна ділянка у Фонтанці; автомобілі ЗІС-101 1937 року випуску, ЗІЛ-4104 (1981 рік) і Lexus LX470. Однак це – лише мала частина того, що просив заарештувати слідчий.

Так, суддя Гонтар порахував, що майно компаній "Інкор-груп", "Квартал Руссова", "Одеські реставраційні майстерні", "Гранд Готель", "Сенат", "Альбатрос-Сіті" та інших заарештовувати не можна.

"Частка в статутному капіталі ТОВ тільки засвідчує здійснення особою вкладу до статутного фонду і визначає його вартість, а тому не може вважатися майном. Накладення арешту на корпоративні права людини фактично є втручанням в управління господарським товариством і може призвести до блокування господарської діяльності, тому корпоративні права осіб, що належать йому як засновнику або учаснику господарського товариства, не можуть бути об'єктом арешту", – йдеться в рішенні суду.

Крім того, в клопотанні згадувалися компанії "Інкор-Фінанс" і "мрія", що належать дружині бізнесмена. У їхньому арешті суд також відмовив – "оскільки дружина підозрюваного не є підозрюваною".

Знищення замість реконструкції

Основна спеціалізація групи компаній Тарпана – Реставрація історичних будівель, ремонт бюджетних приміщень, центрів зайнятості, різних медустанов тощо.

Тільки за останні три роки дві компанії Тарпана – "Укрспецпроект" і "Арт-Проект-2010" – отримали з бюджету близько 136,6 мільйона гривень.

Серед об'єктів, якими займалися його компанії вже згадуваний будинок Руссова, Старокінний ринок, готель "Велика Московська", знесення історичної будівлі готелю "Спартак" і будівництво на її місці готелю "Імперіал".

Одна з останніх історій – "реконструкція" будинку початку XIX століття за адресою Приморський бульвар, 7, який є пам'яткою архітектури національного значення. З 2017 року будівля відновлюється з грубими порушеннями норм і правил реставрації. Також в порушення чинного законодавства був прибудований мансардний поверх.

Національний пам'ятник архітектури на Приморському бульварі Одеси "реконструюють" з грубим порушенням правил (фото: dumskaya.net)

У Мінкульті повідомляли, що жодних дозволів на проведення таких робіт у власників будинку немає. Суди кілька разів призупиняли реконструкцію, але безуспішно. Знищення пам'ятки архітектури триває і донині.

Інформація про недбалість виконаних робіт також нерідко зустрічається в новинах місцевих видань. Наприклад, у квітні цього року на Будинку Руссова в Одесі частково обвалилася одна зі статуй, яку, як виявилося, зробили за допомогою пластикової пляшки. Фотографії цього відразу ж розлетілися по соціальних мережах і стали джерелом для безлічі мемів.

Сумніший випадок трапився в серпні цього року: в центрі Одеси на голову іноземного туриста впала частина карниза старовинної будівлі. Будівля обслуговується компанією "Ренесанс" Тарпана.

Тендерний "тролінг"

Хай там як, влітку "Укрспецпроект" виграла відразу два тендери на 17,5 мільйонів гривень і 110 мільйонів. Тендери стосувалися реставрації будинку Лібмана на перетині Садової і Преображенської і будівлі мерії на Думській площі.

Пізніше тендерний комітет все ж відхилив пропозиції компанії, але не через негативний шлейф учасника аукціону, а з формальних причин. Помилку знайшли в банківській гарантії – в ній не вказали "категорію бенефіціара".

Згодом "Укрспецпроект" заблокувала оголошення переможця через Антимонопольний комітет. За словами учасників ринку, компанія вже не вперше подає неправдиві відомості, або не вносить авансовий платіж, блокуючи таким чином проведення тендеру.

Як відомо, АМКУ – єдиний в країні орган, який розглядає скарги реальних і потенційних учасників публічних закупівель на дії організаторів тендерів, документацію, рішення, поведінку інших учасників. Найчастіше, мета такого "тролінгу" – якщо і не перемогти в публічному тендері, то хоча б отримати субпідряди від переможців в обмін на відкликання скарги.

У випадку з Тарпаном, на обличчя всі ознаки того, що він цілеспрямовано залучає членів своєї сім'ї, різних сторонніх осіб, щоб створювати групи фіктивних компаній, які потім беруть участь в різного роду тендерах – як основні учасники або субпідряд. Це дозволяло йому протягом більш ніж 10-ти років системно формувати фіктивні замовлення з вкрай завищеними цінами на роботи і матеріали.

У правоохоронців є також дані, що в якості легалізації коштів, отриманих таким шляхом, він використовував міжнародні фінансові інструменти для придбання активів – компаній, рухомого і нерухомого майна. Є припущення, що він таким чином виводив великі суми й на територію Росії в період 2015-2018 років.

В цілому ж, сьогодні в Україні існує більше ніж десять актуальних кримінальних справ, де він і пов'язані з НДЦ особи фігурують в якості підозрюваних або обвинувачених. Частина з них знаходиться в суді, одна судовий процес проходить дуже повільно. Сам Тарпан, як уже було зазначено, ховається від правосуддя і знаходиться у всеукраїнському розшуку. Втім, це не заважає йому продовжувати діяльність, яка завдає не тільки шкоди бюджету України, але ще й погіршує ситуацію зі збереженням історичних видань і пам'яток архітектури, а нерідко навіть загрожує життю людей.

РБК

Теги: Укрспецпроект,Руслан Тарпан,Тарпан,Будинок Руссова,Костянтин Демко,Інкор,Арт-Проект-2010,Украина,Україна,Демко,Одеса,Одесса,Вадим Сербін,Сербін,Арт білдінг груп,Глибоководний випуск,Інкор-груп, Квартал Руссова, Одеські реставраційні майстерні, Гранд Готель, Сенат, Альбатрос-Сіті,Інкор-Фінанс,Імперіал,Велика Московська,Спартак, готель "Спартак,готель "Велика Московська",готель "Імперіал",Ренесанс,АМКУ ,НДЦ
Автор: wikibazacom

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео