«Скрутки» на мільярди: чому податкова програє війну з корупційними схемами

«Скрутки» на мільярди: чому податкова програє війну з корупційними схемами
275353 ПЕРЕГЛЯДІВ

Уряд не має претензій до роботи Державної податкової служби (ДПС), незважаючи на схеми з «скрутками» зі сплати ПДВ, які завдають українському бюджету збитків на десятки мільярдів гривень. «Апостроф» розбирався, як діють такі схеми, чому податкові органи їх в упор не помічають, і чи є шанс викорінити це ганебне явище.

Уряд визначився з кандидатурою на посаду нового глави податкової. «Кабінет міністрів визначив переможцем конкурсу на обрання керівника Державної податкової служби (ДПС) чинного виконувача обов’язків керівника», — написав у своєму Telegram-каналі народний депутат України, голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький.

В.о. голови ДПС є Євген Олейніков. Він очолив відомство після того, як в кінці травня тодішнього керівника податкової Олексія Любченка призначили міністром економіки. До цього — з 29 квітня 2020 року — Олейніков був заступником голови ДПС.

Кабмін в серпні оголосив конкурс на посаду головного податківця країни, і в фінал вийшли три претенденти — Євген Олейніков, а також його заступники Наталія Рубан і Наталія Калєніченко.

Таким чином Олейніков став повноправним главою ДПС. При цьому офіційної інформації про це призначення поки немає.

До речі, за словами Мар’яна Заблоцького, призначення нового керівника податкової відбулося з порушенням термінів проведення конкурсу — законом на це відводиться 45 днів, хоча в даному випадку призначення відбулося на 47-й день. «Це дає право будь-якому з учасників конкурсу оскаржити таке призначення», — зазначив нардеп.

При цьому він побажав новому (старому) голові податкової гідно виконувати свої посадові обов’язки.

Під дахом податкової

Податкова і митниця, які то об’єднуються, то знову поділяються на два відомства (з 2019 роки після реорганізації і скасування Державної фіскальної служби, в Україні існують Державна митна служба та Державна податкова служба), вважаються для призначенців непростим фронтом роботи. Для обох служб однією з головних проблем є так звані «скрутки», які позбавляють державний бюджет десятків мільярдів гривень доходів щорічно.

Що таке «скрутка»? Якщо коротко, то це — зменшення податкового зобов’язання зі сплати ПДВ, нарахованого з продажу одного товару, завдяки податковому кредиту, отриманому при покупці іншого товару. Як правило, схема полягає в тому, що два підприємства віртуально обмінюються податковими зобов’язаннями та кредитами. Тобто одне підприємство продає іншому документи на сплачений при імпорті ПДВ, а отриману продукцію продає за готівку, не оформлюючи при цьому податкові документи.

 

07c321be9fe8ba2ce0af570886a4e2e3Фото: Getty images

Як уже зазначалося вище, втрати бюджету від таких схем колосальні. За твердженням колишнього міністра фінансів України Ігоря Уманського, щомісяця «скрутки» з ПДВ завдають державній скарбниці збиток в середньому на 5 мільярдів гривень.

Мар’ян Заблоцький згоден, що втрати бюджету від цієї схеми становлять мільярди, але переконаний, що вони все ж таки дещо скромніші.

«Вони складають приблизно від 2,5 до 3,5 мільярди гривень в місяць в залежності від економічної активності. Це менше, ніж раніше, але все одно, на жаль, дуже високий рівень», — сказав нардеп в коментарі «Апострофу», додавши, що раніше втрати цілком могли сягати приблизно 4 мільярдів гривень.

За його словами, у схемі зі «скрутками» переважно задіяні імпортери, які завозять в Україну товар, часто із заниженою митною вартістю, компанії, що реалізують цей товар, а також організовані злочинні групи, що забезпечують покупку сплаченого на митниці ПДВ. «І під повним кришуванням податківців вони продають ці документи іншим підприємствам», — сказав Заблоцький.

Він зазначив, що такі «скрутки» проводилися навіть через мережі супермаркетів, при цьому, коли відповідна інформація потрапляла в публічну площину, такі схеми швидко закривалися.

А це означає, що з ними цілком реально боротися.

Колода в оці

Але поки особливих успіхів у цій боротьбі не спостерігається. Мабуть новопризначений глава ДПС Євген Олейніков зможе змінити ситуацію?

«Олейніков — професійний податківець, і я впевнений, що при його серйозному бажанні він зможе закрити «скрутки» до мінімуму», — говорить Мар’ян Заблоцький.

Що до досвіду, то Євген Олейніков дійсно професіонал в податковій сфері, але чи буде у нього бажання боротися з корупційними схемами?

Свій трудовий шлях він починав у податковій міліції рідного для нього Запоріжжя, потім пішов на підвищення в Державну податкову адміністрацію. Згодом Олейніков перейшов на роботу в Міністерство фінансів, після цього — в Міністерство економіки. Після Революції гідності Олейніков деякий час навіть вважався безробітним, а потім працював у приватному секторі. І ось, що називається, повернувся до витоків.

b07b6d07d95a0ac49d303f26d9724f38Євген ОлейніковФото: УНІАН

У серпні міністр фінансів Сергій Марченко недвозначно дав зрозуміти, що Олейніков його цілком влаштовує на посаді глави податкової. «Виконуючий обов’язки глави податкової зараз Євген Олейніков, я ним задоволений… В цілому командою Держподаткової я задоволений. Це одна з найбільш професійних команд у всій Україні», — сказав Марченко в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

Тому його нещодавнє призначення виглядає цілком логічним.

Як розповіло «Апострофу» джерело в керівництві провладної партії «Слуга народу», ринку поданий цілком прозорий сигнал: «Всіх влаштовує нинішня система «скруток».

«Те, що в фінал конкурсу вийшли Олейніков і два його заступники, говорить про те, що конкурс був фіктивний і підлаштований відповідно конкретно під нього», — заявив в коментарі виданню глава підкомітету з питань оподаткування податком на додану вартість парламентського комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Олексій Леонов.

За його словами, главі ДПС неодноразово вказували на корупційні схеми з ПДВ, але реакції на ці сигнали не було.

«З боку Олейнікова я жодного разу не отримав виразної відповіді щодо компаній з «скрутками», — сказав Леонов. — Є, наприклад, конкретна схема щодо Одеського кабельного завода, про яку я Олейнікову особисто говорив, а він її чомусь не помічав, поки Служба безпеки України не виявила конвертаційний центр на 40 мільйонів гривень по цьому підприємству. І таких прикладів — мільйони».

Представники влади люблять скаржитися, що українці не платять податки, в зв’язку з чим придумують все нові способи, як у громадян що-небудь все ж таки забрати. Однак виходить як в євангельській притчі — в чужому оці соломинку бачать, а в своєму — колоди не помічають.

 
Теги: ДПС,Євген Олейніков,ПДВ,Наталія Рубан,Наталія Калєніченко,податкова, корупція

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео