ОНМедУ наказали зупинити роботу через пожежну небезпеку, ректор Запорожан «на ігнорі»

ОНМедУ наказали зупинити роботу через пожежну небезпеку, ректор Запорожан «на ігнорі»
359033 ПЕРЕГЛЯДІВ

Загроза здоров’ю та життю. Саме в таких умовах наразі перебувають працівники та студенти Одеського національного медичного університету (ОНМедУ). Після численних перевірок та судів, навчальному закладу мали відключити електропостачання до усунення небезпек. Втім, ректор Валерій Запорожан і не думає виправляти ситуацію.

Як стало відомо «СтопКору» з інсайдерських джерел, адміністрація ОНМедУ відверто нехтує вимогами законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Така службова недбалість може стати черговою трагедією та призвести до того, що в Одесі станеться чергова смертельна пожежа.

Так, після трагічних подій, пов’язаних з пожежами, які сколихнули Одесу, протягом 2019 – 2020 років працівниками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області було проведено декілька позапланових перевірок. У тому числі - щодо дотримання ОНМедУ вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Порушення пожежної небезпеки в ОНМедУ

За результатами даних перевірок органами надзвичайних ситуацій було зафіксовано безліч порушень вимог чинного законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об’єктах ОНМедУ. Це потягло за собою складання приписів про усунення таких порушень, які в подальшому були вручені адміністрації університету для виконання.

Так, щодо ОНМедУ були складені приписи:

  • № 137 від 30.10.2019 року;
  • № 220 від 27.12.2019 року;
  • № 39 від 04.02.2020 року.

Примітно, що за кожним із вищезазначених приписів університет було зобов’язано усунути близько 200 порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Це свідчить по-перше про неймовірно велику кількість порушень. А також про те, що ігнорування правилами протипожежної безпеки в ОНМедУ носить системний характер та має місце бути протягом багатьох років.

Рішення суду щодо експлуатації об’єктів ОНМедУ

У зв’язку з тим, що виявлені на об’єктах ОНМедУ порушення створюють загрозу життю та здоров’ю людей, ГУ ДСНС в Одеській області звернулось до суду. Відповідні позови стосувалися застосування до університету заходів реагування у сфері державного нагляду. Зокрема йшлося про повне зупинення експлуатації об’єктів ОНМедУ.

4 серпня 2020 року Одеським окружним адміністративним судом було ухвалено рішення по адміністративній справі № 420/6766/19. Ним було задоволено позов ГУ ДСНС України в Одеській області та застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до ОНМедУ. Зокрема університет зобов’язали повністю зупинити експлуатацію об’єктів університету, шляхом їх відключення від джерел електропостачання та обмеження до них доступу. Зробити це мали аж до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту. Вони впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей.

vibori rektora onmedu
Перебування в ОНМедУ може бути ризикованим для життя студентів та працівників Фото: СтопКор

Незважаючи на те, що дане судове рішення набрало законної сили, жоден із об’єктів ОНМедУ не зупинив експлуатацію. При цьому, за даними джерела, керівництвом університету продовжують грубо ігноруватись правила пожежної безпеки. Зафіксовані ж за результатами перевірки порушення законодавства залишаються не усунутими, що призводить до існування реальної загрози життю та здоров’ю людей.

Запорожан ігнорує рішення суду?

Дане рішення суду, яке набрало законної сили ще в вересні 2020 року залишається не виконаним станом на сьогоднішній день. Ректор Валерій Запорожан досі не поніс кримінальної відповідальності за злочинне невиконання рішення суду.

В свою чергу, по адміністративній справі № 420/189/20 за аналогічним позовом ГУ ДСНС України в Одеській області до ОНМедУ орган надзвичайних ситуацій просив суд зупинити експлуатацію вже інших об’єктів університету. Одеським окружним адміністративним судом 16 березня 2021 року було постановлено ухвалу, якою затверджено умови примирення сторін у справі. Відповідно до них ОНМедУ зобов’язався впродовж 6 місяців з моменту постановлення даної ухвали повністю усунути порушення вимог законодавства у сфері техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту, що були зазначені в акті перевірки.

«Злита» Запорожаном мирова угода

Однак, керівництво ОНМедУ замість того, щоб виконувати зобов’язання, взяті на себе відповідно до затверджених судом умов про примирення, продовжувало грубо та зухвало ігнорувати необхідність усунення порушень. Не звертали в університеті уваги й на наявність безлічі приписів органів надзвичайних ситуацій. Не думали і про судові справи щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, судового рішення, яке набрало законної сили ще в вересні 2020 року і яким було зупинено експлуатацію об’єктів університету.

Такі злочинні дії адміністрації ОНМедУ на чолі з багаторічним ректором Запорожаном призвели до закономірного результату. Зокрема, до невиконання затверджених судом умов мирової угоди, оскільки станом на встановлений ухвалою суду строк – 16 вересня 2021 року, порушення законодавства у сфері пожежної безпеки залишились не усунутими. У зв’язку з чим Головне управління ДСНС України в Одеській області звернулось з даною ухвалою суду про затвердження умов примирення до Державної виконавчої служби для її примусового виконання в порядку, визначеному законодавством для виконання судових рішень.

Zaporozhan
За даними "СтопКору", Запорожан уникає усунення порушень Фото: Facebook

Разом з тим, керівництво ОНМедУ навіть і не збиралося працювати над усуненням законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Це вбачається за результатами аналізу системи державних закупівель «Прозоро». Оскільки, починаючи з січня 2021 року, коли до виконання обов’язків ректора вже приступив Запорожан, ОНМедУ майже не укладалися договори, які б стосувалися забезпечення пожежної безпеки в університеті. Були оголошені лише поодинокі процедури закупівлі товарів, робіт або послуг, необхідних для усунення наявних чисельних порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Таке відношення керівництва ОНМедУ до питання необхідності суворого дотримання чинного законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, на превеликий жаль, і призвело до біди, яка сталася в ніч з 5 на 6 червня 2021 року.

Тоді виникла пожежа в гуртожитку ОНМедУ № 2 по вул. Маліновського.

Виключно завдяки старанням та злагодженої роботи працівників гуртожитку вдалося уникнути жахливих наслідків у вигляді завдання шкоди здоров’ю дітей. Натомість адміністрація ОНМедУ намагалася всіма можливими способами відстрочити виконання вищевказаної мирової угоди, подаючи до суду відповідні клопотання. Одна така заява ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2021 року була повернута університету без розгляду. А в задоволенні повторно поданої заяви, ухвалою суду, яка набрала законної сили 19 листопада 2021 року, заявнику було відмовлено.

Однак, позиція ОНМедУ в зухвалому ігноруванні необхідності усунення порушень, зафіксованих за результатами перевірок органів надзвичайних ситуацій, стає цілком зрозумілою, коли дізнаєшся про життєве кредо ректора Запорожана. На його глибоке переконання навіщо витрачати кошти на усунення порушень правил пожежної безпеки, якщо можливо все вирішити шляхом домовленостей та корупційних зв’язків, тобто «порішати» (як полюбляє висловлюватись сам ректор).

Заощаджені таким чином кошти можна витратити на закупівлю чергового медичного обладнання. А з нього в свою чергу отримати неправомірну вигоду шляхом «відкату».

Так, відомості з системи державних закупівель «Прозоро» свідчать про те, що починаючи тільки з липня 2021 року ОНМедУ було оголошено відкриті торги на 4 закупівлі медичного обладнання. Загальна сума склала більше 45 мільйонів гривень. При цьому, у трьох з чотирьох торгах переможцем оголошено «багаторічного партнера з постачання медичного обладнання» ОНМедУ – ТОВ «Медінтекс». Із цією фірмою університетом було укладено договорів на суму понад 36 мільйонів гривень. Взагалі ж сума отриманих ТОВ «Медінтекс» за постачання в ОНМдеУ медичного обладанання коштів за останні декілька років вже сягає декілька сотень мільйонів гривень.

Таким чином, станом на сьогоднішній день керівництво ОНМедУ продовжує злочинно не виконувати судове рішення по адміністративній справі № 420/189/20. Рішення, яке набрало законної сили і було звернуто до виконання, за що на ОНМедУ вже двічі було накладено адміністративне стягнення.

При цьому викликає подив, чому за такі злочинні дії по навмисному невиконанню судового рішення ректор ОНМедУ Запорожан досі не поніс кримінальної відповідальності.

Невже багаторічний керівник університету Запорожан як почував десятиліттями себе недоторканим з боку правоохоронних органів, так і залишається впевненим в своїй безкарності і по сьогоднішній день?

Позиція ОНМедУ

В ОНМедУ запевняють: більшу частину порушень вже усунуто.

«Судовий процес продовжується, він тривалий. Недоліки ми виправляємо, більшу частину вже виправили. Тендери ми відкрили для усунення серйозних… Тож наразі все нормально. На якому етапі судовий процес – неважливо, він йде і може йти роками. Головне, щоб недоліки ми усували – ми їх усуваємо. Ви навіть можете в пресслужбу ДСНС подзвонити. І вони вам скажуть, вони вже заявляли, що університет виконує свої обіцянки. Скільки саме відсотків усунено – не скажу, але більша частина. Студенти навчаються у звичайному режимі та ходять на пари», – повідомили в пресслужбі навчального закладу.

Зазначимо, редакція «СтопКору» звернулася з проханням прокоментувати ситуацію до Одеської міськради. Там порадили звернутися до Одеської облдержадміністрації та МОН.

В Одеській облдержадміністрації повідомили наступне:

«А чому ви звертаєтесь до нас? В підпорядкування Одеської облдержадміністрації немає жодного навчального закладу. Я думаю, що ОНМедУ входить в структуру МОН. Можливо ви можете звернутися до ГУ ДСНС в Одеській області, можливо вони вам нададуть коментар. Не то що ми не контролюємо на місцях, просто це не є структурною власністю облдержадміністрації чи структурним підрозділом. Якщо хочете отримати коментар стосовно позиції щодо порушення пожежних норм, пишіть на нашу адресу», – сказали в пресслужбі.

В ГУ ДСНС Одеської області слухавку після дводенних дзвінків не взяли, а номер пресслужби схоже, що не працює.

«СтопКор» направив запити на інформацію до Одеської облдержадміністрації, ГУ ДСНС України в Одеській області та МОН.

Трагедії, що вже сталися в Україні через недотримання правил пожежної безпеки

Зазначимо, що недотримання правил пожежної безпеки може призвести до трагічних наслідків. Наприклад, гучна історія, яка сталася у пансіонаті для літніх людей в Харкові.

Нагадаємо, тоді у двоповерховому житловому будинку по вул. Нижня Гиєвська, переобладнаному під будинок старих, виникла пожежа на другому поверсі. У будинку на момент пожежі перебувало 33 людини, 15 з них загинули, а 11 були госпіталізовані.

Через три дні один з тих, що вижили постояльців пансіонату помер в лікарні.

Тоді ж Уряд створив держкомісію для з'ясування обставин трагедії, а президент Володимир Зеленський доручив голові МВС Арсену Авакову взяти розслідування «під особистий контроль». А Міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов відзначив, що причиною пожежі в харківському будинку для літніх людей стало грубе порушення вимог пожежної безпеки.

Якщо говорити про пожежі в навчальних закладах, то всі українці пам’ятають трагедію, що сталася в Одеському коледжі у 2019 році. Масштабна пожежа в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу сталася 4 грудня.

У вогні загинули 16 людей, 30 постраждали. Директорці Одеського коледжу, в якому сталася смертельна пожежа, вручили підозру у службовій недбалості. У справі фігурували й інші працівники навчального закладу.

stopcor.org

Теги: ректор Запорожан,ОНМед,Одеський національний медичний університет,Валерій Запорожан,пожежна небезпека
Мої відео