Корупційна забудова: прокуратура домоглася арешту землі під ЖК “Новий Поділ” та розраховує на його знесення

Корупційна забудова: прокуратура домоглася арешту землі під ЖК “Новий Поділ” та розраховує на його знесення
269300 ПЕРЕГЛЯДІВ

Столична прокуратура працює над забороною будівництва ЖК “Новий Поділ” на вул. Набережно-Хрещатицькій та має намір домогтися знесення вже побудованого. Нещодавно правоохоронці домоглися від суду арешту земельних ділянок під ЖК. Вони впевнені, що “Київський річковий порт” (входить до орбіти бізнесмена Михайла Бродського і нардепа Нестора Шуфрича) порушив процедуру реєстрації землі, забудовники незаконно проводять роботи в прибережній захисній смузі Дніпра, реалізація проєкту загрожує будівництву Подільсько-Воскресенського мостового переходу. Що цікаво, раніше цією історією цікавилися у ДБР: в 2020 році слідчі встановили, що ідейним натхненником явно корупційної схеми може бути Андрій Вавриш – ексдиректор містобудівного департаменту КМДА і фактичний власник компанії “SAGA Development”. Втім, жоден з ймовірних фігурантів, у тому числі й нардеп Дмитро Ісаєнко, який також має інтереси в цьому проєкті, до сих пір чомусь навіть не отримав підозру.

Як стало відомо, 4 квітня 2023 року Господарський суд Києва наклав арешт на дві земельні ділянки на вул. Набережно-Хрещатицькій загальною площею 12,44 га із забороною проведення на цій землі будівельних та вишукувальних робіт. 

Таким чином суддя Оксана Грєхова задовольнила заяву Київської міської прокуратури про вжиття заходів забезпечення позову в рамках ініційованої правоохоронцями судової справи щодо скасування рішень про державну реєстрацію речового права на ці ділянки та їх державної реєстрації в Державному земельному кадастрі. 

Відповідачем у даній справі виступає ПрАТ “Київський річковий порт”, який є користувачем цих ділянок на праві постійного користування. Третьою особою на стороні прокуратури виступає Департамент земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА), а третіми особами на стороні позивача – Головне управління Держгеокадастру у Києві, державний реєстратор КП “Реєстратор” Едуард Столяров (особа, що здійснювала реєстрацію землі в реєстрі речових прав) і ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД” (інвестор забудови даних ділянок).

Мова йде про земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:85:316:0069 і 8000000000:85:316:0072 площею 12,23 га та 0,21 га відповідно. Цільове призначення даної землі – “для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отримання прибутку)”.

Відповідний позов до суду прокуратура подала у жовтні 2022 року. Його мета – недопущення будівництва на вказаній землі житлового комплексу (ЖК) “Новий Поділ”. 

Накладення арешту на ділянки необхідне, щоб забудовники не могли здійснювати будівельні роботи до кінця розгляду даної справи. Адже якщо прокуратура переможе в суді, то доведеться, цитуємо, “ініціювати знесення розпочатого будівництва, що потребуватиме значних як фінансових, так і правових витрат, покладання яких на територіальну громаду чи державу буде неправомірним, а можливо, і непомірним тягарем”.

Що не так з реєстрацією землі

Як зазначено в судовій ухвалі про накладення арешту, 29 травня 2019 року державний реєстратор Едуард Столяров зареєстрував за ПрАТ “Київський річковий порт” право постійного користування на дві ділянки на вул. Набережно-Хрещатицькій – відповідні відомості були внесені до Держреєстру речових прав. Крім того, ділянки були зареєстровані у Державному земельному кадастрі із зазначенням вищевказаного цільового призначення (коли саме, в судовій ухвалі не уточнюється, але, наймовірніше, плюс-мінус у цей же період). 

В обґрунтування своїх позовних вимог правоохоронці, зокрема, зазначили, що зі змісту державного акту на право користування цією землею, який було видано виконавчим комітетом Київської міської ради депутатів трудящих ще у квітні 1963 року, неможливо встановити підстави для реєстрації за ПрАТ “Київський річковий порт” права постійного користування вказаними ділянками. 

Крім того, як повідомили в прокуратурі, технічна документація із землеустрою щодо встановлення цих ділянок в натурі (на місцевості) не була затверджена Київрадою або Департаментом земельних ресурсів КМДА, як це передбачено законодавством України. При цьому, правоохоронці зазначають, що при реєстрації ці ділянки без погодження зі столичною владою були віднесені до земель житлової та громадської забудови. В прокуратурі вважають, що їхнє нинішнє “офіційне” цільове призначення було визначено “безпідставно”.

У зв'язку з цими та іншими факторами, на думку прокурорів, “державна реєстрація земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та державна реєстрації речових прав на них в Державному реєстрі речових прав були здійснені з порушенням вимог земельного законодавства”.

Претензії щодо забудови

В судовій ухвалі від 4 квітня уточнюється, що ЖК “Новий Поділ” будується під виглядом багатофункціонального комплексу (БФК). Мова йде про будівлі висотою 6-8 поверхів, у яких передбачено облаштування 98 житлових апартаментів загальною площею 9,7 тис. кв.м., офісних приміщень загальною площею 27,6 тис. кв.м. та паркінгу загальною площею 8,8 тис. кв.м. 

За інформацією прокуратури, забудовниками та інвесторами будівництва є компанії “Perfect Group”, “SAGA Development” та “Riverside Development”

Планується, що цей ЖК охоплюватиме територію від Гаванського мосту вздовж узбережжя Дніпра на північний захід

На думку правоохоронців, будівництво БФК на цих земельних ділянках призведе до фактичної зміни категорії земельних ділянок із земель промисловості на землі житлової та громадської забудови, що суперечить Земельному кодексу України. В прокуратурі зазначили, що частина “більшої” ділянки площею 4,8 га перебуває в прибережній захисній смузі вздовж Дніпра, в межах якої, згідно з вимогами Земельного та Водного кодексів України, забороняється будівництво будь-яких споруд (за деякими виключеннями).

Будівельний майданчик станом на березень 2023 року (фото – “ЛУН”)

Також, як вважають правоохоронці, забудова цієї землі багатоквартирними житловими будинками може негативно вплинути на завершення будівництва Подільсько-Воскресенського мостопереходу, який для столиці, цитуємо, є “стратегічним об'єктом транспортної інфраструктури”. 

Спірні ділянки знаходяться в безпосередній близькості до будмайданчика мостопереходу.  Як уточнили правоохоронці, Київрада своїм рішенням №254/355 від 20 травня 1999 року “Про створення умов для будівництва Подільського мостового переходу і Вокзально-Воскресенської лінії метрополітену” наклала мораторій на "використання під забудову, приватизацію та довгострокову оренду зарезервованих територій до остаточного вирішення питання будівництва цих об'єктів".

Як готувалося скандальне будівництво

Як раніше повідомляла KВ, на земельних ділянках, призначених під цю забудову, розташований один із двох вантажних районів Київського річкового порту. Про те, що на цій території планується будівництво житла, стало відомо у 2018 році. Тоді на міжнародному архітектурному фестивалі “CANactions” було представлено проєкт реновації території порту в “новий поліфункціональний район біля води – Новий Поділ”.

У серпні 2019 року було укладено два договори про інвестування та передачу функцій замовника забудови вказаної землі – між ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД” і ПрАТ “Київський річковий порт”, а також між ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД” і ПАТ “Торгрічтранс”. Остання компанія є користувачем суміжної ділянки на вул. Набережно-Хрещатицькій, 14 площею 0,48 га з кадастровим номером 8000000000:85:316:0040 (її “Торгрічтранс” орендує у столичної громади з 2004 року). Цільове призначення даної землі – “для експлуатації та обслуговування офісної будівлі, складських будівель та споруд”.

Цими угодами було передбачено, що ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД” приймає на себе функцію замовника будівництва об'єктів на вказаних ділянках, введення їх в експлуатацію тощо. Також договорами, серед іншого, був передбачений т.зв. “розподіл інвестиційних площ” – тобто, сторони “поділили” квадратні метри” в майбутніх будівлях . Втім, у відкритих джерелах відсутня інформація стосовно того, скільки саме відсотків площ мають отримати інвестор будівництва і землекористувачі.

22 січня 2020 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД”, ПрАТ “Київський річковий порт” і ПАТ “Торгрічтранс” Містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції майнового комплексу на вул. Набережно-Хрещатицька під БФК. Згідно з цим документом, під реконструкцію мали потрапити низка будівель та споруд, які розміщені на вищезгаданих трьох ділянках. 

В МУО, серед іншого, зазначалося, що об'єкт проектування знаходиться в межах історичного центру міста та історичного ареалу Києва. У зв'язку з цим замовникам було доручено погодити проєктну документацію щодо реконструкції з органами охорони культурної спадщини. Також в МУО уточнювалося, що частина цих ділянок потрапляє до прибережно-захисної смуги, через що проєктування необхідно було вести в тому числі з урахуванням норм Водного кодексу України, а також з урахуванням того, що законодавство гарантує громадянам безперешкодний доступ до узбережжя.

Крім того, в МУО зазначалося, що частина землі потрапляє до зони будівництва Подільського мостового переходу і Подільсько-Воскресенської лінії метро, у зв'язку з чим проектні рішення та пішохідно-транспортна інфраструктура реконструкції повинні були бути погоджені з проєктами будівництва вказаних двох об'єктів.

Відмова від ДАБІ та цікавий суд

13 травня 2020 року згадані три компанії звернулися до Державної архбудінспекції (ДАБІ) про видачу дозволу на виконання будівельних робіт з “Реконструкції майнового комплексу під БФК на вул. Набережно-Хрещатицька у Подільському районі Києва (І черга будівництва)”. Втім вже наступного дня, 14 травня, ДАБІ відмовила цим компаніям у такому погодженні.

Підставами для відмови стали відразу декілька обставин. 

Зокрема, у ДАБІ вказали на те, що забудовники не подали деякі документи, які були необхідні для прийняття рішення про видачу дозволу, у тому числі – висновок з оцінки впливу на довкілля. 

Також у архбудінспекції звернули увагу на те, що проєктом будівництва передбачено перевищення гранично допустимої висоти будівель (згідно з проєктом, їх висота має скласти 28,8 м замість 27 м, як зазначено в МУО).

Крім того, в ДАБІ зазначили, що забудовники не виконали вимоги пункту 5 МУО, відповідно до якого, зокрема, їх зобов'язали отримати погодження від органів охорони культурної спадщини та Мінкульту, тощо. 

У червні 2020 року вказані компанії звернулися із позовом ОАСК щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у видачі даного дозволу і зобов'язання видати його. Відповідачем у цій справі виступила безпосередньо ДАБІ. Свої вимоги забудовники де-факто пояснювали тим, що всі необхідні документи вони надали, а передбачені законодавством погодження – отримали. 

Зокрема, позивачі вказали на те, що межі історичного ареалу Києва офіційно не затверджені, а тому де-юре вказані земельні ділянки не знаходяться у його кордонах, у зв'язку з чим ДАБІ не має повноважень вимагати від забудовників погодження проєкту цих робіт з Мінкультом. 

Ці та інші аргументи переконали суддю Олену Патратій. 30 вересня 2020 року вона повністю задовольнила позов ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД”, ПрАТ “Київський річковий порт” і ПАТ “Торгрічтранс”. 

Скріншот рішення ОАСК від 30 вересня 2020 року

Втім, надалі ці компанії вирішили відмовитися від свого позову, подавши відповідні заяви до Шостого апеляційного адмінсуду, і 23 грудня 2020 року вказаний суд задовольнив їх та визнав рішення суду першої інстанції нечинним. З яких причин це було зроблено, у відкритих джерелах не зазначається. Можливо це пов'язано з перебігом чи нюансами розслідування, яким зайнялося ДБР, про що піде мова нижче. 

Слідство, яке чомусь “заглохло”

З 25 березня 2020 року запланованим будівництвом зацікавилися правоохоронці. В рамках кримінального провадження №62020100000000655 слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) вивчали факти можливих порушень при отриманні забудовниками погоджень на реалізацію проєкту ЖК “Новий Поділ”. Злочин, який, ймовірно, було скоєно фігурантами цього слідства, попередньо було кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 КК України – зловживання службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки.

В рамках слідства правоохоронці попередньо встановили, що службові особи КМДА у змові з невстановленими особами, зловживаючи службовим становищем, сприяють протиправній забудові земельних ділянок по вул. Набережно-Хрещатицькій шляхом реконструкції майнового комплексу під БФК. На думку слідчих, такі порушення посадовці столичної мерії скоїли в інтересах ТОВ “Сага Девелопмент” та ТОВ “Перфект Груп” – майже однойменних компаній із орбіти девелоперів “Perfect Group”, “SAGA Development”. У ДБР припустили, що це було зроблено чиновниками КМДА “з метою одержання неправомірної вигоди”.

Зокрема, на думку слідчих, МУО на проєктування цього об'єкта будівництва, які були видані Департаментом містобудування та архітектури КМДА, свідчать “про застосування протиправної схеми, згідно з якою на території громадської забудови фактично здійснюється будівництво багатоквартирних житлових будинків у складі житлових комплексів”, що суперечить законодавству України. Також Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило ДБР, що дана забудова не була погоджена з ним, хоча це потрібно було зробити, адже вищезгадані ділянки розташовані в межах історичного ареалу Києва.

Крім того, ДБР попередньо встановило, що ця земля протягом певного часу готувалася до забудови бенефіціарним власником ТОВ “Сага Девелопмент”, який у 2015 році працював заступником директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Мовляв, він “неодноразово проявляв протиправну зацікавленість до вказаних ділянок з метою подальшої забудови на них житлових будинків і особисто погоджував завдання на розробку Детального плану території (ДПТ) в межах, зокрема, вул. Набережно-Лугова” (до нього мала увійти і земля, на якій планується будівництво ЖК “Новий Поділ”, але наразі цей ДПТ ще не затверджено). 

У судових ухвалах по вказаному провадженню не зазначаються ім'я та прізвище “ексчиновника-бізнесмена”, але мова може йти тільки про Андрія Вавриша (на колажі в центрі ліворуч), який працював заступником директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА протягом 2010-2015 років і який є засновником і СЕО девелоперської компанії “SAGA Development”. Саме він у 2015 році як посадовець КМДА з відповідними повноваженнями підписав договір на розробку вказаного ДПТ.

Втім, не дивлячись на гучні звинувачення, слідство по цьому кримінальному провадженню чомусь залишається безрезультатним. У відкритих джерелах відсутня інформація про вручення можливим фігурантам хоча б підозр, а остання судова ухвала по даному слідству датована ще жовтнем 2021 року.

ДАБІ дала добро

Забудовники, незважаючи на увагу з боку правоохоронців, не відмовилися від своїх планів. Серед іншого, вони все ж отримали від ДАБІ дозвіл № ІУ013210406973 на “Реконструкцію майнового комплексу під БФК на вул. Набережно-Хрещатицька у Подільському районі Києва”. Це сталося 15 квітня 2021 року "у добровільному порядку". Замовниками робіт виступили все ті ж ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД”, ПрАТ “Київський річковий порт” і ТОВ “Торгрічтранс” (на той час компанія вже змінила організаційно-правову форму. – КВ), генеральним підрядником було зазначено ТОВ “Спецмехбуд 21”.

У відкритих джерелах відсутня інформація щодо техніко-економічних показників майбутніх об'єктів. Разом з тим, у експертному звіті щодо розгляду проєкту цієї реконструкції, зазначено, що на цій землі планується звести дві будівлі на 98 апартаментів (поверховість – 6-7 поверхів, загальна площа апартаментів – 9,7 тис. кв.м.), три офісні будівлі (по 8 поверхів) та підземний паркінг на 348 автомобілів. 

При цьому, на сайті ЖК “Новий Поділ” зазначено, що загальна площа житлової нерухомості в цьому комплексі складатиме 115 тис. кв.м., які буде розподілено по 7 кварталам. Тому можна зробити висновок, що на зведенні двох житлових будівель забудовники зупинятися не збираються.

Невдовзі після видачі дозволу, в серпні 2021 року, фізична особа Тетяна Роганова звернулася до ОАСК із позовом щодо визнання протиправним та скасування цього документу. Наразі дана справа ще не розглянута, а тому в Держреєстрі судових рішень відсутня інформація стосовно того, як саме ця громадянка пояснює свої вимоги.

Хто будує на березі Дніпра

За даними аналітичної системи Youcontrol, ПрАТ “Київський річковий порт” має зв'язок із “групою родини Бродських” та має відношення до “групи Нестора Шуфрича”.

Ключовою особою першої групи є Михайло Бродський (на колажі крайній праворуч) – український бізнесмен, президент Федерації баскетболу України та ексголова державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва (2010-2011 рр.). У свою чергу Нестор Шуфрич (на колажі крайній ліворуч) – народний депутат семи скликань Верховної ради (діючому IX скликанні був обраний від нині забороненої проросійської партії "Опозиційна платформа – За життя"), ексміністр з питань надзвичайних ситуацій (2006-2007 рр.) та ексзаступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України (2010-2012 рр.).

ТОВ “Торгрічтранс” (до 2020 року – ПАТ) входить до групи “Октава Капітал”, а також має відношення до “групи родини Смолій”. Ключовою особою першої групи є український бізнесмен, мільйонер Олександр Кардаков. У свою чергу, на чолі так званої “групи родини Смолій” стоять Яків Смолій (голова Національного банку України та член Ради безпеки і оборони України в 2018-2020 роках) і його дружина Світлана Смолій.

ТОВ “Ріверсайд Девелопмент ЛТД” входить до орбіти впливу вищезгаданого Андрія Вавриша. Зокрема, він був кінцевим бенефіціаром даної компанії у 2020-2021 роках. Наразі прямий звязок між цим бізнесменом і вказаним ТОВ відсутній, але одну із співвласниць даної компанії – киянку Ларису Бурченко – ЗМІ називали “співробітницею “SAGA Development”. Що цікаво, у 2021-2022 роках ще одним співвласником ТОВ “Ріверсайд Девелопмент” був Юрій Бродський – син вищезгаданого Михайла Бродського.

Столичне ТОВ “Спецмехбуд 21” є компанією ізорбіти скандально відомого Дмитра Ісаєнка (на колажі в центрі праворуч) – ексзаступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (2007-2015 роки), народного депутата діючого IX скликання Верховної Ради (обирався від “ОПЗЖ”), який до сих пір у парламенті займає посаду секретаря Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Наразі, нагадаємо, Дмитро Ісаєнко знаходиться під слідством за підозрою у спробі заволодіти земельною ділянкою на лівому березі Києва.

Про зв'язок між цим парламентарем і зазначеною компанією, зокрема, свідчить той факт, що, за даними ЗМІ, її співвласники Василь Шомонка і Олег Тимошенко входять до близького оточення цього нардепа. Також ТОВ “Спецмехбуд 21” є засновником ТОВ “Бориспільміськбуд”, що є генпідрядником ще в декількох проєктах девелопера “Perfect Group”, фактичним власником якого є саме Ісаєнко. Серед таких – БФК “KYЇVPROEKT City Space” (вул. Богдана Хмельницького, Шевченківський район Києва).

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов.

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

КиївВлада

Теги: новини києва, прокуратура, КМДА, київрада, будівництво, жк, валентина пелих, тов, петро оленич, perfect group, saga development, земельне питання, департамент земельних ресурсів, дмитро ісаєнко, олександр свистунов, нестор шуфрич, житловий комплекс, департамент містобудування та архітектури, муо, господарський суд києва, прат, дозвіл на будівництво, пат, андрій вавриш, бфк, михайло бродський, історичний ареал, київський річковий порт, історичний центр києва, подільсько-воскресенський мостоперехід, жк новий поділ, прибережна захисна смуга, арешт ділянки, торгрічтранс, ріверсайд девелопмент лтд
Мої відео