Як заробляв свої статки Віталій Кропачов – «смотрящий» за держшахтами

Як заробляв свої статки Віталій Кропачов – «смотрящий» за держшахтами
121685 ПЕРЕГЛЯДІВ

Віталій Кропачов уперше потрапив до рейтингу найзаможніших українців за рейтингом НВ і Dragon Capital, посівши 63 місце зі статками 101 млн доларів. Та ми впевнені, що переважна більшість українців навіть не чули його прізвища. Хто ж він такий, цей доларовий мільйонер?

Зараз цей «патріот» говорить про те, що «Центренерго» дуже погане, бо купує не патріотичне українське вугілля, а вороже російське. І навіть про те, що ціна українського значно вигідніша і це дозволить державі значно економити. Звичайно, а як воно не може бути дешевшим, якщо ціни штучно занизили і довели шахти до занепаду. Та про все по порядку. 

Останні декілька років Віталія Кропачова в ЗМІ називали не інакше як «смотрящий» за державними вугільними активами. А його стрімкий злет в рейтингу найзаможніших українців пояснювали тісними зв’язками з оточенням п’ятого президента України Петра Порошенка. Зокрема, з екс-нардепом Ігорем Кононенком.

Свою професійну діяльність Кропачов розпочинав в Торезі (зараз Чистякове, розташоване на окупованій частині Донецької області). Був пов’язаний з видобуванням, збагаченням і логістикою вугілля. У 2010 році став депутатом Донецької обласної ради. А в 2011 році на нього було скоєно замах, який сам Кропачов пов’язував зі спробами відібрати у нього підприємство «Сніжнезавантажтранс» на користь структур Олександра Януковича. 

Публічною особою він став лише в 2014 році, під час окупації частини Донбасу. Його називали основним спонсором скандально відомого добровольчого батальйону Торнадо і одним з найбільш проукраїнських бізнесменів Донеччини. (Торнадо розформовано МВС, а декілька бійців, зокрема командир, в 2017 році отримали тюремні терміни за злочини в зоні АТО). 

А патріотом він став, бо так було вигідно в той момент. Тому що з приходом «русского міра» його позбавили крісла директора Торезького заводу твердих сплавів, яким Карпачова розпоряджався фактично як особистою власністю, беручи прибуток в свої кишені. А також відібрали два підприємства «Сніжнезавантажтранс» і «Тореззавантажтранс», що займалися перевезеннями вугілля: фактично це були компанії-посередники, які працювали на орендованому транспорті, а у власності мали лише офіси та відпрацьовані роками схеми. Тобто з матеріальної точки зору там і відбирати було нічого, просто тепер перевезеннями займаються інші фірми інших людей. Однак цей бізнес приносив Кропачову стабільно високий дохід .

І от на хвилі патріотизму в 2014 Кропачов зійшовся з близьким оточенням вищого керівництва країни і зайнявся організацією постачань енергетичного вугілля до державної енергокомпанії Центренерго. Згодом він викупив шахту Краснолиманська в Ігоря Гуменюка та чотири збагачувальні фабрики у структур Олександра Януковича. Керуюча компанія Віталія Кропачова - Укрдонінвест - в 2018 році безуспішно намагалася взяти участь у приватизації Центренерго.

У 2017 році Кропачов почав співпрацювати з китайською машинобудівною компанією Sany Heavy Indutries, яка виготовляє обладнання для видобутку вугілля. Разом вони виграли чимало тендерів державних шахт і вступили в конкуренцію з Corum Ріната Ахметова. Віталій Кропачов заявляв про бажання організувати виробництво китайської прохідницької техніки в Україні.

Схема збагачення на українських шахтах була простою, її можна показати на прикладі одної української шахти, яка була доведена до банкрутства. По-перше, занижена, значно занижена ціна. Коли навіть собівартість вугілля є більшою врази.

Отже, протягом 2016 року шахта «Південнодонбаська № 1» продала ДП «Вугілля України» і ДП «Держвуглепостач», якими курував саме Кропачов, 289 тис. тон вугілля за 281,4 млн гривень, хоча його собівартість становила 520,8 млн гривень, в 2017-му ці підприємства отримали від шахтоуправління 330,6 тис. тон на суму 350,8 млн гривень при собівартості в 533,9 млн гривень, в 2018-м - 323 тис. тон на суму 504,4 млн гривень при собівартості в 548,4 млн гривень, а протягом січня-вересня 2019 року ДП «Держвуглепостач» відвантажили 55,7 тис. тон на суму 96,7 млн гривень при собівартості в 127,9 млн гривень.

Проаналізувавши це, можна сказати, що за період з січня 2016 по вересень 2019 шахта втратила доходів від продажу вугілля операторам оптового ринку на суму 497,6 млн гривень, а, порівнявши дані з фактичною повною собівартістю готової вугільної продукції, то можемо припусти, що сума складе 597 млн гривень. Ось скільки заробив Кропачов лише на цьому.

Крім того, можна банально не плати за рахунками. Бо борг «Держвуглепостач» та «Вугілля України» становить вже майже 226 млн гривень. І ці гроші шахта навряд чи поверне.

Також шахти України продавали вугілля компаніям Кропачова вже як приватній особі. І там (Ви ніколи не вгадаєте) ціна також занижена.

Влітку минулого року стало відомо про придбання Кропачовим трьох локальних телеканалів у польсько-української інвесткомпанії Millstone&Со: Інфо 24, ТВi и Погода (працює під брендом Business, раніше вважався лояльним до колишнього віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова). Тоді заявилася інформація, що буде створено медіахолдинг під місцеві вибори в Україні. Операція була завершена в грудні 2019-го. Місцеві вибори вже скоро і ми вважаємо, що пан Кропачов під час них буде маніпулювати громадською думкою на свою користь і намагатиметься домовитися з новою владою.

Проте після приходу Зе-команди вплив Віталія Кропачова в українській енергетиці помітно послабшав, та чи надовго?!... 

Теги: Центренерго,Віталій Кропачов
Автор: Vse.Media

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео