Свинець, що вбиває дітей

Свинець, що вбиває дітей
25465 ПЕРЕГЛЯДІВ

Спочатку був Гагік.

Ця історія, про виробництво та експорт українських фарб, із небезпечним вмістом свинцю, почалася з епатажного вірменина.

Я поїхав на навчання до Молдова-Лейпціг Інституту в Берліні. Попереду - два тижні, і проведення часу із двома десятками учасників. Більшість із них були активістами, тренінги виявилися нудними та вкрай довгими. Журналісти до кінця не розуміли, для чого тут — про розслідування майже не говорили.

Ситуацію врятував Гагік. Він — для нас усіх - «зробив» навчання. З першого дня Гагік «приударив» за дівчинкою з Росії. Читав їй Єсєніна, розповідав  легенди і притчі, у ресторанах — грав на фортепіано.

 

Та дівчинка була заміжньою, виховувала дитину — і твердо вирішила — дати Гагіку бій. Вірменська кров цього не витримувала — тож години нерозуміння Гагік почав виливати нашій групі. Найбільше повезло мені — нас із Гагіком поселили в один готельний номер.

Не знаю — як мені вдалося витримати ці всі дні — але я поїхав із твердим переконанням — що більше ніколи не почую  свого сусіда по номеру.

— Тарас — джан, я тут розслідування провів, фігурують ваші українці — може продовжиш? — написав мені Гагік грудневого вечора.

Відверто — я здивувався — Гагік? Розслідування?

Скидай, пишу йому.

Гагік надіслав. Я довго вдививлявся у текст. Нічого не мінялося. Гагік, напевне подумав що я поліглот — скинув текст вірменською.

Після недовгих переговорів, редакція Гагіка текст, таки, переклала російською.

Вірменський слід

Гагік провів колосальну роботу. І це вражало.

Розслідування Гагіка базувалося на дослідженні в рамках програми IPEN. У ньому йшлося про те, що фарби двох українських торгових марок, куплених у Вірменії — містили небезпечний вміст свинцю.

Гагік налагодив тісну співпрацю з Громадською організацією "Вірменські жінки в ім'я здоров'я і здорового навколишнього середовища". Проаналізував і вивчив ринок фарб, а також деякі асортимент, які ввозять до Вірменії.

Гагік встановив що фарби експортуються з 34 країн. Вивчив 49 видів фарб чотирьох кольорів — білого, жовтого, червоного, зеленого — що випускаються 20 різними торговими марками в семи країнах.

Гагік також отримав результати досліджень фарб, які проводила американська лабораторією "Forensic Analytical Laboratories".

З цих результатів стало відомо, що в 11 досліджених зразках рівень свинцю перевищував гранично допустиму концентрацію (5000 ppm). При цьому прийнята у Вірменії ГДК — 0,5% в 5000 ppm  — вже в 56 раз перевищує міжнародну норму (90 ppm).

У 9 зразках було виявлено небезпечний рівень свинцю (вище 10000 ppm).

Серед встановлених торгових марок — є дві торгові марки з України.

Це "Smile" і "Farbex". Аналізи в лабораторії проводили по зразках, куплених в Вірменії.

Перед мною постало питання, з'ясувати, хто в Україні виробляє фарби під зазначеними торговими марками.

Вірменський експерт - помічник керівника відділу екологічного здоров'я - Кнарік Григорян, розповів журналісту:

— Свинець - отруйний метал, який негативно впливає на здоров'я людини і навколишнє середовище. На здоров'я дітей впливають навіть мінімальні кількості свинцю. Це процес має незворотній характер і може тривати все життя. У промислово розвинених країнах застосування подібних фарб було заборонено понад 40 років тому. Виробник використовує свинець в різних цілях. Наприклад, в якості пігменту, який робить фарбу непрозорою, захищає її від впливу сонячних променів. Сполуки свинцю часто використовуються в якості каталізатора і сикативу.

Згідно Наказу міністра охорони здоров'я Вірменії від 11 вересня 2014 року "Про санітарно-епідеміологічні і гігієнічні вимоги, висунуті товарам побутової хімії і лакофарбовим матеріалам", в лакофарбових матеріалах метали першої групи небезпеки повинні складати не більше 0,5% в сухому залишку — тобто 5000 ppm.

Отже, всупереч чинному законодавству Вірменії, до цієї країни було завезено фарби двох українських виробників, які перевищували дозволену норму. В зразках торгових марок з України містилось 14 000 ppm (Smile) і 19 000 ppm (Farbex). І це в той час, як вміст свинцю понад 10 000 ppm вважається небезпечним.

 

Так чим же небезпечний той свинець?

 

У дослідженні фарб ВГО «Мама-86», проведеному в рамках програми IPEN, для схожого проекту в Україні, йдеться про таке:

— Свинець – токсичний метал, який негативно впливає на здоров’я людини і навколишнє середовище. Хоча експозиція свинцем небезпечна і для дорослих, шкідливий вплив свинцю на здоров’я дітей проявляється при набагато нижчих рівнях та зазвичай має незворотний характер і в подальшому може проявлятися протягом усього життя.

Чим молодша дитина, тим більш небезпечним для неї може виявитися свинець, а для дітей, які недоїдають, всмоктування свинцю в організм відбувається більш інтенсивно. Найбільш вразливим від дії свинцю є плід, що розвивається, та вагітна жінка може передавати дитині свинець, який накопичився в її організмі. Свинець також може передаватися дитині з організму матері-годувальниці через грудне молоко. Докази зниження рівня інтелектуального потенціалу внаслідок експозиції свинцем у дитячому віці призвели до того, що ВООЗ включила «спричинену свинцем розумову відсталість» до переліку встановлених захворювань, а також включила це захворювання до першого десятка захворювань у дітей, що викликані екологічними факторами та які можна усунути.

Свинцеві фарби є одним із основних джерел експозиції свинцем дітей. Термін «свинцеві фарби» в доповіді «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні» використовується відповідно до його визначення у Законі США про безпеку споживчих товарів: свинцеві фарби – це будь-які фарби або інші аналогічні матеріали, що містять свинець або його сполуки з вмістом свинцю понад 0,009 масових відсотка у висохлій плівці фарби.

У більшості високорозвинених індустріальних країн у 1970-х і 1980-х рр. були прийняті закони та нормативні акти, що контролюють вміст свинцю в декоративних фарбах, які використовуються для внутрішніх і зовнішніх робіт у будинках, школах та інших приміщеннях, де перебувають діти.

В Україні на сьогоднішній день відсутнє чинне законодавство, яке б обмежувало вміст свинцю у фарбах декоративного та побутового призначення. —

 Якщо по простому — то коли такими фарбами пофарбувати приміщення дитячих садочків, майданчиків чи шкіл — діти підпадають під дію цієї небезпечної сполуки. Адже свинець — випаровується. Також, діти — відшкрябують частинки фарби, вона й сама лущиться — і систематична дія фарби із свинцем — може викликати різноманітні хвороби — аж до онкології.

Українські компанії — експортували товар — скоріше за все — не в рамках вірменського законодавства. Адже в зразках торгових марок з України містилось 14 000 ppm (Smile) і 19 000 ppm (Farbex). А допустима норма у Вірменії — 5000 ppm.

Я дізнався, що фарби під торговими марками - Smile і Farbex, на час дослідження, виробляли українські компанії -  ФОП Олейников Олександр Вікторович і ТОВ ВП "Полісан"(відповідно). 

 

Ці компанії можна назвати грандами українського ринку виробників лакофарбової продукції. За даними дослідження ВГО «Мама-86», на час дослідження, вони були одними з найбільш вагомих на ринку. ТОВ ВП "Полісан" посідало друге місце, а  ФОП Олейников Олександр Вікторович — четверту сходинку. І це — з 70 підприємств

Які ж результати аналізів цих компаній виявлені в українському дослідженні?

І на цьому етапі повертаємося до Національної доповіді «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні», підготованого ВГО «Мама-86».

Я був вражений. Наші патріоти — громадські активісти, провели кропітку роботу, встановили, — кількість торгових марок із небезпечним вмістом свинцю — та не вказали — ані торгові марки, ані виробників.

Чому така втаємниченість? Адже в тій же Молдові, Росії, Казахстані, Грузії чи в місті Алма-Ати — у аналогічних дослідженнях були вказані й торгові марки і виробники фарб.

 

І тільки в Білорусі та Україні — як у давні часи Радянського Союзу — виробників приховали.

Я подзвонив до Ольги Цигульової — яка брала участь у дослідженні — з логічним питанням — чому ВГО приховала суспільно значущу інформацію від громадськості? Адже в цьому і полягало дослідження — показати громадянам — які підприємства виробляють небезпечну для дітей фарбу.

Та пані Цигульова мала іншу думку — вона категорично відмовилася дати назви організацій — мовляв — нам потрібно було зробити дослідження загалом — про те, що є вміст свинцю у фарбах і що це небезпечно.

Дорогі громадські активісти, але це всім давно відомо — у країнах пострадянського простору таких фарб валом. А от — коли б ви зазначили конкретних виробників, тоді б Управління освіти, директори шкіл та садочків, банально — ЛКП — знали б — яку фарбу і яких брендів не можна купувати.

— Я представник ОБСЕ, — можна вам подзвонити,  — написала мені на той час не знайома людина.

Це була Тамара Кутонова, вона брала участь у дослідженні — ВГО «Мама-86» — особисто подякувала їй на початку національної доповіді.

Ого, подумав я — зараз допоможе мені в матеріалі аж сам представник ОБСЕ.

— Ви підриваєте цілу галузь української економіки!

Я був в шоці. Представник ОБСЕ намагається вплинути на те, щоби матеріал не був опублікований.

Це інтригувало.

 

— Це те саме, що написати — усі українські журналісти продажні. Це кине тінь на всіх українських виробників. Коли хтось піде за кордоном купувати фарбу — вони не захочуть українську.

Після довгих і тривалих переписувань, та моїх логічних питань — чи це офіційна позиція ОБСЕ — Кутонова написала — що звернулася до мене не формально. Ну — з цього треба було й починати.

 

А ще, в процесі роботи над матеріалом — мені чотири рази блокували та видаляли у Фейсбук — за поширення спаму — мої пости про матеріал стосовно свинцю у фарбах.

 

Аналогічні національні дослідження були проведені і в Грузії. І тут — також — відмітилися уже згадані наші українські торгові марки та виробники.

***

Є в Україні «Асоціація». Вона об“єднує більшість виробників фарб. Звичайно — я написав туди прохання про коментарі. Мені зателефонував виконавчий директор Асоціації виробників лакофарбової продукції — Олександр Сергійович Бричко.

До слова — я звернувся по коментарі не лише до керівництва «Асоціації». Але й до усіх її органів Управління. Адже усі її члени Правління є представниками значних гравців на ринку лакофарбової продукції в Україні.

Так, одним із членів Правління є Дедюшев Віталій Олександрович - ТОВ ВП "Полісан". А інший — Олейников Олександр Вікторович. Це той самий ФОП, у фарбах якого (Smile), разом із «Полісаном» (Farbex), було виявлено небезпечний вміст свинцю у Вірменії. Сьогодні, Олександр Олейников є співвласником компанії Аттол, яка виробляє фарбу торгової марки Smile

І оце — Олександр Бричко — так, між іншим і каже — особисто попереджав керівничку ВГО «Мама-86» — аби у дослідженні не було вказано бренди та не зазначено назви виробників фарб.  І повідомляв про потенційні судові позови

З іншого боку, Олександр Бричко запевнив, що уже впродовж 5 років Асоціація намагається законодавчо закріпити в Україні обмеження рівню свинцю у фарбах. Пан Бричко надіслав десятки документів — стосовно того, що їхня Організація насправді прагне викорінити свинець із фарб. Десятки звернень до Кабмінів, Прем“єр-міністрів, до профільних міністрів та міністерств.

 

Асоціація навіть розробила відповідний регламент — у якому хоче законодавчо закріпити — вміст свинцю у фарбах — не більше 90 ppm. Тобто — це найжорстокіша міра — прийнята у світі — до прикладу як у США.

 Однак — із усіх відповідей з різних чиновницьких кабінетів — так виглядає — що українські можновладці — починаючи із 2015 року — не особливо переймаються впливом свинц. на дітей.

 

З іншого боку — тут медаль із двох сторін. Бо починаючи — із 2015 року — Асоціація все робить для того — аби добитися на законодавчому рівні — обмеження та зниження вмісту свинцю у фарбах.

З іншого боку — фарби — вироблені членами Асоціації, які продавалися у 2016 році за кордоном — містили небезпечний вміст свинцю.

А також сама Асоціація чинили тиск — в особі пана Бричка — на ВГО «Мама-86» — яка проводила нацыональне дослідження — щоби цих виробників не називати і їхні назви не оприлюднювати.

Чому? Бо йдеться про згадані українські компанії, що входять до правління Асоціації.

(Мій запит до ВГО «Мама-86» — залишився без відповіді.)

Компанія Полісан експортувала у різні країни чимало фарб.

У 2013 році - більше 30 мільйонів євро, 2014 року - близько 27 мільйонів, 2015 - 45 мільйонів, 2016 - 51.5 мільйонів євро.

З них у - 2016 році - Молдова - 30-35%, Казахстан - 30%; Литва - 20%, Вірменія - 5%, Грузія - 15%, Білорусь - 3%, Естонія та Угорщина - 3%.

Звісно, не можливо встановити — скільки з цих фарб містили свинець, - але те, що його містили — це точно.

Контрагенти, які закуповували фарби у двох українських виробників:

Казахстан - 1. ТОО "Фоамтрейд", 2. ФОП "Миколаїв А.А." - 3. ТзОВ "Лідер КЗ Караганда" - 4. TOO "MANSURAD" 5. TOO "Нур-Ас Актау" - 6. ВП Батурин Олег Васильович - 7. ТОО STROY PLUS "- 8. ТОО" АртСтрой-Азія "- 9 . ТОО Runa company ".

Вірменія - ТОВ "ЖВ ЕНД А".

Грузія -

    1. ТОВ "Гіоргі-2004" - м.Тбілісі, Кахетинське шосе, 112, Грузія

    2. ТОВ SMILE MIX "- 0151, Тбілісі, ул.Чірнахуді, 4-6, Грузія

    3. ТОВ "БМС Gorgia" - Батумі, вул. Сухумі, 10 Грузія

    4. ТОВ "БМС Груп" - м.Тбілісі Ліва Набережна р. Кура Грузія

  5. ТОВ "Технохімія" - м.Тбілісі, Ісані-Самгорський р-н, Кахетинське шосе 25-й км, Грузія

    6. ТОВ "Патріот 2006" - м Батумі, вул. Пушкіна, 18 Грузія

    7. ТОВ "MODUS" - м Батумі, вул. Пушкіна, 18 Грузія

Росія - ІП Левіна О.І. -, 2. - ТОВ ВОСТОКПОЛІМЕРХІМ "- 3. ТОВ Імпульс", 4. ЗАТ "Меткол-Агро" - Молдова - 1. SC "Redmarket & VV" SRL - с. Стрешені, Реден Республіка Молдова -

 2. ЗАТ "ФАРБА-ГРУП" - м Тирасполь, вул. Шутова 7 "Б" Придністровська Молдавська Республіка

3. Тирасполь, вул. М. Потьомкіна, д.7М О Л Д О В А - ТОВ 'Хамелеон'

    4. SC "CAROLINA GUTU" SRL - вулАлександру чел Бун, 30/1 г.Яловень, Молдова

    5. SC "Supracolor" SRL - ул.Хрісто Ботева 19 / 7-115 м.Кишинів, Молдова

    6. AGAT-D SRL - м.Кишинів, вул. Лунка Бікулов 28/1 Республіки Молдова

    7. ВАТ "Флоаре" - Бендери, вул. Комуністична 181 Молдова ПМР

AGAT-D SRL — була в процесі банкрутства - хоча активно закуповувала фарби в українського виробника.

В Україні виробництво і продаж свинцевих фарб не регулюється владою. Це дає можливість виробляти продукцію з вмістом небезпечної кількості свинцю.

Але в країнах, в які два українські виробники фарб експортують свою продукцію - є обмеження.

Якщо в США і ЄС допустима концентрація свинцю становить 90 ppm, то в пострадянських країнах - Митний Союз - це 5 000 ppm.

Але українські виробники експортують фарби, які перевищують навіть цю допустиму норму - склад свинцю українських фарб, що ввозяться в Білорусь, Казахстан, Вірменію, Молдову і Грузію.

У відповідь на прохання про коментар — ФОП Олейніков відписав — що останній мішок із свинцем — 25 кг вони переробили ще у 2015 році. І після цього свинцеві сполуки не використовували. І так треба ж було — щоб саме цю фарбу — у 2016 році було куплено вірменами, грузинами, казахами.

Звісно - усі дослідження та лабораторні аналізи, згадані у цій статті — стосуються 2016 року. Довести, що у майбутньому згадані українські компанії використовують свинець у фарбах  - вкрай проблематично. Але можливо.

 ***

 

За даними Національних дослідження в багатьох країнах, проведених в рамках проектів IPEN, діти піддаються впливу свинцю з фарб, якими пофарбовані стіни, вікна, двері.

Фарба починає відшаровуватися і це призводить до виділення свинцю в пил і грунт. Також серйозну небезпеку для здоров'я можуть становити раніше забарвлені свинцевими фарбами поверхні, які піддаються піскострумній обробці або зачищаються в процесі підготовки до нанесення нової фарби.

Діти, які грають на свіжому повітрі або в будинку, бруднять руки грунтом або домашнім пилом, який потім з огляду на притаманну дітям поведінку виявляється у них в роті. Якщо діти грають в місцях, забруднених свинцем, то пил або грунт, який вони поглинають під час гри, буде містити свинець. Це особливо характерно для дітей у віці до шести років і саме в цьому віці вплив свинцю становить для дітей особливу небезпеку. Звичайна дитина у віці від одного до шести років поглинає щодня від 100 до 400 мг домашнього пилу і грунту.

У деяких випадках діти збирають шматочки фарби, яка відшарувалася, і пробують їх на смак. Це може представляти особливу небезпеку, оскільки концентрація свинцю в відшарованій фарбі зазвичай набагато вище, ніж в пилу або грунті.

Також, коли свинцевими фарбами фарбують дитячі іграшки, домашні меблі або інші предмети, то діти можуть гризти їх і безпосередньо поглинати висохлу свинцеву фарбу. Однак найбільш поширеним шляхом потрапляння свинцю в організм дитини залишається все ж поглинання забрудненого свинцем пилу, який потрапляє їм на руки.

Хоча експозиція свинцем небезпечна і для дорослих, шкідливий вплив свинцю на здоров'я дітей проявляється при більш низьких рівнях. Крім того, організм дитини вбирає до п'яти разів більше свинцю, який потрапив всередину, ніж у випадку з дорослими, а у дітей, які недоїдають свинець всмоктується ще більш інтенсивно.

Термін «свинцеві фарби» використовується згідно визначення, наданого в Законі США про «Безпеку споживчих товарів»: будь-які фарби або інші аналогічні покриття, що містять свинець або його сполуки з вмістом свинцю більше 0,009 масових відсотка. В цьому випадку в повітрі піднімається велика кількість пилу, забрудненого свинцем.

Чим молодша дитина, тим більш небезпечним може виявитися вплив свинцю, який має для здоров'я, зазвичай, незворотний характер і може виявлятися протягом усього подальшого життя. Найбільш вразливим є плід, і вагітна жінка, яка може передавати організму своєї дитини, що розвивається в утробі, свинець, накопичений протягом життя.

За даними ВООЗ «Свинець не виконує істотної ролі в організмі людини, а на отруєння свинцем припадає близько 0,6% від загальної кількості глобальних захворювань». Докази зниження рівня інтелектуального потенціалу внаслідок експозиції свинцем в дитячому віці привели до того, що ВООЗ включила «викликану свинцем розумову відсталість» в перелік усталених захворювань, а також включила це захворювання в першу десятку захворювань у дітей, викликаних екологічними факторами, які можна усунути.

В останні роки медичні дослідження фіксують значний вплив свинцю на здоров'я дітей при все більш низьких рівнях його експозиції. В наданій в інформаційному бюлетені ВООЗ інформації з питань свинцевого отруєння і здоров'я відзначається, що «не існує встановленого безпечного рівня експозиції свинцем».

Коли дитина в ранньому віці піддається експозиції свинцем, то шкода, завдана нервовій системі такої дитини, призводить до підвищення ймовірності проблем з навчанням в школі, імпульсивної і девіантної поведінки.

Експозицію свинцем в ранньому дитинстві також пов'язують з підвищеними показниками гіперактивності, розладами уваги, неповною середньою освітою, відхиленнями в поведінці, підлітковою злочинністю, наркозалежністю і засудженням до позбавлення волі.

Наслідки впливу свинцю на дітей виявляються протягом усього життя і здійснюють довгостроковий вплив на продуктивність праці в майбутньому, що в середньому робить їх менш успішними в економічному плані. У недавньому дослідженні, присвяченому аналізу економічних наслідків впливу експозиції свинцем в дитинстві, в національних економіках для країн з низьким і середнім рівнем національного доходу, наводиться оцінка загального кумулятивного показника збитків в 977 млрд міжнародних доларів в рік.

Даний показник враховує наслідки впливу свинцю на розвиток нервової системи дітей (оцінювалися за показником зніження IQ) і пов'язує викликане впливом свинцю зниження показників IQ зі зниженням економічної продуктивності протягом всього життя (обсяг доходів протягом життя).

 

***

… І про Гагіка. Він наполегливо запрошував в гості.  І ось я піддався — знайшов дешеві квитки.

— Гагік-джан, їду до тебе, чекай!, — написав я йому.

Після цього, Гагік перестав до мене дзвонити і писати — та не відповідав на мої повідомлення. Така от дружба. І я згадав собі, як він клявся в кохання російській журналістці. Мовляв — назавжди.

***

Із пояснювальної записки Асоціації виробників лакофарбової продукції:

Вплив свинцю на дітей

Численні дослідження, показали, що в значній мірі до ризику свинцевого отруєння схильні діти. Основний показник впливу cвинцю на здоров'я дітей є рівень його вмісту в крові. Сьогодні відбувається постійний перегляд рекомендованого нормативного вмісту cвинцю в крові дорослих і дітей. Результати, що були отримані при виконанні масштабних міжнародних і національних проектів підтвердили, що при збільшенні концентрації cвинцю в крові дитини з 10 до 20 мкг/л розвиваються неврологічні розлади, відбувається зниження коефіцієнта розумового розвитку (IQ).

Особливо вразливі діти молодшого віку, оскільки у них абсорбується в 4-5 разів більше свинцю, що потрапляє в організм, ніж у дорослих з якого-небудь  джерела. При високих рівнях впливу свинець порушує функціонування мозку і центральної нервової системи, викликаючи кому, судоми і навіть смерть. Так,  вплив забруднених свинцем ґрунту і пилу через переробку батарей і видобутку свинцю стало причиною масового отруєння свинцем і високої смертності дітей молодшого віку в Сенегалі і Нігерії. Діти, які вижили після важкого отруєння свинцем, можуть страждати від затримки психічного розвитку і поведінкових розладів.

При більш низьких рівнях впливу, які не викликають будь-яких явних симптомів і раніше вважалися безпечними, як зараз з'ясувалося, свинець викликає цілий ряд шкідливих впливів у різних системах організму. Зокрема, свинець впливає на розвиток мозку дітей і призводить до зниження коефіцієнта розумового розвитку (IQ),  поведінкових змін, наприклад до скорочення тривалості концентрації уваги і посиленню антигромадської поведінки, а також до погіршення засвоєння знань.

Найбільшому ризику піддаються діти в самому ранньому віці (включаючи плід в період розвитку) і діти, які живуть в умовах бідності. Оскільки, не отримуючи достатнього і належного харчування діти більшою мірою схильні до впливу свинцю, адже їх організм абсорбує більше свинцю в разі нестачі інших речовин, наприклад кальцію.

Великомасштабне дослідження характеру i ступеню поширення свинцевих отруєнь у дiтей США показало, що бiля 2,5 млн. мiських дiтей пiддаються впливу свинцю в концентрацiях, якi являють небезпеку для здоров’я i можуть негативно впливати на їх iнтелектуальний розвиток. За результатами дослiдження дiтей iз концентрацiями свинцю у кpові <25 мкг/дл встановлено, що коефiцiєнт iнтелекта знижується в середньому на 1-3 позначки при кожному пiдвищеннi концентрацiї свинцю у крові на 10 мкг/дл.

У крові дiтей з екологiчно несприятливих територiй м. Іваново (Росiя) у порiвняннi з контрольною групою виявлено погіршення показників крові, а саме: у 33% обстежених – еозинофiлiя, у 47,6% – змiни гліцеринової резистентностi, у 38,1 % – змiни осмотичної резистентностi, у 9,5% – в еритроцитах виявлено тiльця Гейнца та зростання кiлькостi еритроцитiв з базофiльною зернистістю. У кpoвi дiтей, якi мешкають у містах з металургiйною промисловiстю (Росiя), визначенi пiдвищенi piвні свинцю – вiд 9,9±0,5 мкг/дл до 13,5±0,5 мгк/дл.

 

У крові дітей м. Одеси встановлено концентрацію свинцю у крові на рівні 6,28 мкг/дл, що відповідає безпечному рівню, але у 20% з них рівень його перевищував цю межу.

Дослідження, яке було проведено фахівцями з Дитячого Медичного Центру в Цинциннаті показало, що цифра 10 мг/дл свинцю в крові дітей повинна бути знижена як мінімум в два рази. Коли вчені провели тестування інтелекту серед понад чотири тисячі школярів і порівняли отримані результати з рівнями свинцю в крові, виявилося, що навіть 2,5 мкг/дл цілком може розглядатися як токсична доза. Навіть при низьких дозах свинцеве отруєння викликає зниження інтелектуального розвитку, уваги та вміння зосередитися, веде до розвитку агресивності, гіперактивності та інших проблем у поведінці дитини. Ці відхилення у розвитку можуть носити тривалий характер і бути незворотніми. Низька вага при народженні, відставання в рості і втрата слуху також є результатом свинцевого отруєння. Високі дози інтоксикації ведуть до розумової відсталості, викликають кому, конвульсії і смерть.

У дітей при тривалій дії свинець викликає порушення функції нирок. При дослідженні  сироватки крові, еритроцитів, сечі у дітей, які страждають від гострого та хронічного пієлонефриту, у 40% виявлено підвищений вміст свинцю в сечі, що свідчить про ймовірний зв'язок між його вмістом в організмі та розвитком патології нирок. Утворення стійких сполук свинцю з гемоглобіном еритроцитів, повільне вивільнення може бути одним із факторів, що сприяють розвитку пієлонефриту.

Свинець при хронічній експозиції у низькій дозі може порушувати обмінні процеси в кістковій тканині. Досліджено, що вміст свинцю вище референтних значень, спричиняв зниження інтенсивності кісткового метаболізму у дітей та зростанню хвороб кістково- м’язового апарату.

В дослідженнях показано, що збільшення питомої ваги  важких металів, у тому числі, свинцю в оточуючому середовищі, їх тривалий вплив на організм дітей призводить до зниження імунітету, зростання рівня інфекційних і алергійних захворювань.

Більш висока, ніж у дорослих, чутливість дітей до впливу свинцю обумовлена існуванням критичних періодів розвитку нервової, імунної, репродуктивної систем і метаболізму, коли чутливість організму до дії свинцю значно підвищується; незрілістю ряду ферментних систем детоксикації та процесів обміну, обмеженістю функціональних можливостей печінки і нирок, спрямованих на видалення ксенобіотиків.

***

 

Відповіді органів влади на запити Асоціації:

Дане розслідування було проведено та фінансовано за підтримки кампанії Press Start

https://www.pressstart.org/

 Автор: Тарас Зозулінський, Бюро журналістських розслідувань «Детективи»

Теги: Свинець,Гагік,Розслідування,Forensic Analytical Laboratories,Свинцеві фарби

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео