Андрій Сенюк: У Львівській області створено унікальний заказник "Долина ірисів", аналогів якому немає у Європі

Андрій Сенюк: У Львівській області створено унікальний заказник "Долина ірисів", аналогів якому немає у Європі
152821 ПЕРЕГЛЯДІВ

Указом Президента України № 525/2020 від 30 листопада на Львівщині  створено новий ботанічний заказник загальнодержавного значення "Долина ірисів" в межах Розвадівської об’єднаної територіальної громади Стрийського району.

З проектом Указу можна ознайомитися за посиланням.

Ботанічний заказник "Долина ірисів" створений з метою збереження унікальної популяції виду, внесеного до останнього, третього, видання Червоної книги України у статусі "вразливий" – півників сибірських Iris sibirica L., яку ботаніки виявили неподалік с. Надітичі, за межами населеного пункту, на розлогій перезволоженій та місцямизаболоченій, заплаві річки Дністер.

Фото ірисів та заказника:

Загальний вигляд території ботанічногозаказника загальнодержавного значення "Долина ірисів", фото М.М. Сенів

Півники сибірські (Iris sibirica L.) – фото М.М. Сенів

Півники сибірські (Iris sibirica L.) Ботанічний заказник Долина ірисів, фото М.М. Сенів

Розташована Долина Ірисів в межах Розвадівської об’єднаної територіальної громади (колишня Розвадівська сільська рада) Миколаївського району Львівської області), за межами населеного пункту села Надітичі.

Загальна площа заказника становить 19,9952 га (землі сільськогосподарського призначення). З них - 19,5952 га землі комунальної власності Розвадівської об’єднаної територіальної громади та 0.4 га землі державної власності.

Карти заказника:

Над проектом створення ботанічного заказника загальнодержавного значення "Долина ірисів" працював колектив Гербарію Львівського національного університету імені Івана Франка під керівництвом професора Лідії Тасєнкевич.

Проект розроблено за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Львівської області на замовлення департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.

Створений заказник забезпечить не лише охорону і збереження півників сибірських, а й інших видів, внесених до Червоної книги України і виявлених на його території: рябчика шахового Fritillaria meleagris L., пізньоцвіту осіннього Colchicum autumnale L., осоки Девелла  Carex davalliana Sm. Крім того, збережені заплавні луки відіграють свою роль як резервуари вологи в час літніх спекотних і бездощових періодів, які все рідше трапляються у наших широтах у зв’язку з кліматичними змінами та нераціональною діяльністю людини.

рябчик шаховий Fritillaria meleagris L. територія заказника, Розвадівська ОТГ, Стрийський район, фото М.М. Сенів.

пізньоцвіт осінній Colchicum autumnale L. фото М.М. Сенів

Осока Девелла Carex davalliana Sm. Фото – Г.І. Оліяр

Ботанічний заказник загальнодержавного значення "Долина ірисів" належить до природно-заповідного фонду України та охороняється Законом. Він є унікальним об’єктом, якому немає аналогів у Європі і який можна порівняти із знаменитою Долиною нарцисів у Закарпатті.

Це п’ятий за рахунком ботанічний заказник загальнодержавного значення, який створено у Львівській області і перший – за роки незалежності. Попередні чотири ботанічні заказники загальнодержавного значення були створені у 1984 році.

Слід зазначити, що на Львівщині вже розроблено ще один проект ботанічного заказника загальнодержавного значення – "Малополіський  шафран", загальною площею 624 га, для збереження популяції також внесеного до Червоної книги України карпатсько-балканського виду – шафрану Гейфеля – Crocus heuffelianus Herb., який зберігся в Малому Поліссі на північно-східній межі свого поширення.

Шафран Гейфеля – Crocus heuffelianus Herb. Ранкова роса в Чорному лісі, Сокальщина, Львівська область. Фото А.І. Сенюк

Цвіте шафран Гейфеля – Crocus heuffelianus Herb. Урочище Чорний ліс, Великомостівське лісництво, Червоноградський район Фото А.І. Сенюк

Синьоквіткова та білоквіткова форми шафрану Гейфеля – Crocus heuffelianus Herb. Урочище Чорномий ліс, територія Великомостівської міської ради, Сокальщина, Фото А.І. Сенюк

Проект розроблено спеціалістами Національного лісотехнічного університету України на замовлення департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації.

Запроектований заказник розташований в Великомостівському лісництві ДП «Жовківське лісове господарство» на території Великомостівської міської ради Червоноградського району (колишній Сокальський район).

Найбільшою перешкодою створення заказника на сьогодні є відсутність погоджень від Держлісагенства України, Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства та Державного підприємства «Жовківське лісове господарство».

Андрій Сенюк

Теги: Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Долина ірисів», Долина ірисів, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України), Львівська область, Львівська обласна державна адміністрація, департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, Андрій Сенюк (Андрій Сенюк), Андрій Сенюк начальник управління охорони природних ресурсів департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, Іванка Сторожук, Назарій Стемпіцький, Стрийський район, Розвадівська об’єднана територіальна громада, Розвадівська ОТГ, Roman Sydor, село Надітичі, Львівський національний університет імені Івана Франка (Львівський Національний Університет Франка), Львівський національний університет імені Івана Франка (Львівський Національний Університет Франка) ректор університету, чл.-кор. НАН України, професор Володимир Мельник (Володимир Мельник), Львівський національний університет імені Івана Франка (Львівський Національний Університет Франка) проректор з наукової роботи університету, професор Роман Гладишевський (Роман Гладишевський), професор, д.б.н. Лідія Тасєнкевич (Lydia Tasenkevich) Гербарій Львівського національного університету імені Івана Франка (Herbarium LW), Тетяна Хміль, Марія Сенів (Марічка Сенів), Христина Скрипець (Chrystyna Skrypec)

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео