Голова Ради НБУ Богдан Данилишин: «Конструктивна взаємодія монетарної та фіскальної політики є ключовим завданням на майбутнє та фактор успіху державних антикризових програм».

Голова Ради НБУ Богдан Данилишин: «Конструктивна взаємодія монетарної та фіскальної політики є ключовим завданням на майбутнє та фактор успіху державних антикризових програм».
151605 ПЕРЕГЛЯДІВ

Особистий експертний Прес-дайджест Голови Ради НБУ Богдана Данилишина щодо ситуації в економіці та на фінансових ринках 

Економічна ситуація

За даними Держстату реальний ВВП України у 3 кварталі 2020 року знизився на 3,5% до відповідного кварталу минулого року та зріс на 8,5% порівняно з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактору). За нашими оцінками зниження ВВП України за 9 місяців 2020 року становило 5,4%.

Основним драйвером відновлення економічної активності продовжують виступати галузі зі швидким оборотом коштів, зокрема, роздрібна торгівля, фізичні обсяги якої за 11 місяців 2020 року зросли на 7,8% до відповідного періоду минулого року, у тому числі, у у листопаді – на 12,1% у річному вимірі. Водночас, інвестиційна активність підприємств є критично низькою – обсяг капітальних інвестицій підприємств за 9 місяців 2020 року був на 35,4% нижчим від показників минулого року, а виробництво промислових товарів інвестиційного призначення у жовтні 2020 року – на 19,3% нижчим від жовтня 2019 року.

Додатковим фактором негативної економічної динаміки цього року виступає нижча за минулорічну врожайність основних зернових та олійних культур. Так, урожайність зернових та зернобобових культур в Україні у 2020 році була на 14,7% нижча від показника минулого року, що з урахуванням нижчої площі збору врожаю, визначало на 17,6% менший обсяг виробництва відповідних с/г культур, зокрема, пшениці – на 12,8%, кукурудзи на зерно – на 23,5%. Менша на 19,5% врожайність соняшника призвела до зменшення обсягів його виробництва – на 13,9% порівняно з 2019 роком.

З одного боку, такі тенденції у реальному секторі свідчать про певне відновлення економічної активності у 2 півріччі 2020 року, передусім споживчого попиту, після завершення жорсткої фази карантинних обмежень, з іншого – про недостатність скоординованих дій Уряду та Національного банку з пом’якшення негативних наслідків кризи у реальному секторі економіки.

Для порівняння: ВВП Росії за січень-вересень 2020 року знизився на 3,4%, завдяки, у тому числі, численним програмах з цільового рефінансування кредитів реальному сектору, запровадженим Банком Росії у взаємодії з Урядом РФ; ВВП Туреччини за аналогічний період – зріс на 0,5% не в останню чергу завдяки потужній підтримці центральним банком антикризових заходів Уряду шляхом пом’якшення монетарних умов та цільовій підтримці пріоритетних напрямів економічної діяльності, зокрема, експортерів.

На мою думку, конструктивна взаємодія монетарної та фіскальної політики є ключовим завданням на майбутнє та фактор успіху державних антикризових програм. Акцентом такої взаємодії має бути створення умов для ефективного перерозподілу доходів, формування ємного внутрішнього ринку та стимулювання нових інвестицій у розширення виробничого потенціалу національної економіки.

Бюджетна сфера

Акцентом прийнятого Верховною Радою 15 грудня Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” є стимулювання попиту у відповідь на кризові явища. Державний бюджет на 2021 рік затверджено з дефіцитом у 247 млрд. гривень або 5,5% ВВП (друге після 2020 р. значення за останні 10 років), доходами (без міжбюджетних трансфертів) у 1082 млрд. гривень або 24% ВВП та видатками у 1328 млрд. гривень або 29,5% ВВП.

Фіскальний імпульс бюджету-2021 буде суттєво позитивним: первинний дефіцит 2021 р. заплановано у обсязі 85 млрд. грн. або 1,9% ВВП. Це повинно підтримати загальну економічну активність та сприяти пом’якшенню шоків пандемії на добробут громадян.

Водночас загальна сума потреб у фінансуванні становитиме близько 16% ВВП, що поряд з плановими показниками 2020 р. є рекордними значеннями за всю історію України. Для фінансування потреб в погашенні боргу та покриття дефіциту у 2021 році передбачається залучити 702 млрд. гривень (в тому числі зовнішніх – 153,3 млрд. гривень, внутрішніх – 549,1 млрд. гривень), ще 12 млрд. грн. планується отримати від приватизації державного майна.

Зважаючи на те, що майже 70% потреб у фінансуванні бюджету передбачається покривати за рахунок внутрішніх запозичень, це ставить відповідні вимоги щодо місткості та ліквідності ринку ОВДП. Суттєве розширення участі держави на внутрішньому ринку державних запозичень може негативно вплинути на стимули банків здійснювати кредитування реального сектора економіки та спровокувати зростання процентних ставок за кредитами. Така ситуація вимагає проактивної політики центрального банку щодо підтримання внутрішнього ринку позикових коштів, включаючи проведення операцій з ОВДП на вторинному ринку та розвиток інструментів рефінансування банківських кредитів.

Валютний ринок

На валютному ринку на початку минулого тижня спостерігалося суттєве перевищення пропозиції іноземної валюти над попитом, що стало наслідком збільшення продажу іноземної валюти нерезидентами з метою участі у первинних аукціонах Міністерства фінансів із розміщення гривневих ОВДП. Так, за останній тиждень вкладення нерезидентів у державні цінні папери України збільшилися на 5,9 млрд. гривень, що збільшило частку нерезидентів у структурі власників ОВДП з 8,5% до 8,8%. Інтервенції НБУ з купівлі іноземної валюти за тиждень становили майже 300 млн. доларів США, а з початку року – 1,1 млрд. доларів США.

Заспокійливий вплив на валютний ринок мало також надходження упродовж минулого тижня окремих траншів міжнародної кредитної допомоги від ЄС та Світового банку та завершення 18 грудня розрахунків за єврооблігації, додатково розміщені Міністерством фінансів на біржі Euronext Dublin. За інформацією Міністерства фінансів найбільший попит на українські єврооблігації був зі сторони інвесторів із США (52%), Великобританії (37%) та країн ЄС (10%).

Загалом, міжнародні резерви НБУ зросли до понад 28 млрд. доларів США, що є найвищим значенням із серпня 2020 року. Додаткову підтримку міжнародним резервам НБУ матиме успішне завершення першого перегляду угоди з МВФ у форматі Stand-By, що розпочалося на цьому тижні у дистанційному форматі.

Фінансовий сектор

Банківська система України зберігає значний запас фінансової стійкості та потенціалу до кредитування. Адекватність регулятивного капіталу банків на 01.12.2020 становила 21,67%, у тому числі основного капіталу – 15,51%, що понад як удвічі перевищує нормативні значення Н2 та Н3 (10% та 7% відповідно). Регулятивний капітал банківської системи зріс у листопаді на 0,6%, а з початку року – на 21% -- до 181,9 млрд. гривень.

Банки також із суттєвим запасом виконують нормативи покриття ліквідністю (LCR) як в іноземній валюті, так і за всіма валютами, у тому числі банки, що мають спеціалізований ощадний статус. Цьому сприяє активна політика НБУ з підтримання ліквідності банківської системи. Так, Національним банком упродовж минулого тижня було проведено кількісний тендер з рефінансування банків строком до 84 днів, за результатами якого задоволено заявки 5-ти банків на суму 9,3 млрд. гривень за процентною ставкою у розмірі 6,0% річних, 8 млрд. гривень з яких було надано АТ "ОЩАДБАНК". Також на аукціоні своп процентної ставки 16 грудня було задоволено заявки 3 банків загальним обсягом 2 млрд. гривень із середньозваженою ставкою за результатами аукціону 7,50%. Підвищення, починаючи з листопада, заявлених банками максимальних ставок на аукціоні своп процентної ставки свідчить про їх очікування щодо підвищення ринкових ставок.

Це, в свою чергу, підкреслює необхідність активної політики Національного банку з підтримання доступності фінансових ресурсів для економіки, що стимулюватиме її відновлення під час та після коронакризи.

Автор: Голова Ради НБУ, академік НАН України Богдан Данилишин

Теги: Голова ради НБУ Богдан Данилишин ,Богдан Данилишин, Голова Ради НБУ,НБУ,політики,ВВП України , Національний банк України, Верховна Рада,кредит,Валютний ринок

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео