Голова Ради НБУ Богдан Данилишин: «Завданням монетарної політики має стати розширення фіскального простору для застосування інструментів стимулювання економічної активності»

Голова Ради НБУ Богдан Данилишин: «Завданням монетарної політики має стати розширення фіскального простору для застосування інструментів стимулювання економічної активності»
169991 ПЕРЕГЛЯДІВ

Обсяг коштів на рахунках Уряду є достатнім для обслуговування поточних видатків та планових платежів за внутрішнім та зовнішнім державним боргом. Зокрема, обсяг гривневих коштів на казначейському рахунку Уряду в НБУ перевищує 31 млрд. гривень, а обсяг коштів Уряду в іноземній валюті – понад 1,8 млрд. доларів США (в різних валютах).

Обсяг розміщених Міністерством фінансів державних цінних паперів на трьох аукціонах з початку січня 2021 року становив 28,6 млрд. гривень та 48 млн. доларів США (у січні 2020 року обсяг запозичених коштів становив 18,6 млрд. гривень). Водночас середньозважена дохідність по гривневих ОВДП у січні 2021 року була на 122 б. п. вищою, ніж у січні 2020 року (за 3-річними ОВДП – на понад 200 б. п.) та мала тенденцію до зростання (5 січня – 10,2%, 12 січня – 11,4%, 19 січня – 11,8%) при значному скороченні середньої строковості державних запозичень порівняно з січнем 2020 року.

Обсяг ОВДП у власності нерезидентів зріс з початку року на 5,5%, перетнувши позначку 90 млрд. гривень (8,9% від загального обсягу ОВДП в обігу). Разом з тим, основними покупцями ОВДП продовжують виступати банки, частка яких у володінні державним внутрішнім боргом зросла до 52%. Обсяг ОВДП у власності Національного банку залишався незмінним (324,6 млрд. гривень), а його частка – скоротилася до 32,1%.

Активна політика центрального банку на ринку державного боргу набула значного розповсюдження серед країн, які розвиваються, у період з початку коронакризи. Як зауважила у нещодавньому інтерв’ю Financial Times директор-розпорядник МВФ Кристаліна Георгієва, та раніше відзначали фахівці МВФ у Звіті про глобальну фінансову стабільність, реакція ринків на неконвенційну політику центральних банків emerging markets була позитивною. Натомість передчасне згортання стимулюючої фіскальної політики може завдати удару по економіці, яка не відновилася після кризи. В таких умовах завданням монетарної політики має стати розширення фіскального простору для застосування інструментів стимулювання економічної активності.

Одним із таких інструментів є державна програма „Доступні кредити 5-7-9%”, за якою вже було видано майже 8 тисяч позик бізнесу на загальну суму 18,5 млрд. гривень (+0,7 млрд. гривень за останній тиждень). Водночас майже 2/3 кредитів (11,6 млрд. гривень) в рамках програми було видано на рефінансування вже отриманих позик, і лише 6,9 млрд. гривень було видано нових кредитів на капітальні інвестиції та підтримку діяльності підприємств в умовах кризи. Найбільше інвестиційних кредитів видано державними банками; кредитів на рефінансування попередньо виданих позик – банками з іноземним капіталом. За видами економічної діяльності 54% кредитів відповідно до умов програми отримано сільськогосподарськими підприємствами, 18% - підприємствами торгівлі та виробництва, 16% - представниками переробної промисловості. Такі проміжні результати реалізації загальнодержавної програми, на мою думку, свідчать на користь необхідності рекалібрування її параметрів у напрямку стимулювання інвестиційного кредитування підприємств, діяльність яких створює найбільшу додану вартість в межах країни.

Автор: Голова Ради НБУ, академік НАН України Богдан Данилишин

Теги: Голова Ради НБУ, Богдан Данилишин,ОВДП ,економіка України

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео