Facebook викрив мережу ботів, пов’язану з Деркачем та Гройсманом, після «наводки» від ФБР

Facebook викрив мережу ботів, пов’язану з Деркачем та Гройсманом, після «наводки» від ФБР
67722 ПЕРЕГЛЯДІВ

Адміністрація соціальної мережі Facebook викрила мережу ботів, пов’язану з нардепом Андрієм Деркачем та колишнім прем’єром Володимиром Гройсманом, після відповідного повідомлення від ФБР (американського Федерального бюро розслідувань).

Про це йдеться в доповіді Facebook.

Ми розпочали дослідження цієї мережі після того, як отримали повідомлення від ФБР щодо сфокусованої на США активності, пов’язаної з Деркачем. Це вивело нас на низку вебсайтів, фейкових акаунтів та сторінок, орієнтованих повністю на Україну, а не на США. Проаналізувавши початкові моделі неавтентичної поведінки, ми виявили подальші зв’язки між фейковими акаунтами та двома іншими командами операторів, очолюваними прибічниками Гройсмана та Кулініча (нардеп від групи “Довіра” Олег Кулініч, – ред.). Це вирізнило зазначену мережу: кожна команда керувала власним кластером фейкових акаунтів та сторінок, але кластери були пов’язані за допомогою технічних сигналів та посилань на платформі”, – зазначається у звіті.

Загалом соцмережа видалила 477 акаунтів Facebook, 363 сторінки, 35 груп, а також 29 акаунтів Instagram.

Близько 2,37 млн акаунтів підписалися на одну або кілька з цих сторінок, менш ніж 56 тисяч осіб  приєдналися до однієї або кількох із цих груп, і близько 30 тисяч осіб підписалися на акаунти в Instagram.

На просування вказаної мережі ботів було витрачено близько 496 тисяч доларів (на рекламу в Facebook та Instagram). Оплата здійснювалася в основному доларами США, а також російськими рублями.

Під час розслідування в Facebook виявили зв’язки зазначеної мережі ботів з фізичними та юридичними особами, які потрапили під санкції Міністерства фінансів США.

Зокрема, виявилося, що мережа пов’язана із підсанкційним нардепом Андрієм Деркачем, підсанкційним громадянином Петром Журавлем і його медіа “Begemot”. Крім того, був встановлений зв’язок частини акаунтів із політичними консультантами, пов’язаними з колишнім прем’єром України Володимиром Гройсманом та Олегом Кулінічем (головою депутатської групи “Довіра”).

У звіті йдеться, що хоча Деркач та інші були покарані за втручання у вибори в США, діяльність зазначеної  мережі ботів була зосереджена виключно на Україні. За оцінками Facebook, цією мережею керували щонайменше три окремі групи, кожна з яких пов’язана з різними політиками: Деркачем, Гройсманом та Кулінічем.

“Мережа орієнтувалася виключно на українську аудиторію, розміщуючи публікації українською та російською мовами про українську політику. Деякі сторінки були названі на честь певних регіонів чи міст, зокрема Києва, Одеси, Житомира, Львова та Тернополя”, – сказано у звіті.

Зазначається, що мережа ботів дотримувалася антиросійської риторики, а події в США висвітлювала в здебільшого  нейтрально.

Зазначена мережа ботів працювала на багатьох Інтернет-платформах і мала власні вебсайти. У Facebook помітили відповідну активність також на YouTube, в Telegram та російській мережі “ВКонтакте”. Деякі із залучених до мережі вебсайтів неодноразово змінювали домени (наприклад, ресурс “Begemot”).

Особи, які стоять за цією діяльністю, здебільшого копіювали та вставляли новинний контент з інших українських ЗМІ. Вони вибудовували готову мережу, що складалася зі здавалося б, незалежних медійних вебсайтів і ресурсів соціальних мереж, які “працювали над просуванням контенту, сприятливого для трьох політиків (Деркача, Гройсмана, Кулініча, – ред.) і їхніх політичних груп”.

Протягом своєї діяльності ця мережа здійснювала деякі кроки, щоб приховати свою ідентичність і координацію. Їх фальшиві облікові записи створювалися по одному або невеликими партіями протягом декількох місяців, щоб уникнути автоматичного виявлення. Деякі з облікових записів мали докладні біографії, щоб здаватися більш достовірними, в той час, як деякі з груп і сторінок, схоже, були куплені.

Щодо фотографій в профілях, фахівці Facebook помітили низку закономірностей. Деякі виявилися фотографіями інших людей, опублікованими в Інтернеті. Інші використовували жіночі фотографії, ймовірно, створені за допомогою методів машинного навчання. Крім того, у деяких облікових записів були фотографії, які виглядали так, ніби були відскановані з роздрукованих фотографій у паспорті.

Дії фейкових акаунтів щодо деяких повідомлень мали поверхневий характер: складалися з коротких коментарів (два-три слова) або гіфки без тексту. Інші коментарі були довжиною в абзац або більше.

У деяких випадках фейкові акаунти та адміністратори влаштовували дискусії під постами. У наведеному нижче прикладі один з основних адміністраторів поділився статтею. Потім кілька фальшивих акаунтів цієї мережі прокоментували повідомлення, а адміністратор відповів на них.

Частина контенту цієї мережі ботів підтримувала партію Деркача “Наш край”, партію “Українська стратегія Гройсмана” і політсилу Кулініча “Довіра”.

Цікаво, що на вебсайті, пов’язаному з Деркачем, була опублікована стаття, яка рекламує сторінку в Facebook, яку адмініструють люди, пов’язані з Гройсманом.

Однак діяльність мережі ботів не обмежувалася підтримкою  лише цих політиків. Адміністратори, наприклад, публікували контент і коментарі “про широке коло політичних суб’єктів в Україні”, мабуть, без особливих ідеологічних уподобань. Іноді це були конкурентні політичні групи, наприклад, партія “Відродження” та партія “Слуга народу”.

У Facebook зазначили, що останнім часом у розкритті подібних мереж ботів і скоординованої неавтентичної поведінки в соцмережі допомагають українські громадські організації та незалежні журналісти-розслідувачі, котрі “продовжують розкривати та звітувати про оманливі кампанії”.

“Насправді, для нашого власного аналізу часто використовувалися публічні звіти і повідомлення з України”, – наголошується в звіті.

Як відомо, минулого місяця #Букви опублікували розслідування, в якому проаналізували діяльність ботів у Facebook, що працюють в інтересах експрем’єра Володимира Гройсмана, та з’ясували, як виглядає типовий “гройсманобот” (“Лідер відпочиває, ботнет працює: як Володимира Гройсмана у соцмережах просувають”).

Було вивчено діяльність сотень фейкових облікових записів у Facebook, які залишають позитивні коментарі про Володимира Гройсмана, або ж поширюють чи коментують його відеозвернення, дописи, виступи на телеетерах тощо, і помічено певну закономірність.

Чимало сторінок, що просувають колишнього очільника уряду в Facebook, створені за однаковим шаблоном. Це пусті акаунти з вигаданими іменами, які заповнюють кількома фотокартками. Фото нерідко беруть зі сторінок користувачів з Росії чи Казахстану в Instagram та заборонених в Україні російських соцмережах.

БУКВЫ


Редакція не несе відповідальності за зміст опублікованих повідомлень інформаційних агентств та реклами і може публікувати статті, не поділяючи точку зору автора.

По всіх питаннях щодо опублікованого матеріалу звертайтесь на електронну пошту: wikibazainfo@gmail.com

Теги: Владимир Гройсман,Гройсман,Андрей Деркач,ботоферма,боти, Facebook,Андрій Деркач,Олег Кулініч,Украина,Україна,Владимир Гройсман Википедия,Деркач,Кулинич
Автор: wikibazacom

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео