«Виконання Державного бюджету за податковими надходженнями у травні здійснюється із випередженням планових показників», - Богдан Данилишин, Голова Ради НБУ

«Виконання Державного бюджету за податковими надходженнями у травні здійснюється із випередженням планових показників», - Богдан Данилишин, Голова Ради НБУ
250 ПЕРЕГЛЯДІВ

Особистий експертний Прес-дайджест Голови Ради Національного банку України Богдана Михайловича Данилишина щодо ситуації в економіці та на фінансових ринках

Економічна ситуація

На тлі адаптації до діяльності в умовах COVID-19 та сприятливої кон’юнктури на зовнішніх ринках промислове виробництво відновлюється. За даними Держстату індекс промислової продукції (ІПП, сезонно скоригований) у квітні 2021 року зріс до переднього місяця на 2,7%. У річному вимірі, скориговано на ефект календарних днів, промислове виробництво в Україні у квітні збільшилося на 12,5% порівняно із квітнем 2020 року. Характерним є зростання ІПП у квітні за більшістю видів промислової діяльності та у розрізі основних промислових груп. Так, зростання галузей добувної промисловості у квітні становило 1,8% до попереднього місяця та 6,6% до відповідного місяця минулого року; галузей переробної промисловості – відповідно 3,0% та 17,7%. У січні-квітні 2021 року порівняно із січнем–квітнем 2020р. ІПП зріс на 1,5%, у тому числі у добувній промисловості та розробленні кар’єрів – знизився на 0,5%, у переробній – зріс на 2,7%, у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – зріс на 4,2%.

Підтримку відновленню промислового виробництва в Україні надають високі ціни на світових товарних ринках. Зокрема, річні темпи зростання світових цін на залізну руду та сталь становлять 16-33%, стимулюючи прискорення промислової інфляції в Україні – ціни у промисловості у квітні зросли на 27,8% до квітня 2020 року, у тому числі ціни на промислову продукцію для внутрішнього ринку – на 21,8%, для споживання за межами України – на 52,6%.

Вищезазначені фактори сприяють покращенню фінансових результатів великих та середніх підприємств, частка яких переважає у структурі виробників промислової продукції. Так, за січень-березень 2021 року фінансовий результат до оподаткування таких підприємств становив 166,0 млрд. гривень прибутку порівняно зі збитком на рівні 4,9 млрд. гривень у січні-березні 2020 року. Частка збиткових підприємств скоротилася до 27,8% порівняно з 40,8% у січні-квітні 2020 року.

Водночас покращення фінансових результатів все ще не призводить до збільшення капітальних інвестицій підприємств. У 1 кварталі 2021 року індекс капітальних інвестицій в Україні зменшився на 9,5% до відповідного періоду минулого року, зокрема, у промисловості – на 12,4%. Позитивну динаміку щодо збільшення капітальних інвестицій демонструють галузі, попит на продукцію яких кратно зріс у період коронакризи – поштова та кур’єрська діяльність, виробництво електричного устаткування, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги. Характерно, що частка коштів банків та інших позик у фінансуванні капітальних інвестицій знизилася до рівня нижче 5%, тоді як за рахунок власних коштів підприємств та організацій фінансується майже 4/5 капітальних інвестицій в Україні.

Стійкі темпи відновлення споживчого попиту сприяють збільшенню обсягів роздрібної торгівлі та реалізації послуг. Незважаючи на те, що у квітні індекс фізичного обсягу обороту роздрібної торгівлі знизився на 6,5% до попереднього місяця, у річному вимірі торговельна активність у роздрібному сегменті прискорилася до 34,3%. В цілому за 4 місяці 2021 року фізичні обсяги роздрібної торгівлі зросли на 14,0% порівняно з відповідним періодом минулого року. Обсяг послуг, наданих підприємствами споживачам, у 1 кварталі 2021 року зріс на 1,0% у річному вимірі – до 237,7 млрд. гривень.

Водночас недостатньо сприятливі погодні умови та високий врожай минулого року обумовили зниження індексу виробництва сільськогосподарської продукції в Україні у січні-квітні 2021 року на 4,7% до відповідного періоду минулого року. При цьому, Україна продовжує залишатися одним із найбільших експортерів сільськогосподарської продукції: за даними Держмитслужби станом на 21 травня 2021 року українські експортери поставили на зовнішні ринки 40,9 млн. т. зернових, зернобобових культур та борошна. Зокрема, у 2020/2021 маркетинговому році експортовано кукурудзи – 20,4 млн. т., пшениці – 15,6 млн т., ячменю – 4,1 млн т., жита – 0,2 тис. т.

Бюджетна сфера

Виконання Державного бюджету за податковими надходженнями у травні здійснюється із випередженням планових показників. Так, з початку травня станом на 25.05.2021 податковими органами було мобілізовано до державного бюджету 64,9 млрд. гривень, що на 8,3 млрд. гривень або на 14,6% перевищує індикативні показники на місяць. При цьому, відшкодування ПДВ з бюджету з початку травня становило 4,3 млрд. гривень (+0,7 млрд. гривень порівняно з відшкодуванням ПДВ у квітні на відповідну дату), з початку року – 54,3 млрд. гривень.

Зважаючи на помірний обсяг виплат з погашення та обслуговування внутрішнього державного боргу в останній декаді травня, обсяги розміщень ОВДП Міністерством фінансів є не високими, що дозволяє стримувати від підвищення вартість державних запозичень. Так, з початку травня на первинних аукціонах було розміщено гривневих ОВДП на суму 11,8 млрд. гривень, у тому числі на аукціоні, що відбувся 25.05.2021 – майже 6 млрд. гривень із доходністю на рівні попередніх розміщень. Найбільшим попитом користувалися гривневі ОВДП на строк 1 рік, за якими було залучено майже 3,5 млрд. гривень із середньозваженою доходністю 11,20% шляхом задоволення всіх отриманих заявок.

Загальний обсяг ОВДП в обігу минулого тижня незначно зріс (+0,8 млрд. гривень), що було обмовлене погашенням ОВДП, які знаходилися у портфелі Національного банку (-2,2 млрд. гривень), яке, втім, було компенсоване збільшенням вкладень у державні цінні папери з боку банків (+1,5 млрд. гривень), юридичних та фізичних осіб (загалом +1,2 млрд. гривень), а також нерезидентів (+0,5 млрд. гривень).

Валютний ринок

Ситуація на міжбанківському валютному ринку упродовж тижня залишалася контрольованою та не потребувала активної участі Національного банку. На міжбанківському ринку продовжує домінувати попит клієнтів банків на іноземну валюту (чистий продаж банками іноземної валюти клієнтам становив 11 млн. доларів США в середньому за день), що формувався на форвардному сегменті ринку. Натомість банки компенсували чистий продаж іноземної валюти з позиції за рахунок купівлі готівкової та безготівкової іноземної валюти у фізичних осіб. Чистий продаж населенням готівкової іноземної валюти з початку травня становив 150 млн. доларів США, безготівкової – 61 млн. доларів США. З початку року чистий продаж іноземної валюти населенням перевищив 1,1 млрд. доларів США.

Обсяг чистої купівлі іноземної валюти Національним банком з початку року продовжує залишатися на позначці 220,5 млн. доларів США. Міжнародні резерви НБУ станом на 26.05.2025 становили 27,9 млрд. доларів США, з них кошти Уряду в НБУ – 1,3 млрд. доларів США.

Фінансовий сектор

Активи банків у квітні (станом на 01.05.2021) зросли на 1,5% (або на 27,2 млрд. гривень до 1 863 млрд. гривень) головним чином за рахунок збільшення кредитування суб’єктів господарської діяльності (+16,3 млрд. гривень або +2,2% за місяць) та фізичних осіб (+2,4 млрд. гривень або +1,2%). При цьому, резерви банків за активними операціями (з урахуванням резервів за операціями, які обліковуються на позабалансових рахунках) скоротилися у квітні на 2,8% (або на 10,7 млрд. гривень), що свідчить про продовження роботи із урегулювання проблемних активів в банківській системі.

Збільшенню активів банків сприяє активне нарощення їх ресурсної бази. Зобов’язання банків у квітні зросли на 40,9 млрд. гривень (+2,5%) за рахунок збільшення коштів фізичних осіб (включно з ощадними сертифікатами) – на 12,2 млрд. гривень, коштів суб’єктів господарювання – на 6,3 млрд. гривень (+1,0%).

Чистий прибуток банків за результатами 4 місяців 2021 року становив понад 17,5 млрд. гривень, збільшившись у квітні на 6,6 млрд. гривень. Зростання процентних та комісійних доходів, що генерують основний заробіток банків, у квітні суттєво випереджало збільшення процентних та комісійних витрат, що ілюструє більш швидку реакцію ставок за кредитами банків на підвищення ключової ставки НБУ порівняно зі зміною вартості фондування банків. Рентабельність активів банків у квітні зросла до 2,87%, капіталу – до 24,75%.

При цьому, ліквідність банківської системи продовжує залишатися високою – понад 194 млрд. гривень становить залишок коштів банків на кореспондентських рахунках та у депозитних сертифікатах НБУ. Її скорочення упродовж минулого тижня було обумовлене мобілізацією коштів на ЄКР, зважаючи на настання кінцевих строків сплати більшості податків суб’єктами господарювання (у тому числі з податку на прибуток за 1 квартал 2021 р.). Високі показники капіталізації та ліквідності банків свідчать про їх значний потенціал у підтримці національної економіки фінансовими ресурсами.

 

Голова Ради НБУ Богдан Михайлович Данилишин 

Теги: Голова Ради НБУ,Богдан Михайлович Данилишин,Економічна ситуація,ВВП ,Валютний ринок,Данилишин НБУ,Економіка,фінансовий ринок ,Богдан Данилишин,Данилишин,Богдан Данилишин Википедия, Богдан Михайлович Данилишин,Голова Ради НБУ Данилишин Богдан Михайлович, Голова Ради НБУ Богдан Данилишин ,Богдан Данилишин рада НБУ,Рада НБУ,Нацбанк,Нацбанк Украины,Украина,Україна,Нацбанк України, Національний банк України,Національний банк,Национальный банк,Национальный банк Украины,НБУ,Экономика,ОВДП,Голова Ради Національного банку України Богдан Михайлович Данилишин,Держстат,США,Європа,ОВДП ,Голова Ради НБУ Богдан Данилишин,Голова Ради НБУ ,Богдан Динилишин Википедия,Динилишин,Банки України, Данилишин Богдан Михайлович, Богдан Данилишин,економіка України, академік НАН України Богдан Данилишин ,МВФ,ДАНИЛИШИН, Банки,Політика , ВВП України ,ВВП,Девальвація гривні ,бізнес,економіка України ,мікрокредити,кредити, курс валют ,валюта ,депозити,Голова ради НБУ Богдан Данилишин ,НБУ , Верховна Рада,Державний бюджет України,Богдан Данилишин НБУ,.Нацбанк ,ліквідність,бюджет, Міністерство фінансів, Міністерство фінансів України

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео