Відновне правосуддя на Миколаївщині: злагоджена робота партнерів як запорука успіху

Відновне правосуддя на Миколаївщині: злагоджена робота партнерів як запорука успіху
2679 ПЕРЕГЛЯДІВ

Миколаївщина стала однією з шести областей, де минулого року на базі системи безоплатної правової допомоги стартував пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Він довів свою ефективність, і тепер його поширено на всю Україну. Про те, як проходить пілотування та чого вдалося досягти, розповідає директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області Наталія Гнатуша.

Скільки в області вже є успішних кейсів з відновного правосуддя?

Попри те, що цей проєкт є пілотним, вже сьогодні можна говорити, що він має перспективу у своєму розвитку. З початку пілотування вже маємо 10 успішних кейсів, в яких неповнолітніх було звільнено від кримінальної відповідальності.

Може здатися, що це невелика кількість. Але навіть одне врятоване життя неповнолітнього, який, оступившись, втрапив на «слизьку стежку», дійсно вартує усіх зусиль, які докладаються учасниками пілотного проєкту. Дитині справді надано другий шанс, можливість обрати правильний напрямок у житті, яке лише починається.

Які правопорушення найчастіше вчиняють неповнолітні, які стали учасниками проєкту?

Загалом за цей період маємо 21 заяву про участь у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину. Підозрюваними у кримінальних провадженнях у цих справах є хлопці та дівчата віком від 14 до 18 років. У більшості випадків дії неповнолітніх кваліфіковані за статтею 185 Кримінального кодексу України – крадіжка, у двох випадках  – це легкі тілесні ушкодження (стаття 125 ККУ).

Яка справа запам’яталася найбільше і чому?

Насправді кожна справа унікальна. Тому що за нею – доля дитини, яка вперше переступила межу закону.

Певно, що не забуду найпершу справу, коли ще не був відпрацьований чіткий механізм і ми не знали, як все спрацює на практиці.

Але найбільше запам’яталася історія, в якій, на жаль, не вдалося досягти примирення осіб. Однак вона є показовою, адже за результатом розгляду справи в суді жодна сторона не була задоволена.

Героями історії були дві неповнолітні дівчинки, назвемо їх Оксана та Олена. Під час сварки Оксана нанесла легкі тілесні ушкодження Олені. Попередньо сторони були готові до примирення. Оксана визнала свою провину, була готова пройти курс ресоціалізації та відшкодувати моральну шкоду Олені.

Утім, перепоною на шляху стала сума компенсації. Законні представники Олени наполягали на цифрі в 20 тисяч гривень. Водночас Оксана була готова виплатити 10 тисяч гривень. Враховуючи, що домовленості досягти не вдалося, справу було передано до суду. За результатом розгляду суд визнав Оксану винною та, окрім покарання, присудив відшкодувати потерпілій моральну шкоду. Але сума виявилась всього 3 тисячі гривень, що втричі менше суми, яку б могла отримати Олена у випадку примирення.

Що, на вашу думку, є запорукою успішної реалізації програми відновлення для неповнолітніх?

Найголовніше – це злагоджена робота всіх учасників проєкту. Без ефективної комунікації між партнерами досягти успіху вкрай важко, можна сказати, що практично неможливо. Ми постійно на зв’язку, адже це не просто чергова справа, за кожним випадком стоїть життя дитини, і від наших спільних зусиль залежить її майбутнє.

Зауважу, що одним із ключових моментів для успішної ресоціалізації неповнолітнього є ґрунтовна робота психолога. Відтак, варто вже з самого початку формувати, якщо можна так сказати, базу психологів регіону, які будуть готові працювати в цьому напрямі.

Крім цього, варто потурбуватися про долучення до проєкту партнерів, які б допомогли з організацією дозвілля неповнолітніх, а саме спортивних секцій чи творчих студій. Це можуть бути і державні установи, і громадські організації, які займаються ресоціалізацією неповнолітніх. Головне — це максимально показати підліткам інше життя: як можна відпочивати, як проявляти себе, ввести в нове коло спілкування. Адже навіть при найбільших зусиллях, якщо дитина повертається в ту саму компанію, усі позитивні результати її ресоціалізації можуть бути марними.

Мої відео