Право на отримання земельної ділянки: що варто знати?

Право на отримання земельної ділянки: що варто знати?
282547 ПЕРЕГЛЯДІВ

"Відповідно до ст. 78 Земельного Кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками", - зазначає начальник західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). Тарас Грень.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України Земельного Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Як зазначено у Земельному Кодексі, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб.
Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Конституцією України визначено, що кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Право власності на землю гарантується.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Що стосується приватної власності, то громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 121 Земельного Кодексу громадяни України мають право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної і комунальної власності у таких розмірах:
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів;
- для ведення садівництва – не більше 12 соток;
- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах – не більше 25 соток, в селищах – не більше 15 соток, в містах – не більше 10 соток;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 10 соток;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 1 сотки;
- для ведення фермерського господарства – в розмірі земельного паю, визначеного для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян можлива лише один раз по кожному виду використання. Це означає, що ви маєте право отримати у приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення.
Як отримати землю безоплатно, куди звертатись у таких випадках, ми розповімо у наступних публікаціях.

Мої відео