Зміна прізвища після одруження: що потрібно знати нареченим

Зміна прізвища після одруження: що потрібно знати нареченим
250991 ПЕРЕГЛЯДІВ

Одруження – одна з найголовніших подій у житті для кожної людини. Незважаючи на те що українське законодавство передбачає право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу, більшість наречених все ж обирають прізвище чоловіка.
Прізвище — частина власної назви особи, її повного імені. У більшості народів воно ідентифікує її родову приналежність, що передається від покоління до покоління і вказує на спорідненість, але існують і інші традиції прізвищ. Прізвище може стояти як на першому, так і на останньому місці повного імені людини, все залежить від традицій народу та вжитку. Часто зустрічаються подвійні прізвища, що свідчать про приналежність особи до двох родин.
Відповідно до ст.35 Сімейного кодексу України наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами, - зазначає начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Тарас Грень. Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої. Якщо вони обоє бажають мати подвійне прізвище, за їхньою згодою визначається, з якого прізвища воно буде починатися. Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений. Якщо на момент реєстрації шлюбу прізвище нареченої (нареченого) вже є подвійним, вона (він) має право замінити одну із частин свого прізвища на прізвище другого.
Відповідно до п. 24 гл. 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, якщо особа під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний термін у зв'язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу.
Для того, щоб отримати паспорт громадянина України у разі зміни прізвища, імені та по батькові, можна звернутись з заявою до територіального підрозділу Державної міграційної служби або до Центру надання адміністративних послуг за місцем реєстрації.
Трапляються випадки, коли наречена після державної реєстрації шлюбу залишається на своєму прізвищі, а потім хоче перейти на прізвище чоловіка. Як бути у такій ситуації?
Відповідно до ст.53 Сімейного кодексу України, якщо при реєстрації шлюбу дружина, чоловік зберегли дошлюбні прізвища, вони мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану, який зареєстрував їхній шлюб, або відповідного органу за місцем їхнього проживання заяву про обрання прізвища одного з них як їхнього спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя. Разом із заявою необхідно подати паспорт; свідоцтво про шлюб; квитанцію про сплату державного мита. Після зміни прізвища орган державної реєстрації актів цивільного стану видає нове свідоцтво про шлюб.

Мої відео