В Україні на законодавчому рівні неврегульований захист прав дитини в цифровому середовищі

В Україні на законодавчому рівні неврегульований захист прав дитини в цифровому середовищі
10615 ПЕРЕГЛЯДІВ

В Україні з початком 2021 року почастішали випадки самогубства серед дітей. В Офісі Генеральної прокуратури вже зареєстровано 18 таких спроб. Діти, які вдаються до суїцидальних вчинків, віком від 10 до 16 років.
Підтвердженням цього є ситуація, яка сколихнула всю Україну. 16 лютого в Боярці, що на Київщині, в академічному ліцеї "Гармонія" дві подруги-семикласниці, переглянувши відео в соціальній мережі TikTok вчинили самогубство. На чорному екрані телефону вони побачили відеозапис: " Випий 40 таблеток "Но-шпи" та побачиш, що буде". Дівчата купили в аптеці аналог Но-шпи таблетки "Дротаверин". Перш ніж випити 40 пігулок, однокласниці зателефонували подругам та попрощалися. Коли останні прибігли на допомогу, знайшли дівчат вже непритомними. В результаті одна з семикласниць померла, друга — перебуває в реанімації в стабільному стані. За словами анестезіолога лікарні життю другої дівчини нічого не загрожує, її надали вчасно оперативну медичну допомогу. До того ж невролог Олексій Пелепейченко додав, що максимальна доза цих пігулок для дітей 6 штук, дівчата ж вжили 40 таблеток "Дротаверину". А ще він додав, що отримати галюцинаційні дії цими таблетками неможливо, навіть після передозування. Тож невідомо якого ефекту хотіли досягнути дівчата.
В Офісі Генеральної прокуратури наголошують, що дівчата не з проблемної сім'ї та й не мали схильності до самогубства. Це говорить про те, що діти в нашому суспільстві зіштовхуються в повсякденному житті з кіберзагрозами.
Крім того, в Умані дві дівчини після перегляду сюжету в новинах про випадок з дівчатами, вирішили перевірити дію таблеток на собі. Їхня доза становила вчетверо меншу кількість пігулок: по 10 кожній. Свій вчинок діти пояснили тим, що хотіли привернути увагу батьків до себе. Сім'ї дівчат перебувають на обліку та зареєстровані як такі, що потрапили в складні життєві обставини.
Відео з хештегом "Дротоверин" переглянули 15 тисяч осіб. В змісті челенджу мовиться про те, що особа повинна випити 40 таблеток "Дротоверину" та слідкувати за перебігом подій. Наслідком челенджу стала вже смерть однієї дівчини. Наразі відеозапис видаляють з TikTok. А в соціальній мережі Facebook суспільство звернулося до президента України з проханням видалити TikTok, як особливо небезпечну соціальну мережу для дітей.
Додамо, що TikTok - це китайський додаток, який набирає швидкої популярності серед молоді.
Подібний інцидент, який призвів до летального випадку, відбувся в Італії. Дівчина 10 років переглянула та взяла участь у челенджі з TikTok. Згідно з відеозаписом з соціальної мережі, вона накинула ремінь на шию та затримала дихання. Після жахливого випадку в Італії терміново почали блокувати сумнівні акаунти та акаунти осіб щодо яких не має впевненості у віці. В Італії зобов'язали заборонити реєстрацію дітей до 13 років в TikTok.
Начальниця департаменту захисту дітей та протидії насильству Офісу генпрокурора Юлія Усенко повідомила, що в Україні важлива робота кіберполіції щодо виявлення небезпечних контентів (до прикладу, повідомлень суїцидального характеру). За її словами в державному полі повинні вживатися дії, які сприятимуть комфортному та безпечному перебуванню дитини в цифровому середовищі.

"Якщо ж вже й сталась неприємна ситуація в мережі Інтернет, де йдеться про моральний тиск на дитину, тим паче з погрозами фізичної розправи, дитина має повідомити про це дорослих.
Якщо довірливих відносин у сім’ї немає, дитина може сповістити про ситуацію інших дорослих: вчителя, тренера, шкільного психолога. У кожному місті є служби довіри та підтримки, які також можна знайти за допомогою Інтернету, і звернутись по допомогу туди. Питання тиску, приниження мають вирішувати діти разом з батьками. Адже, психіка у дітей не сформована так, як у дорослих", - стверджує психологиня, психодраматист Тетяна Сус.

В Україні на сьогодні на законодавчому рівні неврегульований захист прав дитини в мережі Інтернет. У зв'язку з використання цифрових медіа, діти підштовхують себе до певних ризиків зі здоров'ям, благополуччям, розвитком. Зокрема, серед факторів, які впливають на емоційне, психологічне, фізичне майбутнє дитини є онлайн-розбещення дітей для власного задоволення, сексуальне зловживання дітьми в соціальних мережах ( "секстинг", "сексторшен", "грумінг") ; принизливе зображення жінок та дітей з надмірною сексуалізацією; пропагування в мережі Інтернет зображень з насильством, наприклад, самогубство; заклик до расизму, дискримінації чи приниження; порушення конфіденційності дитини, посягання на її інтелектуальну власність; шантаж, фізична шкода.
У Міністерстві освіти і науки відреагували на нещодавні випадки самогубства та надали інформацію куди ж звертатися батькам та дітям за психологічною допомогою. Так, номер телефону національної дитячої гарячої лінії безкоштовно зі стаціонару 0-800-500-225; безкоштовно з мобільного телефону 116111. На сайті МОН є розділ "Безпека дітей в інтернеті" щодо обізнаності кібербезпеки батьків та дітей. А на платформі Дія можна знайти серіал "Безпека дітей в інтернеті", який допоможе уберегти дітей від булінгу (цькування) в цифровому середовищі, навчить протидіяти шкідливим матеріалам та суїцидальним спілкам в Інтернеті.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео