Верховна Рада України врегулювала діяльність колекторських компаній на законодавчому рівні

Верховна Рада України врегулювала діяльність колекторських компаній на законодавчому рівні
11202 ПЕРЕГЛЯДІВ

Депутати Верховної Ради України проголосували за прийняття законопроєкту No 4241 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості". Закон розпочне свою діяльність з дня його опублікування та буде введений в дію через три місяці. Відтоді колектори зобов'язані дотримуватися етичних норм згідно з законом.
До цього часу колекторська діяльність не була врегульована в державі на законодавчому рівні. Хоча часто колектори працювали поза законом та мали нести відповідну кримінальну відповідальність. Вони вдавалися до протиправних діянь, використовуючи при цьому різні методи психологічного тиску. Шантаж та погрози — ось їхня головна зброя проти боржників та їх родичів. Вони нехтували людською гідністю, дозволяли собі порушувати права та свободи людини згідно з Конституцією України, використовували приватну інформацію особи, яка мала прострочену заборгованість.
Так, у жовтні 2020 року законопроєкт винесли на обговорення в сесійній Раді. Тоді депутати заговорили про відповідні права та обов'язки колекторських фірм. Згідно з вимогами, колектори не мали права телефонувати до боржників вночі та проводити некоректні бесіди, а банки — повідомляти кредиторів про залучення колекторських компаній.
В другому читанні 19 березня прийняли відповідний законопроєкт. В Національному банку України повідомили, що ухвалення даного закону, вперше здійснить законодавче врегулювання роботи колекторів щодо заборгованості кредитора.
Згідно з законопроєктом регулятором дій колекторської фірми стане НБУ. Протягом трьох місяців всі учасники колекторської діяльності мають зареєструватися в Реєстрі колекторських компаній. Його створить Національний банк України й водночас надасть можливість працювати колекторам офіційно й публічно. Зареєстровані юридичні особи в Реєстрі матимуть статус колекторської компанії. Реєстр має працювати цілодобово та бути безкоштовний для всіх громадян України. До того ж банк не матиме права взаємодіяти з нелегальними, незареєстрованими колекторами.
НБУ проводитиме нагляд за дотриманням низки правил колекторами, розглядатиме скарги від українців у випадку порушення їхніх прав, створюватиме додаткові вимоги для колекторських компаній.
Як тільки закон увійде в дію, колектори зобов'язані дотримуватися етичних норм до боржників фінпослуг. Насамперед телефонувати, надсилати текстові, голосові повідомлення у відповідно відведений їм час. Та й частота таких дій буде обмежена.
З-за першого телефонного дзвінка колектор змушений повідомити ім'я, назву фірми, яку представляє, проінформувати боржника, на яких правових підставах він телефонує, суму простроченої заборгованості та контактні дані для взаємозв'язку.
До того ж колекторська фірма не має здійснювати дії, які суперечать неетичному діянню: дзвінки серед ночі, погрози, психологічний тиск, шантаж, введення в зобов'язання виплачувати кредит інших членів сім'ї.
Також закон забороняє обробляти приватну інформацію кредитора та його рідних, тобто дізнаватися місце роботи, відпочинку, шукати особисті фотографії чи інші дані.
Крім того, якщо колекторська фірма порушила закон, юридичні особи несуть відповідальність за скоєні дії: штраф, виключення з Реєстру. Банк та фінансові компанії теж регулюватимуть діяльність залучених колекторів. До того ж кредитодавець відразу повинен буде повідомити кредитору, що у випадку невиконання ним обов'язків згідно з договором, банк має право залучити колекторську компанію. Ця інформація буде прописана у договорі та паспорті про споживчий кредит. Також кредитодавець повинен інформувати про колекторську діяльність в місцях надання послуг.
Якщо ж колекторська компанія протягом року щонайменше двічі не дотрималася вимог та порушила закон України, фінансові компанії розривають з ними договір та повідомляють про це НБУ.
Водночас банки мають дотримуватися низки правил, які передбачені у випадку взаємодія з колекторами.
Та й здійснити такий продаж може тільки та фінансова установа, яка має ліцензію та дії, якої регулюються Національним банком України. Це забезпечить виконання обов'язків згідно з законом.
Також протягом 10 робочих днів кредитодавець зобов'язаний повідомити про продаж кредиту фінансовій установі.
Наразі НБУ пророблятиме протягом місяця нормативні й правові акти й створюватиме відповідний Реєстр.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео