Як юристи центру правової допомоги посприяли у поверненні земельної ділянки

Як юристи центру правової допомоги посприяли у поверненні земельної ділянки
52336 ПЕРЕГЛЯДІВ

Після смерті батьків, пані Вікторії дістався у спадок будинок в селі. Її батьки все життя обробляли землю коло будинку і жодних нарікань з боку сусідів чи місцевої влади ніколи не було. Але коли жінка звернулася до нотаріуса для оформлення спадщини виявилось, що земельна ділянка не була оформлена ані у власність, ані у користування. Тож і оформити цю землю на себе в порядку спадкування пані Вікторія не може.
Нотаріус порадив пані Вікторії приватизувати цю земельну ділянку, для чого звернутися до сільської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.


Жінка так і зробила, але виявилося, що у цей же час до сільської ради звернувся і пан Володимир для отримання дозволу на цю ж земельну ділянку. І сільська рада чомусь вирішила, що правильним буде віддати цю ділянку саме пану Володимиру, а не пані Вікторії, хоча саме вона та її батьки тривалий час обробляли цю землю та підтримували її в належному стані. На свою заяву пані Вікторія отримала від сільської ради лише відписку.


Відчуваючи обурення через таку несправедливість, пані Вікторія вирішила звернутися до Новомиколаївського бюро правової допомоги для захисту своїх прав.
Пані Вікторія є малозабезпеченою особою, що надає їй право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Юристами бюро були зібрані всі необхідні докази та прийнято рішення подати позов до суду про визнання незаконними та скасування рішень сільської ради. При цьому з матеріалів, які сільська рада надала до суду, стало відомо, що пан Володимир за цей час вже встиг затвердити свій проект землеустрою та зареєструвати у встановленому законом порядку право власності на спірну земельну ділянку.
І після всього цього сільська рада несподівано повторно винесла клопотання пані Вікторії на розгляд і задовольнила його, тим самим ще більше заплутавши жінку.


Проте юристи бюро не розгубилися та порекомендували пані Вікторії змінити предмет позову шляхом подання уточненої позовної заяви з додатковими вимогами про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку. 
Після майже року розгляду справи та восьми засідань Вільнянським районним судом Запорізької області було прийнято рішення, яким позов пані Вікторія в основній його частині задоволено повністю та скасовані незаконні рішення сільської ради і державна реєстрації права власності на земельну ділянку пана Володимира.

Як пояснив Олександр Котов, юрист Новомиколаївського бюро правової допомоги: надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки відповідно до закону, є фактом початку реалізації права власності на землю, передбаченого статтею 14 Конституції України. Відповідно до статей 116, 118 Земельного кодексу України, селищна рада не мала права визначати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на одну і ту ж саму земельну ділянку.

Такого висновку дійшов Верховний суд у постанові від 27.03.20218 року по справі № 463/3375/15-а.
Крім того, статтею 118 Земельного кодексу України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою:
а) надати дозвіл;
б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.


Таким чином, вказаною нормою однозначно регулюється порядок надання відповіді на зазначену заяву. Рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у його затвердженні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом, а не наданням відповіді шляхом листування тощо. Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого «земельного» питання.

Тож надання простої відписки на заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є порушенням норм Земельного кодексу України.
Що стосується вимог про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, то слід звернути увагу на правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 по справі № 915/127/18, за якою у разі, коли суд установить, що суб`єкт державної реєстрації прав правомірно прийняв рішення про державну реєстрацію права (зокрема, для державної реєстрації подані всі необхідні документи, які вимагаються відповідно до закону, та немає встановлених законом підстав для відмови у державній реєстрації права), це не є перешкодою для задоволення позову про скасування запису про проведену державну реєстрацію права, якщо наявність такого запису порушує право або інтерес позивача.

Номер справи в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 322/1244/19
Посилання на рішення https://bit.ly/3dYTRjF

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео