Відновне правосуддя - погляд зсередини. Досвід медіатора

Відновне правосуддя - погляд зсередини. Досвід медіатора
4185 ПЕРЕГЛЯДІВ

В Запорізькій області, як і в інших регіонах України, реалізується проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Для його успішної реалізації в Запоріжжі налагоджено ефективну комунікацію та співпрацю фахівців прокуратури, Регіонального центру, психологів, громадський організацій, благодійних фондів. Та одним із ключових учасників являється посередник – адвокат, який співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги та пройшов навчання з реалізації Програми відновлення для неповнолітніх.

В чому полягає суть відновного правосуддя для неповнолітніх, як працює пілотний проект, які складнощі виникають під час спілкування зі сторонами ми запитали у досвідченого адвоката, посередника-медіатора, який працює в Запорізькій області – Ірини Лічман.

Пані Ірино, розкажіть, будь ласка, як давно Ви займаєтесь адвокатською діяльністю та чому вирішити стати медіатором?
Адвокатською діяльністю я займаюсь 19 років. В якості адвоката я завжди представляю одну сторону конфлікту, вирішую питання захисту інтересів однієї сторони. Медіатор, навпаки – це нейтральний посередник, який дає можливість сторонам конфлікту в позасудовому порядку усвідомити те, що трапилось, досягти порозуміння, допомогти врегулювати ситуацію шляхом досягнення спільного рішення. Під час медіації задоволення отримують обидва учасники процесу, кожна сторона має можливість висловитись, з’являється можливість відновити стосунки між неповнолітнім, який вчинив кримінальне правопорушення та постраждалим.

Чи є якість умови участі у програмі відновлення для неповнолітніх?
Так, є певні умови, які необхідні для участі у програмі відновлення. Неповнолітній повинен визнати факт скоєння ним кримінального правопорушення, крім того участь можлива лише за умови вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину вперше, ну і звісно неповнолітній, його законний представник та потерпілий повинні добровільно погодитись на участь у проекті. Відповідність умовам участі з’ясовує ювенальний прокурор, який і повідомляє про можливість участі у проекті.

Що відбувається, якщо сторони погодились брати участь у програмі відновлення для неповнолітніх?
Після оголошення неповнолітньому про підозру у вчиненні ним кримінального проступку або нетяжкого злочину, ювенальний прокурор запитує згоду у неповнолітнього та його законного представника і потерпілого на участь у Програмі відновлення.
У разі отримання такої згоди, заяви про участь у Програмі відновлення передаються до регіонального центру, який призначає посередника-медіатора.

Яким чином відбувається примирення сторін?
Саме для цього і відбувається медіація. Для полегшення спілкування під час першої зустрічі з неповнолітнім я отримую характеристику неповнолітнього, яку складає психолог, з яким підписано Меморандум про співпрацю Регіональним центром. Я телефоную учасникам проекту та домовляюсь про проведення індивідуальних зустрічей, під час яких розповідаю про переваги та наслідки участі у проекті. Потім ми домовляємось про спільну зустріч, під час якої потерпілий має можливість висловити власні переживання, почути слова каяття та вибачення та спільно з неповнолітнім вирішити, в яких саме заходах ресоціалізації приймати участь неповнолітній.

Як оформлюється прийняте під час медіації рішення?
За результатами медіації укладається угода між сторонами, в якій зазначаються зобов’язання сторін (наприклад, відшкодування шкоди, заходи ресоціалізації), терміни виконання .


Що це за заходи ресоціалізації, що саме вони передбачають?
Щоб відновити стосунки між неповнолітнім, який скоїв правопорушення та потерпілим, неповнолітній повинен щиро покаїтись, відновити завдану шкоду та пройти процедуру ресоціалізації. Під час медіацій, в яких я була посередником, ресоціалізація передбачала заняття неповнолітнього з психологом, що допоможе усвідомити причини скоєння правопорушення та допоможе змінити світогляд та самосприйняття. Крім того неповнолітні мають можливість залучатись до занять у спортивних секціях, різноманітних гуртках.

Що саме робить медіатор, щоб допомогти неповнолітньому та потерпілому примиритись?
Медіатор сприяє зустрічі потерпілого і правопорушника, створює умови потерпілому та правопорушнику вести діалог, сприяє сторонам медіації усвідомити те, що відбувається , та допомагає досягти спільного рішення щодо відновлення ситуації.

Чого не повинен робити медіатор?
Надавати перевагу одній із сторін медіації, надавати поради сторонам, підказувати сторонам варіант вирішення ситуації.

Ваші враження від першої медіації?
Від першої медіації, яка пройшла успішно, була маса вражень. Від сплеску адреналіну (бо вперше), морального задоволення від результату медіації до сумнівів та детального аналізу ( чи все було зроблено правильно? Може щось пропустила?). Вважаю, що це природно для людини, яка щось робить уперше.

Чи завжди медіація проходить успішно та що впливає на результат?
Я провела дві успішні медіації, одна медіація, нажаль, не відбулась та на сьогоднішній день у мене знаходиться доручення регіонального центру на проведення медіації, яка має відбутись на наступному тижні. Чому медіація не відбулась - у сторін повинно бути бажання прийняти участь у медіації, розуміння механізму участі, та не завжди сторони йдуть на контакт.


Які переваги медіації Ви можете назвати? В чому користь медіації для неповнолітнього та потерпілого?
Під час проведення медіації неповнолітній правопорушник усвідомлює свій проступок , до нього приходить розуміння, як його вчинок вплинув на потерпілого, яких моральних страждань завдано потерпілому, як він може відновити ситуацію та які дії для цього необхідно вчинити, він має можливість висловити своє каяття та просити про вибачення у потерпілого.
Потерпілий, в свою чергу, в процесі медіації має можливість висловити свої почуття, свої потреби, розповісти про те, що трапилось і як це вплинуло на його життя, почути від правопорушника про обставини , що призвели до правопорушення.
Під час проведення медіації сторони усвідомлюють те, що трапилось і це допомагає їм досягти взаєморозуміння.

Яким одним реченням, на вашу думку, найвлучніше описати суть програми відновлення для неповнолітніх?
Не завжди покарання призводить до виправлення неповнолітнього, не завжди вироком задоволені обидві сторони, програма відновлення – дієве відновлення стосунків, довіри, формування відчуття безпеки.Теги: відновне правосуддя, медіація, медіатор, кримінальне правопорушення, неповнолітні, відповідальність неповнолітніх, програма відновлення, угода між сторонами, ресоціалізація

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео