Новий законопроєкт ВР щодо захисту журналістів у їх професійній діяльності

Новий законопроєкт ВР щодо захисту журналістів у їх професійній діяльності
44947 ПЕРЕГЛЯДІВ

8 лютого 2021 року депутатами Верховної Ради України прийняли законопроєкт No 5040, який передбачає захист журналістів в їх професійній діяльності та забезпечення права на інформацію.
Законопроєкт був прийнятий в другому читанні на 5 сесії IX скликання. Текст законопроєкту та супровідні документи оприлюднені на сайті ВР.
Зокрема, в пояснювальній записці мовиться, що мета та завдання документа полягає в захисті прав та свобод журналіста та інших медіа суб'єктів, їх професійної діяльності та відповідна адміністративна й кримінальна відповідальність до осіб, які чинили правопорушення стосовно журналістів.
Законопроєктом пропонують доповнити статтю 135 КУ про адмінправопорушення. З цього слідує, що порушення права на інформацію вважатиметься адмінпорушенням. Додамо, що зміни належать до права на інформацію загалом, а не лише на доступ до неї. До того ж зміни до проєкту закону України передбачають захист журналістам, статус яких не був доведений за певної обставини. Крім того, це відноситься до всіх учасників, які інформують населення. Тому, згідно законопроєкту, блогерів, які збирають та поширюють інформацію, можна віднести до журналістів, як учасників інформаційних відносин.
Додамо, що Національна поліція проводила розслідування кримінальних справ через те, що статус журналіста не був доведений. Проти збирачів інформації вчиняли хуліганство ( стаття 173 Кодексу України) або розкрадання майна — камери, мікрофона (стаття 51 Кодексу України).
Також пропонується узгодити та переглянути статтю 212-3 КУ про адмінправопорушення та статтю 24 Закону України "Про доступ до інформації". Зміни торкнуться частини формулювання правопорушення та частини збільшення санкцій. Водночас відповідальність передбачається й у разі оприлюднення недостовірної, неточної, неповної та несвоєчасної інформації.
Законопроєкт передбачає збільшення мінімального штрафу щодо правопорушення. Адже судді часто після перегляду справи оголошують саме таке покарання
Передбачено внесення змін й до статті 254 КУпАП. Запропонована низка змін у випадку ухилення від отримання протоколу або наявність справ у суді, які відправляють на доопрацювання.
Крім того, законопроєктом пропонується ряд нововведень до статті 22 Кримінального кодексу України пов'язаних з узгодженням норм Кодексу та Закону України " Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів", частина перша стаття 17. Водночас в документі зазначено, що посягання на професійну діяльність журналіста, порушення права на отримання доступу до інформації порівнюється зі злочином проти учасників правоохоронних органів.
До того ж  зміни до статті 171 ККУ щодо незаконної відмови у доступі журналіста до інформації прирівнюється до частини другої статті 212-3 Кодексу України про адмінпорушення і можуть розглядатися на рівні адміністративного порядку.
Нагадаємо, 2 лютого депутати Верховної Ради України ухвалили законопроєкт щодо посилення відповідальності за скоєння кримінальних правопорушень проти журналістів. Так, передбачено підвищення штрафів у разі незаконного вилучення матеріалів журналіста, техніки, якою він користується в професійній діяльності, перешкоджання виконання обов'язків учасників медіа суб'єктів, заборона журналістам висвітлювати ті чи інші теми суспільства. Кримінальна відповідальність передбачена у випадку погроз вбивства, насильства, пошкоджень майна журналіста або його рідних. А також ув'язнення на строк від 7 до 14 років у випадку повторного правопорушення стосовно журналіста в умовах їх професійної діяльності.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео