Україна вибрала своїх представників на Євробачення-2023. Чим був цікавий цей національний відбір?

Україна вибрала своїх представників на Євробачення-2023. Чим був цікавий цей національний відбір?
294238 ПЕРЕГЛЯДІВ

Історія участі України у пісенному конкурсі Євробачення нараховує вже 18 років. Починаючи з 2003 року наша країна достойно змагається з іншими, а разом з тим популяризує українську музику. І зовсім нещодавно, а саме 17 грудня, українці нарешті обрали того, хто поїде представляти нас на Євробачення-2023. Але чим же так сильно відрізнявся цьогорічний нацвідбір та хто став переможцем? 

Перша цікавинка, яка відрізняє національний відбір представника нашої країни на Євробаченні – це формат вибору журі у цьому році. Зазвичай журі обиралися організаторами національного відбору та суспільним мовником. Через це по кілька років судійське крісло займали одні й ті самі обличчя. Так, наприклад, Андрій Данилко був членом журі аж 5 років. Російський продюсер Костянтин Меладзе також мав своє крісло серед суддів та два роки був причетний до вибору учасника на Євробачення від України. Але цього року організатори національного відбору вирішили зробити щось зовсім нове, кардинально інше. За допомогою застосунку Дія українці мали право самі повпливати на те, хто ж допоможе їм обрати свого кандидата. 

Два з трьох суддів були досить очікуваними. Це Джамала, що у 2016 році принесла перемогу Україні та вже насправді вп'яте стала членкинею журі та Юлія Саніна, фронвумен гурту “The Hardkiss”, яка кілька разів була учасницею нацвідбору, проте для якої це дебют у суддівстві. Третій член журі для багатьох став неочікуваним – це Тарас Тополя, фронтмен гурту “Антитіла”. І на фоні того, що він набрав найбільшу кількість голосів у Дії, вже стався невеликий скандал. Глядачі були не дуже задоволені тим, що у національному відборі в якості судді буде людина, яка жодного разу не брала участь у цьому самому національному відборі. Окрім цього сталася не дуже приємна ситуація із Тіною Кароль, яка була незадоволена тим, що зайняла четверте місце із розривом лише в 0.01% від третього. Вона поступилася місцем Юлії Саніній, але згодом звела все це у жарт. 

Сам нацвідбір проходив у вже досить звичному форматі. Спочатку обирався лонглист, в якому представлені 36 виконавців. І вже на цьому етапі стався невеликий конфлікт, адже українську виконавицю Катю Чілі не було додано навіть до нього. Проте дівчина вже брала участь у одному з відборів і не змогла пройти навіть до його фіналу. Ще один учасник, що вже потрапив до лонглисту, самостійно відмовився від участі та підняв тему поганого ставлення мовника та суддів до учасників. Але зрештою було обрано шортлист, тобто ті 10 виконавців, які були представлені на офіційному національному відборі. 

Серед учасників були як досить вже відомі широкому загалу виконавці, такі як Jerry Heil, так і ті, про кого знали власне лише їх шанувальники. Учасники пісенного конкурсу “Голос країни”, блогер, гуцульська реп-виконавиця,і інструменталісти, електронний гурт з елементами фолку, мінімалістичний дует та гурт з електронним звучанням – насправді вибрати було з чого. Проте можна сказати, що не у всіх виконавців були рівні умови, адже, наприклад, Марина Круть, Jerry Heil та TVORCHI вже не вперше беруть участь у нацвідборі і, як мінімум, шанувальники цього конкурсу добре їх знають. Саме тому можна сказати, що було очікувано те, як розподіляться голоси глядачів. Та й бали від журі також можна було досить точно передбачити. 

Результати нацвідбору вийшли такі, що з одного боку спричинили шквал критики, а з іншого – радість за те, що Україну поїдуть представляти досить нові обличчя. 19 балів було набрано виконавцем TVORCHI гуртом, що представляє електронний напрямок музики. Його учасники познайомилися коли навчалися в університеті на одну спеціальність – фармацевтику. І спочатку всього лише знайомство іноземця (вокаліст гурту – нігерієць) з тернопільським хлопцем переросло в досить успішну музичну кар'єру. Учасники мають чітку громадянську позицію, наприклад Джеффрі, що мав право виїхати з України, адже не має громадянства нашої країни, залишається тут з моменту повномасштабного вторгнення. Деякі свої нагороди вони розігрували для того, щоб потім відправити ці гроші на допомогу. А також частину коштів зі своєї творчої діяльності вони направляють на донати.

Проте вже навіть після вибору учасника від України на Євробачення-2023, конфлікти не перестали з'являтися. Так, Jerry Heil, що посіла почесне третє місце, заявила, що хоче, щоб все-таки в Європі звучав автентичний український спів. Але при цьому вона дуже рада за хлопців, що поїдуть представляти Україну у Ліверпуль. Просто тепер вона розуміє, що на Євробачення вона більше не хоче. Ще один, можна сказати, дійсно скандал стався із Мариною Круть, яка зайняла друге місце на нацвідборі. Дівчина також заявила про те, що більше не братиме участі у відборах, а згодом і взагалі звинуватила переможців у співпраці з росією та вимагала їх дискваліфікувати. З її слів, у номері хлопців була "плюсова" (з використанням основного вокалу) доріжка, що порушує правила. Окрім цього, пісня-переможець випущена на лейблі, що є представленим і на території росії. Але дівчина не врахувала того, що цей лейбл є французьким та займається дистрибуцією музичних творів на території Європи та Азії, а на звинувачення у використанні "плюсу" їй відповів музичний продюсер національного відбору, повідомивши, що використання "даблу" (прийом в аранжуванні, що дозволяє зробити більш об'ємний звук) не заборонено. 

Представника від України обрано. Не зважаючи на різні скандали, не дивлячись навіть на те, що за день до нацвідбору росія здійснила масовану ракетну атаку. Так, це свято музики відбувалося у метро. Але це не завадило зробити дійсно достойний відбір. І наразі букмекери навіть вважають, що Україна має змогу знов зайняти перше місце. Але чи це так – поки що сказати складно. Потрібно дочекатися Євробачення. І вже за його результатами можна буде роздумувати про те, наскільки вдалий вибір зробила Україна.

Мої відео