На Полтавщині відзначили 125-років від дня народження Олександра Довженка

На Полтавщині відзначили 125-років від дня народження Олександра Довженка
169134 ПЕРЕГЛЯДІВ

Творець кінострічок «Земля», «Іван», «Щорс», відомий кінорежисер та сценарист, потомок полтавських чумаків. 10 вересня минає 125 років від дня народження Олександра Довженка. Святкували ювілей митця у селі Яреськи Шишацького району. У цьому селі Довженко знімав знамениту «Землю» та епізоди до «Івана» й «Щорса».

Про перебування кіномитця в Яреськах місцеві жителі говорять і нині, каже завідувачка Яреськівського народного краєзнавчого музею Наталія Дзюба. Хоча тих, хто знімалися в Довженка, знали і пам'ятали його, в живих залишилося мало. Історії переповідають їхні рідні. Одну з них і досі згадують місцеві жителі.

«Олександр Довженко тривалий час проживав у сім’ї Третяків. У однієї з дочок було весілля. Запросили і Довженка, але він не зміг приїхати зі столиці. Однак надіслав подарунок: фату, дві ложки, дві виделки, хустку яскраву, білизну і теплу ковдру», – розповіла Наталія Дзюба.

У селі зберігаються старовинні речі, що належали людям, які знімалися в фільмах Олександра Петровича. Учні професійно-технічного училища №56 влаштували унікальну виставку. В експозиції – світлини односельців, які були залучені в зйомках фільму «Земля».

 Викладач української мови та літератури Лариса Панчошка показує фото Параски Чуб. Ця жінка знімалася в стрічках митця. Поряд висить її вишита сорочка.

Далі – Лариса Василівна проводить гостей у намет, там переплелися минуле та сучасне. «Оберіг вишиваний» – так назвали експозицію. Тут представлені рушники та вишиванки.

 «Це пошукова робота учнів, вчителів та майстрів училища. Цей рушник вишивала Гапка Панасенко у 1932 році. Напис на рушнику «Під хрестом моя могила, на хресті моя любов. Я вкраїнка». А це сорочки та рушники Євдокії Чубенко. Вона теж знімалася у фільмах Довженка. А ось ще один рушник – «Дерево життя», вишитий у 1916 році», – розповіла Лариса Панчошка.

Виставку облаштували біля будинку Трощинського, де в 1927 – 1937 роках розташовувалася кіностудія Довженка. Нині тут навчальні майстерні, де готують водіїв і трактористів. До ювілею митця в одній із кімнат облаштували куточок, присвячений кінорежисеру.

До 125-річчя від дня народження Олександра Довженка в Шишацькому районі провели культурно-мистецьке свято «Співець людини і добра». Біля пам'ятника кінорежисеру цього дня зібралися місцеві жителі, представники обласної та районної влади, школярі, краєзнавці, гості з обласного центру, представники туристичної галузі.

 «Яреськи без перебільшення можна назвати столицею кіноіндустрії нашої країни. Тому насамперед хочемо вкотре привернути увагу до Яресьок. За мету ставимо не лише пошанувати Олександра Довженка, а щоб про цей край дізналося якомога більше людей. Саме в цьому регіоні історико-культурна спадщина говорить на користь розвитку великої туристичної індустрії в селі. А краянам хочу побажати любити своє село до безтями. Ми станемо успішною нацією лише тоді, коли кожен – від малого до старого – навчиться любити ту місцевість, де він народився, з її  минулим та вірою у гарне майбутнє», – зазначила директор Департаменту культури і туризму облдержадміністрації Валентина Вождаєнко.

«Приємно, що саме Яреськи надихнули Олександра Петровича на неперевершену роботу. Наш край має чудові краєвиди та гарних людей. І все це митець увіковічнив у  кінострічці. І ми не повинні забувати про батьківщину та людей. Шишаччина – багатий край. На нашій землі народився Микола Гоголь, побував Вернадський. Тож нам є чим пишатися і що показати туристам», – сказав голова Шишацької РДА Віктор Іваненко.
 Після урочистостей учасники пройшли місцями «Яреськівського періоду» Олександра Довженка. Зокрема відвідали Шишацький краєзнавчий музей, побували на презентації книг «Довженко в Яреськах» Ванди та Василя Лис та «Яреськи вчора та сьогодні» О.Дзюба, В.Магда. До слова, 100 примірників книги Ванди та Василя Лис перепадуть бібліотекам області. Перший екземпляр із підписом авторки отримав Шишацький краєзнавчий музей.

«Я маю за честь, що і мій експонат буде в цьому музеї», – сказала Ванда Лис.

Побували учасники туристичного маршруту й біля садиби Ганни Іванівни Корсун, де квартирував Довженко. Побачили крісло, друкарську машинку, вудку, які зберігаються в Яреськівському народному краєзнавчому музеї. Завершили святкування переглядом фільму «Земля» просто неба.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео