​Національна рада при ухваленні рішення щодо показу телеканалом «Інтер» передачі з малолітньою матір

​Національна рада при ухваленні рішення щодо показу телеканалом «Інтер» передачі з малолітньою матір
164864 ПЕРЕГЛЯДІВ

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська просить Національну раду вжити заходів, передбачених Законами «Про телебачення і радіомовлення» і «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», до телеканалу «Інтер» у зв’язку з показом 9 і 13 жовтня випусків передачі «Стосується кожного», учасницею яких стала 12-річна мама із Львівщини. Також зі скаргою на випуск цієї передачі до регулятора звернулася Громадська організація «Детектор медіа», яка перераховує норми законів, що, на її думку, були порушені, і вимагає від регулятора належним чином відреагувати.

«Незважаючи на систематичну роботу Національної ради з питань телебачення і радіомовлення щодо підвищення рівня обізнаності працівників медіа стосовно прав дітей та вимог неухильного дотримання журналістської етики, ці сюжети вказують на те, що права дітей, яких використовують засоби масової інформації в зйомках контенту, і надалі порушуються… Прошу розглянути питання щодо вжиття заходів, які передбачені Законами України «Про телебачення і радіомовлення» та «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», до ПрАТ «Телеканал «Інтер» у зв’язку із порушенням права дитини на повагу до її приватного і сімейного життя, її гідності»,- йдеться в листі Уповноваженого з прав людини.
Національна рада за результатами моніторингу ефіру телеканалу «Інтер» за 9 і 13 жовтня цього року, власне як і Уповноважений з прав людини, звернула увагу на те, що під час передачі «Стосується кожного» була поширена конфіденційна інформація про дитину та розкриті її персональні дані. Крім того, в ефірі фактично відбувався допит дівчинки, під час якого ведучий намагався з’ясувати в неї, хто є батьком немовляти та що і як із нею відбувалося в інтимних стосунках із тією особою. Така ситуація не могла не завдати повторної травми дитині. Це є прямим порушенням журналістських стандартів та основоположних норм, прописаних у Конвенції ООН про права дитини і Європейській конвенції про права людини. Вітчизняне законодавство також забороняє використання телерадіоорганізацій для поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь і гідність особи (частина друга статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).
У регуляторному органі розцінюють факт трансляції цієї передачі як прояв зневаги до моральних цінностей і норм щодо прав людини. Важко зрозуміти, яка суспільна необхідність чи який інтерес дитини переважали над захистом її честі і гідності та розкриттям персональних даних, що обумовили вихід цієї передачі. Національна рада уже не перший рік загострює увагу медіасередовища на питаннях захисту прав дітей у ЗМІ. При регуляторному органі створена робоча група, що опікується цими питаннями. До неї увійшли психологи, фахівці з питань захисту прав дітей, юристи, представники Громадської ради при Національній раді, громадськості і, звичайно, медіагруп і телеканалів. Було напрацьовано спільний акт узгодження, який стосується питання залучення до медіавиробництва дітей, що зазнали сексуального насилля. Під час обговорень неодноразово йшлося про необхідність унеможливлення ідентифікації неповнолітніх. Однак телеканал «Інтер», представники якого неодноразово були присутні на обговореннях цих важливих для суспільства питань, відмовився підписати саморегулівний акт, і в такий спосіб, а також через обговорюваний ефір демонструє ігнорування і саморегулівних ініціатив, і правових вимог.
Подібна ситуація, яка також набула широкого суспільного резонансу, вже траплялася у грудні 2015 року з іншим загальнонаціональним телеканалом – «СТБ». Тоді Національна рада визнала порушення чинних норм законодавства і видала розпорядження про зобов’язання привести діяльність мовника у відповідність вимог до чинного законодавства, поставила низку передач «СТБ» на постійний моніторинг. Згодом цьому мовникові було винесено попередження за недотримання вимог щодо захисту дітей, а потім на нього накладено штраф у розмірі 1 654 688 грн., щодо останньої санкції тривають судові провадження.
Крім того, регуляторний орган ініціював проведення круглого столу «Діти на телебаченні: як висвітлювати та дотримуватися правил» за участі громадськості, об’єднань психологів, державних органів, засобів масової інформації і представників індустрії. Обговорення засвідчило, що науковці, громадськість, державний сектор, медіаексперти наголошують на неприпустимості показу історій, пов’язаних із насильством над дітьми, у спосіб, що порушує їхні права. Говорилося, що програми подібного формату жодним чином не впливають на вирішення цих кричущих суспільних проблем, навіть тоді, коли конкретній дитині чи сім’ї надається певна допомога. Власне відтоді і працює Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа. Питання про необхідність захисту дітей, особливо тих, що зазнали сексуального насильства, не раз обговорювалися на семінарах і тренінгах, зорганізованих як Уповноваженим з прав людини, так і Національною радою за підтримки Офісу Ради Європи в Україні. Регулятор постійно інформує представників індустрії про ухвалення нових міжнародних резолюцій, досліджень та змін до Кодексів мовлення у питаннях щодо захисту дітей від шкідливого контенту медіа. Всі ці документи оприлюднюються на сайті Національної ради, однак маємо чергове підтвердження, що цю роботу треба ще більше підсилювати.
Національна рада наполягатиме на ухваленні нових, жорстких і конкретних законодавчих норм щодо захисту дітей. До Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики вже подані пропозиції із цього питання, і регуляторний орган проситиме членів Комітету їх врахувати у проекті закону про аудіовізуальні послуги.
Що стосується трансляції згаданих вище випусків програми «Стосується кожного» до регулятора зі скаргою також звернулася Громадська організація «Детектор медіа», яка перераховує норми законів, які, на її думку, були порушені, і вимагає належним чином відреагувати.
Національна рада на найближчому засіданні розгляне питання про випуск цієї передачі телеканалом «Інтер» і під час ухвалення рішення врахує звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та скаргу ГО «Детектор медіа».

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео