Право на безпечне довкілля: шість фактів, які потрібно знати вже зараз

Право на безпечне довкілля: шість фактів, які потрібно знати вже зараз
185216 ПЕРЕГЛЯДІВ

Восьмого жовтня в залі Ради з прав людини ООН в Женеві прогриміли незвично гучні оплески. Битва, яку десятиліттями вели активісти-екологи та правозахисники, завершилася їх тріумфом.

Вперше в історії підрозділ Організації Об'єднаних Націй, чия місія полягає в заохоченні та захисті прав людини в усьому світі, ухвалило резолюцію, що визнає здорове та безпечне навколишнє середовище універсальним правом людини.

«Це було, ймовірно, найвизначнішою подією в моїй професійній кар'єрі, сказав Девід Бойд, Спеціальний доповідач ООН з прав людини та навколишньому середовищу. Для прийняття цієї резолюції потрібні зусилля мільйонів людей і десятиліття напруженої роботи Чому ця подія вважається настільки важливим і що означає прийняття резолюції для жителів регіонів, яким доводиться стикатися з наслідками зміни клімату? Ось шість ключових тез, які необхідно знати, щоб зрозуміти актуальність і гостроту проблеми.

1. По-перше, якщо згадати, чим займається Рада з прав людини та що означають її резолюції

Рада з прав людини це міжурядовий орган в системі Організації Об'єднаних Націй, який займається захистом прав людини в усьому світі. До складу Ради входять представники 47 держав-членів ООН, які обираються абсолютною більшістю голосів на Генеральній Асамблеї та представляють всі регіони світу.

2. Цьому рішенню передували десятиліття праці

 

У 1972 році в Стокгольмі відбулася тепер уже знаменита Конференція ООН з навколишнього середовища. Вона завершилася прийняттям історичної декларації: держави-члени ООН вперше заявили, що люди мають фундаментальне право на «якісне середовище проживання, що дозволяє вести гідне і щасливе життя».

З 2008 року Мальдіви, невелика держава, що розвивається, схильна до впливу глобальних кліматичних змін, підготувала серію резолюцій, які зачіпають зв'язок прав людини з захистом навколишнього середовища.

3. Це була битва Давида з Голіафом

Щоб нарешті приступити до голосування по ухваленню резолюції, група країн, що готували її протягом кількох останніх років вела інтенсивні міжурядові переговори із залученням експертів. В одному з семінарів взяв участь Леві Мувана, захисник навколишнього середовища із Замбії.

 

«На жаль, люди, які мають намір і далі експлуатувати світ природи, каже Девід Бойд, Спеціальний доповідач ООН з прав людини і навколишньому середовищу. Могутні супротивники захисту навколишнього середовища десятиліттями перешкоджали прийняттю важливих рішень в цій сфері. Я б порівняв це з битвою Давида з Голіафом. На щастя, організації громадянського суспільства змогли подолати настільки потужну протидію.

4. Для чого потрібна резолюція, яка не має обов'язкової юридичної сили?

Резолюції Ради з прав людини можуть не мати обов'язкової юридичної сили, але вони містять тверді політичні зобов'язання. За словами Девіда Бойда, прийнята восьмого грудня резолюція повинна надати імпульс більш рішучих дій по кожній окремій екологічній проблемі, з якою зараз стикається світ.

«Якщо ми зможемо використовувати цю резолюцію як каталізатор заходів щодо очищення повітря, в кінцевому підсумку ми покращимо життя мільярдів людей», підкреслює він.

Девід Бойд посилається на досвід Мексики, яка свого часу додала у свою конституцію право на доступ до чистої води, що дозволило надалі забезпечити безпечною питною водою понад тисячу сільських населених пунктів.

5. Зв'язок між правами людини та навколишнім середовищем беззаперечний

 

Девід Бойд став свідком руйнівного впливу зміни клімату на повсякденне життя людей. Під час своєї поїздки в якості Спеціального доповідача на Фіджі він зустрів громаду, яку довелося повністю переселити через підвищення рівня моря, ерозії берегової лінії та посилення штормових вітрів.

 

«З цього колись прекрасного прибережного раю їм довелося перемістити ціле село вглиб країни приблизно на три кілометри, згадує він. Люди, історично і традиційно пов'язані з океаном, який підтримував їх культуру і давав гроші на прожиття протягом багатьох поколінь, виявилися відрізані від нього.

6. Що далі?

 

У резолюції Ради міститься запрошення Генеральної Асамблеї ООН також розглянути це питання. Спеціальний доповідач говорить, що він ставиться до цього «з обережним оптимізмом» і сподівається, що цей орган ухвалить аналогічну резолюцію протягом наступного року.

 

Девід Бойд очікує, що прийняття резолюції позитивно вплине на переговори під час майбутньої конференції ООН з клімату в Глазго, яку Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш назвав останнім шансом на закінчення «абсурдної війни людства з планетою, на якій воно живе».

Мої відео