Чому психологи допускають цькування в школах?

Чому психологи допускають цькування в школах?
185227 ПЕРЕГЛЯДІВ

Омбудсмен з прав дитини Анна Кузнецова заявила про дефіцит психологів в школах. За її словами, через відсутність фахівців майже 100% школярів піддаються цькуванню. При цьому просто збільшити штат співробітників шкіл не представляється можливим: для початку потрібно повністю поміняти процес підготовки шкільних психологів, а також підняти їм зарплати.

Майже 100% школярів піддаються цькуванню з боку однолітків під час навчання, підрахували фахівці центру вивчення і моніторингу мережі молодіжного середовища. При цьому шкільних психологів, здатних допомогти у вирішенні цієї проблеми, в навчальних закладах категорично не вистачає.

«Темпи збільшення числа психологів в школах залишають бажати кращого - збільшення за рік всього лише на 4,8%. Хоча запит на них величезний. Саме психологи можуть діагностувати конфлікт на ранній стадії, що дозволяє не доводити ситуацію до крайності», - каже омбудсмен.

Питання якості роботи психологів в школах - ще серйозніше, ніж здається на перший погляд. За підсумками перевірок шкільних служб та конфліктних комісій співробітники апарату відзначили формалізм роботи цих фахівців через неправдоподібні показники, які фіксують служби: один-три конфлікти на рік. При цьому більшість шкільних психологів вважають за краще звітувати керівництву тільки в позитивному ключі, замовчуючи серйозні проблеми.

«Ситуація з роботою над конфліктами у школярів складається драматично. І ніякі сучасні комісії у справах неповнолітніх нікому не допомагають, все це застаріло. У нас все тільки затушовується і виливається в позитивні доповіді в департамент освіти. Ми навіть втратили прекрасне, щоб було в минулому - раніше були хоча б педагоги, які працювали з конфліктами. А зараз мало того, що цього немає, так ще й досі не створено нічого нового», - висловила свою думку конфліктолог, педагог і громадський діяч Ірина Дережова.

Як виявилося, фахівці навіть не мають необхідного інструментарію для роботи з дітьми: ні теоретичного, ні практичного. Коли відбувається конфлікт між двома дітьми, шкільний психолог починає втручатися і постійно отримує «удар по рукам», тому що підключаються батьки дітей, адміністрація, різні інстанції, з якими психолог не може нормально взаємодіяти через відсутність повноважень.

Такий тиск, безперечно, відбиває у фахівців бажання працювати в школах, впевнена Дережова. Тому зараз туди йдуть працювати тільки ті, хто хоче захистити кандидатську дисертацію: за визнанням самих психологів, вони спокійно пишуть роботу, нікуди не втручаються і доповідають в департамент освіти, що в школах все прекрасно. І тільки батьки знають, що це не так - вони бачать своїх дітей, які страждають від депресії.

«Потрібна зовсім інша підготовка шкільних психологів - їх потрібно навчати актуальній конфліктології. Більш того, самих педагогів також потрібно навчати сучасним методикам вирішення конфліктів і категорично заборонити закопувати виникаючі ситуації вглиб заради красивих рапортів», - радить Дережова.

Нарощування штату фахівців в області психології необхідно в будь-якому випадку - має бути присутня індивідуалізація в роботі з дітьми з опорою на психотип кожного окремого школяра. Такий підхід допоможе не тільки викорінювати цькування, але і прискорить адаптацію дітей в колективі. Психологів в один час дуже сильно скоротили. Тепер новий склад Міністерства освіти більш предметно займатиметься цією роботою. Тут потрібно не починати знову і реформувати, а розвивати цей напрямок заново.

В першу чергу, експертам, які проводять реформи в цій галузі, варто задуматися про підвищення зарплат шкільних психологів.

Аналіз показує серйозний дефіцит фахівців подібного профілю в регіонах. Він багато в чому пов'язаний з рівнем оплати праці, який нижче, ніж у вчителів. Ситуація пандемії повинна прискорити прийняття рішень по зміцненню системи корекції труднощів у навчанні і соціальної адаптації. Вона, звичайно, не може грунтуватися тільки на роботі психологів - важливо вибудувати взаємодію з сім'ями.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео