#НЕВІДОМЕ_ПРО_ ВІДОМИХ: Митрофан Пасічник – засновник української школи з нейтронної фізики

#НЕВІДОМЕ_ПРО_ ВІДОМИХ:  Митрофан Пасічник – засновник української школи з нейтронної фізики
10244 ПЕРЕГЛЯДІВ

Видатний український фізик Митрофан Васильович Пасічник – наш випускник, засновник української школи з нейтронної фізики, академік Національної академії наук України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор.
У 1931 р. закінчив Полтавський інститут соціального виховання (нині − Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка), де під час навчання працював лаборантом та був залишений при кафедрі фізики на посаді асистента, працював також викладачем робітфаку для подальшої підготовки до наукової та педагогічної роботи. У той період Митрофан Васильович захопився вивченням структури металів та впливу на неї рентгенівських променів.


З 1932 по 1935 р. М. Пасічник навчався в аспірантурі Інституту фізики ВУАН УРСР у Києві в рентгено-фізичному відділі. Після закінчення аспірантури працював у цьому інституті науковим співробітником, а згодом, після здобуття в 1938 р. наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук, очолив лабораторію цього інституту. З 1940 по 1941 р. був проректором й одночасно завідувачем кафедри експериментальної фізики Чернівецького університету.
Перші наукові пошуки Митрофана Васильовича спрямовані на вивчення дифракції швидких електронів та електронографічне вивчення структури тонких шарів речовини, природи захисних плівок у нержавіючих сталях і кислотостійких чавунах.
З 1946 за клопотанням Президента АН УРСР О. О. Богомольця та І. В. Курчатова Митрофан Васильович працює в Інституті фізики: до 1948 р.старшим науковим співробітником, з 1949 р. очолює відділ ядерної фізики, у 1950 р. стає директором інституту (до 1965 рр.). Одночасно він завідував кафедрою ядерної фізики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка (до 1961 р.). З 1970 року діяльність ученого пов’язана з Інститутом ядерних досліджень АН УРСР, ініціатором створення якого він був і який очолював упродовж перших трьох років. До 1987 р. Митрофан Васильович працював завідувачем відділу ядерної фізики Інституту ядерних досліджень, а в останні роки свого життя був радником при дирекції інституту.
У перші повоєнні роки Митрофан Васильович, працюючи в Інституті фізики у співпраці з науковцями Ленінградського фізико-технічного інституту АН СРСР, провів тонкі дослідження природи спектрів позитронів конверсії, що дало змогу отримати прецизійні дані про положення та інтенсивності ряду ліній. У подальшому наукові інтереси Митрофана Пасічника зосереджувалися на дослідженнях з ядерної та нейтронної фізики. Він вивчав взаємодію нуклонів низьких і середніх енергій з атомними ядрами; виконав експериментальні дослідження пружного і непружного розсіяння, радіаційного захоплення нейтронів з енергією порядку 1-14 МеВ великою групою ядер.
Підсумком його досліджень у галузі нейтронної фізики в 50-ті роки стала докторська дисертація (1956 р). Наукова, педагогічна та громадська діяльність Митрофана Васильовича цього періоду дістала широке визнання в Україні та за кордоном: професор за спеціальністю «експериментальна ядерна фізика» (1957 р.), член-кореспондент АН УРСР (1958 р.), дійсний член АН УРСР (1961 р.), присвоєно почесне звання «Заслуженого діяча науки України» (1962 р.). Митрофан Васильович докладав зусиль, щоб ядерна фізика як фундаментальна наука посіла в Академії наук УРСР гідне місце серед інших пріоритетних наукових напрямків, а нейтронній фізиці, основоположником якої в Україні (і взагалі в Радянському Союзі) він був, відводилась провідна роль.


У монографіях Митрофана Пасічника «Питання нейтронної фізики середніх енергій», «Нейтронна фізика» висвітлюються питання, присвячені ядерній фiзицi, фізиці реакторів, металофізиці, історії та методології фізики. Також надруковано понад 250 публікацій з питань ядерної, нейтронної фізики та мирного використання атомної енергії, серед них: «До питання про роздільну здатність магнітного спектрографа» (1949 р.), «Атомне ядро» (1958 р.), «Електронографія» (1959 р.), «Питання нейтронної фізики середніх енергій» (1962 р.), «Ядерний реактор» (1964 р.), «Нейтронна фізика» (1969 р.)
Митрофан Васильович очолював наукову раду НАН України з проблеми «Ядерна фізика», був членом редколегій «Українського фізичного журналу» та «Української Радянської Енциклопедії», був членом Комісії з ядерних даних Державного комітету з використання атомної енергії СРСР, Президії республіканського товариства «Знання» та Республіканської Ради Миру. Митрофан Пасічник займався питанням про ненадійність атомних реакторів, які були встановлені на Чорнобильській АЕС. Спільно з іншими вченими інституту фізики працював над з'ясуванням причин техногенної катастрофина Чорнобильській АЕС, вніс багато цінних пропозицій щодо підвищення безпечності таких реакторів та брав участь у розробці державної комплексної програми безпечних діючих АЕС України.
Митрофан Васильович Пасічник був відзначений за свої здобутки трьома орденами Трудового Червоного Прапора, Почесними грамотами Президії Верховної Ради УРСР.
Більше інформації про нашого випускника Митрофана Васильовича Пасічника можна довідатися, перейшовши за посиланням: http://maths.pnpu.edu.ua/index.php/pasichnnyk/

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео