Про дитячий зір і гаджети: поради фахівців

Про дитячий зір і гаджети: поради фахівців
22720 ПЕРЕГЛЯДІВ

Кілька фактів про дитячий зір, які мають знати усі батьки. А також, чому офтальмологи та неврологи працюють у тандемі й однаково не радять «перегинати» з екранним часом.

У випуску Більше Двох про зір та мультики не один раз прозвучала думка, що зорова і неврологічна зрілість у дітей дуже й дуже пов'язані. Те, що малюк бачить, багато в чому визначає те, як розвивається його нервова система. Офтальмолог Анастасія Мурахтанова і невролог Олена Самостян запевнили, що спеціалісти їхніх галузей мусять працювати в тандемі.

5 фактів про дитячий зір

  1. Насправді, перший силует, який здатен розрізняти малюк — це образ мами. Цікаво, що впізнати її дитина може саме на відстані від грудей, тобто в положенні грудного вигодовування. Новонароджений вже «знає», якого кольору у вас волосся, трохи розрізняє риси маминого обличчя. Так задумала природа: дитині просто життєво необхідно «бачити» ту, яка його нагодує.

2.Дитина до трьох місяців чудово бачить яскраві світлові плями. Люстри, торшери, лампочки — на все це діти реагують миттєво. Можете навіть вражати родичів. Питаєте у немовляти: «Де лампочка?», а він блискавично повертає голівку. Овації, завіса!

3.Після трьох місяців діти потроху сприймають різні кольори. Дуже вибірково і тільки яскраві. Спочатку — теплі. Тобто усі ці красиві брязкальця ніжних м’ятних, пудрово-рожевих відтінків не стануть улюбленими іграшками спочатку. А от червоні, сині, жовті, контрастних кольорів дуже сподобаються малюку. Але фаворитом для споглядання будуть дивні чорно-білі картинки. Зображення далматинців, панд, зебр — справжній зоровий рай для дітей до 6 місяців.

4.Зір — це орган чуття, який можна й потрібно стимулювати. Адже лише в три роки можна говорити про його повноцінність. Гарна новина — нічого складного в процесі цього стимулювання немає. Треба на постійній основі давати дитині бачити приємні образи. Посмішка мами, улюблена іграшка, великі картинки (спочатку чорно-білі, потім яскраві: червоні, жовті, зелені та сині).

5.Вперше показати дитину офтальмологу варто в один рік. Не чекаючи профогляду перед вступом до дитячого садочку. І хоча сімейні лікарі часто мають у переліку своїх навичок і обов'язків огляд дитячих очей, на практиці це працює не завжди.

Тож окулісти дуже радять не оминати їхніх дверей. Особливо якщо: ● серед найближчих родичів малюка хтось мав або має проблеми із зором; ● є певна косоокість, навіть епізодична; ● малюк не реагує на предмети або людей, які знаходяться поодаль, не повертає голівку на татка, який мовчки зайшов до кімнати, наприклад; ● занадто часто тре очі й це ніяк не пов'язане з часом сну; ● дивлячись на щось, завжди нахиляє голову в один бік, намагаючись вирівняти горизонт або дивитись ніби одним оком.

Познайомити дитину з невропатологом варто набагато раніше. Це і буде найперший лікар, що уважно подивиться малюку в очі. Але не для перевірки гостроти зору, а задля того, щоб упевнитись: дитина контактує очима, відповідає емоцією на емоцію. Смішно супиться, якщо ви надто серйозні й широко посміхається у відповідь «співбесіднику».

Якщо фокус погляду у двомісячного немовляти не працює так, як би хотілося, невролог може порекомендувати вправи. Елементарні брязкальця, що видають приємний негучний звук, треба час від часу водити перед очима дитини «далі-ближче, вгору-вниз, праворуч-ліворуч». Тут треба враховувати кілька факторів:

1.Не треба зайвих звуків. Потім гучно похваліть свого малого генія. Під час занять хай зосередиться виключно на предметі, який є тим самим фокусом.

2.Не перевантажуйте маля. Сьогодні його вистачило на хвилину, завтра із задоволенням позаймається хвилин 5. Що буде, між іншим, оптимально.

3.Аби не скорочувати час занять, виключіть об'єктивний дискомфорт: нагодуйте малого, переконайтесь, що він не хоче спати й в підгузку повний порядок.

4.ВАЖЛИВО! Не треба цього робити задля профілактики, якщо лікар не радив. Щоб там не писали на форумах. Якщо із зоровим і неврологічним розвитком вашої дитини все добре, не перевантажуйте його зайвий раз. Покажіть он те деревце далеко, а потім оцю жовту кульбабу просто перед його носом. Все! Цього достатньо.

Коли можна показувати дітям мультики

І найскладніша з точки зору прийняття частина. Про мультики. Навряд чи хтось очікував, що офтальмологи та неврологи схвалюють планшети й телефони в руках у зовсім маленьких дітей. І це не дивно, бо вони орієнтуються на рекомендації ВООЗ, яка не радить перегляд мультиків до 3 років. Трохи поблажливіші спеціалісти Американської асоціації педіатрів. Вони дозволяють появу гаджетів в житті дитини вже з двох років.

Що ж саме тривожить лікарів: ● Окулістів — недозрілість дитячого ока як органу до трирічного віку. ● Неврологів — той факт, що будь-яка зміна кадрів на екрані сприймається дитиною до трьох років виключно сенсорно. Простими словами, в момент перегляду мультику у дитини не відбувається, а що гірше — гальмується формування нейронних зв'язків. Ще простіше і страшніше: спостерігається призупинка дозрівання кори головного мозку.

Чи означає це, що після трьох — можна?

В принципі, так. Але і невропатологи, і офтальмологи радять слідувати правилам. Анастасія Мурахтанова та Олена Самостян чітко їх визначили в цьому випуску.

1.Навіть в три роки мультик не стає замінником вас на певний час. Весь відеоконтент, який ви плануєте показати дитині, має пройти жорсткий батьківський контроль. Вам доведеться подивитися його спочатку самим, а потім вже разом із дитиною. Водночас важливо спостерігати за реакціями. Де дитина засмутилась, де зраділа, хто з героїв здався малому позитивним, а хто вчинив погано. Тоді можна говорити, що мультик приніс користь. 2.Пам'ятайте про обмеження екранного часу. ВООЗ радить: ● 3-5 років — 30 хвилин на добу; ● 5-7 років — 60 хвилин на добу; ● старше 7 років — 1,5 години на добу.

ВАЖЛИВО! Не за один раз! Робити перерви варто щонайменше кожні 30 хвилин. Бо саме через цей проміжок часу починає свою роботу дофамін, а цей гормон щастя викликає залежність. Тобто можна в прямому сенсі «підсадити» свою дитину на мультики.

3.Щодо носіїв. Мобільний телефон — одразу ні. Занадто маленький екран, занадто близько від очей. Ще й голова довго нахилена вниз. Планшет — краще. Але його не можна давати дітям в руки. Він має стояти на рівні очей або трохи нижче, на відстані мінімум 50-60 см. Якщо говорити про телевізор, ідеальна дистанція — 2-3 метри, а дитина сидить на дивані/стільці/кріслі.

Ще більше про вплив екранів на зір і нервову систему дітей дивіться у випуску. Звідти ж дізнаєтесь, чи корисна для зору чорниця, чи потрібні дітям сонячні окуляри, коли можна піти з малими в кінотеатр і чи існують корисні мультики, схвалені психологами.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео