Брати та сестри: 5 правил, щоб допомогти їм жити дружно

Брати та сестри: 5 правил, щоб  допомогти їм жити дружно
33893 ПЕРЕГЛЯДІВ

Діти, що ростуть в одній сім'ї, частенько сваряться — старший ревнує до молодшого, молодший дістає старшого, усі хочуть бавитися однією іграшкою, а розрулювати це батькам. Як звести конфлікти до мінімуму, знизити загострення пристрастей та чи потрібно це взагалі робити,  з’ясовували в новому випуску програми «Більше двох».

Перше правило: щасливого співіснування сиблінгів

Усі найрізноманітні почуття братів та сестер одне до одного необхідно визнати, легалізувати, прийняти, зрозуміти та, бажано, підтвердити. Як це працює на практиці?

Якщо одна з квіток життя кричить: «Я хочу його вбити! Він знову брав мою нову машинку!». Відреагувати можна словами, які виражають почуття ображеного: «Ти розлючений, розумію!» або ж побажаннями: «Ти хотів би, щоб твої речі не чіпали без твого дозволу», або символічним вчинком: 

  • «Може намалюєш свій гнів? Так братик/сестричка зможе краще зрозуміти твої почуття»;
  • «Як ти думаєш, якщо написати табличку “ПРИВАТНА ВЛАСНІСТЬ” на твою тумбочку, це допоможе?»;
  • «Хочеш відлупцювати цю подушку?».

При цьому легалізовані мають бути будь-які почуття, але аж ніяк не будь-які дії. Дітям необхідно, щоб хтось зупинив їхню неприпустиму поведінку: «Припини! Люди не повинні завдавати болю один одному!» і показав, як можна проявити гнів прийнятним чином: «Скажи йому, який ти злий/зла. Скажи суворо: “Я не хочу, щоб мої речі брали без дозволу!”, тупни ногою, стукни кулаком по столу».

Правило друге: не порівнюйте

Уникайте як схвальних, так і осудливих порівнянь між вашими дітьми. Замість: «Чому ти не можеш складати одяг так само акуратно, як твій брат?», опишіть те, що бачите: «Я бачу нову сорочку на підлозі», додайте те, що відчуваєте: «Це мене засмучує».

Можете підказати те, що потрібно зробити: «Сорочку слід повісити до шафи». А замість «Ти набагато охайніше за свого брата!» опишіть те, що бачите: «Я бачу, ти повісив всі сорочки до шафи», додайте відчуттів: «Як круто, що весь твій одяг в шафі на місці! Здорово, що ти дбаєш про затишок в кімнаті та своїх речах».

Порівнювати дитину можна тільки з нею самою і хвалити тільки за одне: поліпшення її власних результатів. Успіх оцінюйте щиро та без іронії. Можна, наприклад, порівняти вчорашні успіхи дитини з сьогоднішніми, її здатність до тієї чи іншої діяльності з її бажаннями тощо. 

Правило третє: кожному своє

Люблячі батьки з кращих спонукань намагаються в усьому ставитися до дітей однаково. Вони купують їм однаковий одяг та іграшки, готують ідентичні сирники для кожного й кажуть про свою «однакову» любов і до одного, і до іншого. 

Але правда в тому, що кожна дитина хоче особливої ​​любові. Краще казати: «Ні в кого немає таких почуттів, такої посмішки, як в тебе. Я така рада, що ти — моя донька». Вчиться бачити їхні почуття: «Ти маєш рацію, сьогодні я весь вечір сиджу з твоєю сестрою, нам потрібно спланувати її свято. Розумію, що тобі нелегко чекати. Ще п'ять хвилин і ти розкажеш мені все дуже докладно».

Батькам слід прийняти той факт, що вони не зобов'язані любити дітей однаково. Цілком природно відчувати до різних дітей різні почуття. Це — гірка правда, яку необхідно визнати. При цьому «любимчики» не повинні поглинати ваш час. Намагайтеся приділяти його всім дітям, але не старайтеся проводити з кожною однакову кількість хвилин. Орієнтуйтеся по ситуації.

Правило четверте: не нав’язуйте дітям ролі

Досить часто діти дотримуються певної поведінки, ніби за кожним із них закріплена своя роль. Її нав'язують дорослі, кажучи про одного «він розумник», а про іншого — «він боїться». Іноді діти вибирають роль самостійно.

Наприклад, коли старший стає «агресором», а молодший «врединою» або «вічною жертвою». Є брати, від яких чекають бездоганної поведінки і великих успіхів, і сестри, на посередність яких вже махнули рукою. Буває так, що один з дітей вибирає поведінку протилежну поведінці брата або сестри.

На жаль, ці ролі залишаються з ними на все життя. Ставши дорослими, вони продовжують змагатися й доводити батькам, хто все-таки гідний любові. Найчастіше і в дорослому віці вони вважають свої відносини непростими.

Щоб обійтися без «рольових ігор», батькам варто навчитися не порівнювати дітей ні за що і ніколи. Коли одна дитина музично або математично обдарована, не виключайте розвиток цих здібностей в інших дітей. Коли про одного ви кажете: «вона наша сімейна музикантка», «він математик від природи», іншій вашій дитині, можливо, не захочеться братися за вивчення музики або математики, щоб не виглядати невдахою.

Правило п’яте: гра — дозволена, бійка — неприпустима  

Перший рівень: звичайна бійка, легка сутичка

Не звертайте уваги. Думайте про приємне, чакри, мізинці, оммммм, слідкуйте за диханням. Нагадайте собі, що дітям потрібно вчитися самостійно вирішувати конфлікти.

Другий рівень: ситуація загострюється

  1. Визнайте їхнє право на гнів по відношенню одне до одного: «Схоже, ви гніваєтеся одне до одного». Уже це зможе заспокоїти забіяк.
  2. Вислухайте кожного: Отже, це була твоя ідея, але потім прийшов брат і ...».
  3. Покажіть, що розумієте складність ситуації: «Розумію», «Непросто вийшло».
  4. Висловіть упевненість, що діти самі зможуть впоратися: «Впевнена, ви зможете про це домовитися...».
  5. Вийдіть з кімнати: «Поки ви шукайте рішення, я займуся нашою вечерею».

Третій рівень: ситуація стає потенційно небезпечною

З'ясуйте, це гра або справжня бійка? Якщо це гра, вона кумедна для всіх учасників? Всі учасники згодні в ній брати участь добровільно? Запропонуйте альтернативу. 

Якщо це — конфлікт: «можна спробувати домовитися. Розкажіть, про свої претензії». Якщо це — небезпечна гра: «може, ви зіграєте в настільний футбол або влаштуєте змагання з биття подушками?».

Четвертий рівень: ситуація явно небезпечна

Опишіть те, що бачите: «Я бачу, що ви зараз не здатні контролювати себе і ситуацію». Розділіть дітей: «Вам зараз заборонено бути разом. Нам всім потрібно заспокоїтися. Швидко: ти — в одну кімнату, а ти — в іншу!».

Про непрості, але такі цікаві відносини сиблінгів, про те, як підготувати першу дитину до народження другої докладніше дивіться у новому випуску «Більше двох: Як подружити братів та сестер».

Читайте також:

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео