6 січня, напередодні Різдва, християни східного обряду відзначатимуть Святвечір

6 січня, напередодні Різдва, християни східного обряду відзначатимуть Святвечір
166901 ПЕРЕГЛЯДІВ

Святий вечір, або Багата Кутя, або Вігілія – одне з найурочистіших християнських свят, що відзначають 24 грудня християни західного обряду, а 6 січня – східного.

Пише видання УНТ.

Історія цього свята йде у далекі-далекі глибини давнини. Тільки но на небі з’являлася перша зірка – як казали, Віфлеємська, - всі сідали до столу. Свята вечеря – остання вечеря посту, що у східних християн супроводжується куштуванням куті (відварені у воді з медом зерна пшениці або ячменю, іноді з додаванням горіхів, маку, родзинками та приправами) та ще одинадцяти пісних страв, серед яких обов’язково мають бути гриби, вареники з квасолею й капустою, борщ, риба, картопля, узвар. Після миття посуду воду не виливали, а зберігали до весни, щоб омити приплід – це мало додати йому сил.

Кутя з узваром – це своєрідний символи смерті Христа, саме тому кутю завжди готують на поминках. Це поєднання – священне для християн, іноді її називають «четвертою страшною стравою». Зазвичай, тарілка з кутею передається між родичами, однак підчас епідемії коронавірусу рекомендується утриматися від цієї традиції.

На знак своєї радості східні співають колядки впродовж всього Святвечора і Різдва, адже колядки – це, в першу чергу, прославлення Ісуса Христа (а у сучасних реаліях – й Святого Миколая). Не плутайте колядки з щедрівками й засівальницями – перші співаються 6-7 січня на честь релігійних подій, другі – 13 січня й бажають здоров’я та благополуччя родині, для якої вони співаються, а треті співають 14 січня, на день святого Василя, й саме при засіванні «просять п’ятака».

По завершенню Святої вечері вся родина відправляється у храм на Надвечірню Святу Месу, яка почнеться опівночі й відбуватиметься до ранку.
Багато років тому були ще деякі традиції: приносити на Святвечір додому оберемок сіна й стелити під столом до самого Водохреща. Якщо сіно вподобав пес або кіт – це добрий знак для господарів. В деяких регіонах України в цей час заносили до хати ремісничі засоби, випікали тістечка в їх формі та клали на покуть – це мало принести успіх цього ремесла.

Під час вечері прийнято вести себе тихо, спокійно, з-за столу не вставати й пом’янути покійних, тому що в Святвечір померлі навідуються в гості до живих. Тому годилося звільнити якомога більше місця в приміщені – на лавах, ліжках та стільцях. Все це супроводжувалося молитвою. Часом початку всіх релігійних заходів керував господар дому – обов’язково чоловік.

Впродовж вечора господиня й діти видавали «пташині» звуки: кудахтання й квокання. Це мало допомогти родині у веденні пташиного домашнього господарства.

Перед відвідинами храму діти мали встигнути віднести вечерю своїм хрещеним батькам та повитухам, що приймали їх на світ. Ті мали забрати вечерю та віддати свою та пригостити дітей горіхами, печивом, цукерками чи грішми.

Не можна не згадати ворожіння на Святвечір, хоча офіційно церква його й не підтримує, адже пішло це ще з язичницьких часів. Тут справу мали і хлопці, і дівчата. Молоді – на кохання, старші – кому скільки жити написано. Хлопці могли оборонити свою дівчину від чужих сватів, а дівчата навпаки – виконували ритуали, щоб до них прийшло більше сватів та щоб надовго залишалися гарними.

Свято це настільки давня, родинне українське, що не важливо, віриш ти у Бога чи ні, ходиш до церкви чи ні. Головне – це звичка збиратися разом, у теплому ніжному сімейному колі, коли за вікном гуде непогода, а в батьківському домі затишно, як ніколи.

Автор: News Ukraine

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео