Українською, будь ласка. Що передбачає мовний закон, який набув чинності 16 січня?

Українською, будь ласка. Що передбачає мовний закон, який набув чинності 16 січня?
150856 ПЕРЕГЛЯДІВ

16 січня 2021-го року – визначний день для української мови, адже у силу вступає стаття 30 Закону про мову. Вона передбачає перехід всієї сфери обслуговування на солов’їну, але якщо за проханням споживача чи покупця він захоче спілкуватися іноземною – будь ласка.
Більш, ніж півтора року тому, 25 квітня 2019-го Верховна Рада України ухвалила закон “Про забезпечення української мови, як державної”. Тоді це рішення називали як і історичним, так і розколюючим. Попередні правила вживання мови були прописані в законі “Ківалова-Колесніченка”, який обмежував використання мови навіть у порівнянні із суворими правилами радянського закону “Про мови в УРСР”. Установу регіоналів було визнано неконституційним у лютому 2018-го рішенням Конституційного суду.
Як запевнив Микола Книжицький, тодішній голова Верховної ради з питань духовності та культури, квітневе рішення позаминулого року дозволило закрити більшість невивчених питань щодо статусу української мови, в той же час не порушивши права нацменшин. Так що змінилося після цієї ухвали?
-​Обслуговування клієнтів усіх об’єктів господарювання повинне вестися українською.
-​Надання інформації від виробників про товари і послуги підприємці зобов’язуються державною мовою.
-​Технічні характеристики, меню, квитки, інструкції цінники повинні бути українською.
-​В той же час вся інформація може дублюватися іноземною мовою, але з урахуванням обмеження обсягу, котрий встановлений законом про захист прав споживачів.
-​Іншою мовою обслуговування також буде доступне, за умови прохання клієнта та погодження від працівника надання послуг. В тому числі, покупець може звертатися іноземною.
Які покарання діють для порушників?
Спеціальних органів, котрі будуть слідкувати за дотриманням закону немає. Споживач сам має зафіксувати порушення записом у книзі скарг і звернутися до начальника певного відділення підприємницької діяльності задля вказування на правопорушення. Зазначимо, що з відеозйомкою у такий момент потрібно бути обережним, адже такий вид фіксації може бути недієвим без згоди суб’єкта (якщо ви не журналіст).
Також можна написати цю скаргу на адресу Уповноваженого з питань захисту мови Тараса Креміня: [email protected] Протягом 30-ти днів її розглянуть і потім вирішать на рахунок наступних дій. На заклад може бути накладений штраф обсягом від 5100 до 6800 грн за умови повторного правопорушення протягом 365 днів.
Також після вступання в дію цього закону чиновники зобов’язані володіти українською мовою і використовувати її під час виконання своїх обов’язків. Це стосується кандидатів на посадові місця, котрі будуть складати іспит з української мови

Теги: мовний закон
Мої відео