Правила добросусідства під час користування земельними ділянками

Правила добросусідства під час користування земельними ділянками
9229 ПЕРЕГЛЯДІВ

Одним з важливих обов’язків землевласника чи землекористувача є дотримання правил добросусідства. Хоча стосунки із сусідами не завжди складаються як найкраще, необхідно пам’ятати, що за порушення правил добросусідства чинне законодавство передбачає адміністративну та цивільну відповідальність.
Про це фахівці Маньківського бюро правової допомоги Уманського місцевого центру з надання БВПД Ірина Миронюк та Анна Яроцька розповіли під час семінару для громадян, які перебувають на обліку «Центру надання соціальних послуг Маньківської селищної ради».
Згідно із Земельним кодексом України, добросусідство полягає у тому, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок, під час яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням.
Мають місце випадки, що з сусідньої земельної ділянки потрапляють корені та гілля дерев. У такому випадку, якщо це є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням, ви вправі відрізати корені і гілля дерев чи кущів, що заважають.
Якщо ваш сусід здійснює на своїй ділянці дії, які можуть шкідливо впливати на ваше здоров'я чи здоров'я вашої родини або ж нести шкоду вашим тваринам, земельній ділянці, псувати повітря – ви маєте право вимагати від сусіда припинення такої діяльності.
У випадку, якщо сусід не реагує на вашу вимогу, вам необхідно зафіксувати факт шкідливої діяльності на сусідній ділянці і звернутися до органів поліції для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Зокрема, стаття 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафу на винну особу за самовільне випалювання рослинності або її залишків та опалого листя У розмірі від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме: від 3060 грн. до 6120 грн.
Непоодинокими є спори користувачів земельних ділянок щодо визначення меж сусідніх ділянок. Земельне законодавство регламентує, що власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню визначених меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними. Межі визначаються земельно-кадастровою документацією.
Якщо виявити дійсні межі земельних ділянок не можливо, їх встановлення здійснюється за фактичним її використанням. Якщо й фактичне використання ділянки встановити неможливо, то кожному із сусідів виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки.
За знищення громадянами межових знаків земельної ділянки передбачається адміністративна відповідальність.
Якщо ваша та сусідня земельна ділянка відокремлені рослинною смугою, стежкою, рівчаком, каналом, стіною, парканом тощо, то ви та ваш сусід маєте право на їх спільне використання, якщо зовнішні ознаки не вказують на те, що споруда належить лише одному з сусідів.
Власники сусідніх земельних ділянок можуть користуватися такими межовими спорудами за спільною домовленістю. Витрати на утримання споруди в належному стані сусіди несуть у рівних частинах.
Аби уникнути славнозвісного сценарію із «Кайдашевої сім”ї» і не сваритися все життя з сусідом через грушку, яка стоїть на межі та через її плоди, слід пам’ятати, що дерева, які стоять на межі суміжних земельних ділянок, а також плоди цих дерев, належать власникам цих ділянок у рівних частинах.
Кожен з сусідів має право вимагати знищити дерева, які стоять на спільній межі. Витрати на це покладаються на сусідів у рівних частинах. Сусід, який вимагає знищити дерева, які стоять на спільній межі, повинен самостійно нести витрати, якщо інший сусід відмовляється від своїх прав на дерева.

На прикінці правопросвітницького заходу серед громадян розповсюджено інформаційні буклети з питань земельних правовідносин.

Довідково. Гаряча лінія системи БПД (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів): 0-800-213-103.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео