Сексвиховання в Україні: інтерв'ю з лікарем акушером-гінекологом Тетяною Гарапко

Сексвиховання в Україні: інтерв'ю  з лікарем акушером-гінекологом Тетяною Гарапко
13170 ПЕРЕГЛЯДІВ

Сексуальна освіта — відповідальне суспільство. Так вважають фахівці секс-просвіти. В школі предмети "Біологія" та "Основи здоров'я" частково підіймають теми статевого дозрівання, репродуктивного здоров'я, методів контрацепції та можливі захворювання, які передаються статевим шляхом. XXI століття надає безліч можливостей. Тож наразі діти завдяки різним інтернет-джерелам легко просуваються в цій темі. В той час, як батьки намагаються уникати розмов про секс, а вчителі поверхнево навчати дітей права на своє тіло. Діти не вміють на ранньому етапі розвитку оцінювати ситуацію більш глибоко. Однак, людська фізіологія побудована так, що діти починають усвідомлювати, що відбуваються певні зміни в організмі, є хлопчики та дівчатка, які різняться не лише кольором очей. Дорослішання — етап змін. Батьки та вчителі повинні допомогти структуровано пізнати всі загальні відомості та психологічні потреби підлітків. Як краще це зробити, як викладати сексвиховання в українських школах та що відомо про закордонний досвід, розповіла лікар акушер-гінеколог ультразвукової діагностики та внутрішніх хвороб, кандидат медичних наук, доцент Тетяна Гарапко.

- Коли краще почати говорити з дітьми про секс?

- Немає чітко прописаної рекомендації щодо віку дітей, коли бажано почати розмову про секс. Вважається, що діти старше 10 років вже не сприйматимуть інформацію подану батьками. В сучасному суспільстві вже з 1-2-го класу діти мають телефони з вільним доступом до інтернету. І найчастіше підлітки, які мають старшого брата чи сестру підслуховують вдома про секс і доносять цю інформацію своїм друзям. Як гінеколог, вважаю, що найкраще розпочати говорити з дитиною про інтимні моменти у віці 9-10 років. Згідно з віковою категорією в дітей виникають питання пов’язані зі способом появи на світ, статю та будовою тіла. Не бажано розповідати дітям історії про капусту та лелеку.

- Як батьки повинні розповідати дітям про сексуальне життя?

- Найкращим методом є використання дитячих пояснювальних книг, де психологи чітко виокремлюють методики пояснення. Потрібно наголошувати, що сексом займаються тільки дорослі, що це дуже інтимна тема. Тоді дитина буде розуміти, що це обговорювати з іншими не можна. Якщо цю тему пояснюватимуть батьки, то в майбутньому буде більше довіри та більша ймовірність, що якщо щось трапиться, дитина/підліток звернеться за порадою чи допомогою до близьких людей.

- Чи можлива сексуальна освіта в Україні?

- Сексуальна освіта в Україні можлива й однозначно потрібна. Проте частина батьків не погоджується, щоб їх дитині в школі розповідали про секс та методи контрацепції. Сьогодні в українських школах такого предмета немає. "Новою українською школою" планується запустити даний напрямок просвіти.

- Яке ставлення батьків, вчителів, лікарів до секс-просвіти?

- Згідно з даними опитувань 87% батьків та вчителів погоджуються за створення предмету щодо статевого виховання. Лікарі-гінекологи теж підтримують таку ініціативу. Вони вважають, що сексвиховання зможе зберегти репродуктивне здоров’я і виробити відповідальне відношення до стосунків з протилежною статю.

- Які профілактичні бесіди мають проводити вчителі в школі з дітьми на тему інтимного життя?

- Обов'язково мають говорити про ВІЛ-інфекцію та венеричні хвороби, про контрацепцію та ранню вагітність. Ці соціально-важливі теми вбережуть підлітків від небажаної вагітності та права на власне тіло.

- Які проблеми дитячого насилля та дитячої безпеки існують в Україні?

- Найбільшою проблемою вважаю вільний доступ до інтернету, інстаграму, тік-току. Окрім того, що діти можуть переглядати контент сексуального характеру, яскравим явищем в Інтернеті став кібербулінг. Мета секс-просвіти полягає в тому, щоб убезпечити дитину від сексуального насильства. Якщо дитина не володіє інформацією про те, що допустимо, а що ні, вона не зможе оцінити адекватно ситуацію, яка з нею може статися. Дитина має не боятися говорити з батьками про проблеми, які можливо її оточують.

- На Вашу думку, сексуальна необізнаність, агресивне пропагування в медіа культу сексу, призводить до частих ранніх абортів або серйозних проблем зі здоров’ям?

- Так. Наприклад, у 2016 році в Україні було зроблено 56 абортів дівчатами віком до 14 років та 875 – віком 15-17 років. Насамперед, це психологічна травма для особи такого віку. А в майбутньому необдумані дії можуть призвести до безпліддя жінки. В Україні існує ще одна важлива проблема — недооцінена необхідність шкільного психолога.

- Яким чином краще викладати сексуальну освіту?

- Сексуальну освіту краще викладати як окремий предмет. Щоб вчитель (наприклад, шкільний психолог чи вчитель біології) поступово навчав/навчала дітей анатомії людини, фізіології статевої системи, можливі захворювання та їх наслідки.

- Що відомо про закордонний досвід сексуальної освіти?

- В таких країнах, як Велика Британія, Сполучені Штати Америки, Швеція, Норвегія та Франція, дітей навчають сексвихованню в школі. А от в Німеччині та Нідерландах секс-просвіту проводять з дітьми ще з садочка. Заходи, здійснені в країнах, несуть позитивний характер та знижують рівень підліткової вагітності й насильства серед дітей.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео