Свобода преси в українському контексті

Свобода преси в українському контексті
45096 ПЕРЕГЛЯДІВ

3 травня відзначають Всесвітній день свободи медіа. Напередодні цього дня Інститут масової інформації за підтримки Міжнародного фонду "Відродження " організували онлайн-дискусію на тему " Свобода преси. Український контекст".
Так, спікери обговорили стан свободи слова в Україні наразі, з'ясували з представниками Вищої ради правосуддя кримінальні правопорушення стосовно прав журналістів, анонсували інформацію щодо перешкоджання журналістської діяльності на окупованій території.
Насамперед на онлайн-дискусії повідомили, що свобода слова та доступ до інформації є важливим пріоритетом для того, щоб Україна розвивалася, як демократична, незалежна держава.
На думку експертів ІМІ медіаспільнота зіткнулася з такими проблемами, як фізична агресія до журналістів та обмеження доступу до відкритих засідань.
За словами заступника голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло Європейський Союз підтримує медіасферу України в боротьбі з прокремлівською дезінформацією. Позитивним зрушенням стало державне фінансування медіасфери. Водночас важливо гарантувати незалежний штаб суспільного телебачення. Наглядова рада є ключовим елементом забезпечення формування незалежного телерадіомовлення на основі принципу відкритої конференції. ЄС разом із міжнародною організацією слідкує за безкарністю виконавців злочину щодо журналістів. Усі розслідування мають бути прозорими та відкритими. Ремі Дюфло стверджує, що в центрі будь-якої реформи має бути відкритий та систематизований діалог між органами влади України та представниками медіаспільноти.
Керівниця Київського бюро Радіо Свобода Інна Кузнецьова говорить, що напади на журналістів на окупованих територіях збільшуються. Так, журналістів в Криму переслідуються досить давно. Через тиск російської влади 27 журналістів припинили співпрацю з "Крим.Реалії", а 29 - покинули Крим за ці сім років. Перешкоджання журналістській діяльності на Україні значно менше, а ніж на окупованій території. Існує проблема неефективного розслідування. Судова система виправдовує порушників, не захищаючи журналістів. До прикладу, справа Андрія Портнова, який оприлюднив персональні дані водіїв, які працюють з журналістами "Радіо Свобода". Ці дані не були відомі широкому загалу. Суди відмовили представникам " Радіо Свобода " у задоволенні позову, не проаналізувавши аргументи водіїв програми "Схеми". Це ще раз підтверджує той факт, що суди підтримують такі дії. Тобто вони вважають, що оприлюднення особистих даних без відома власника є нормальним та допустимим рішенням.
Виконувач обов'язків Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький стверджує, що в березні 2020 року Вища рада правосуддя затвердила положення, рекомендації, які вказують на те, що журналісти мають доступ до судових процесів там, де це процесуальне законодавство дозволяє. Зокрема, мова не йде про справи насильницького характеру, злочини щодо малолітніх осіб, справи державної таємниці чи особистого життя людини. Згідно з карантинними умовами представники Вищої ради правосуддя анонсувала, що судові справи мають перейти на електронні засоби комунікації. І лише в деяких випадках журналісти матимуть змогу перебувати в стінах українського суду за наявності 10 кв.м. на одну особу. До того ж журналісти залишаються містком між суспільством та судовою ланкою. Попит на інформацію в XXI столітті високий. Але судова система України ще не готова розуміти важливість журналістської діяльності. Ба більше, за словами Олексія Маловацького, журналістів сприймають, як ворогів. Важливо будувати соціальний діалог між суддями та журналістам. Адже є потреба в справедливих судах, і є попит на інформацію про судову владу. Останній теж важливо, щоб її вірили.
Директор департаменту комунікації внутрішніх справ України Артем Шевченко говорить, що Національна поліція України проводить досудові розслідування цієї категорії та намагається робити це по можливості якісніше й швидше. Але поліція діє в тісній взаємодії з прокуратурою. Так, протягом першого кварталу 2021 року (січень-березень) органами досудового розслідування Національної поліції України розпочато розслідування за 48 (така цифра була й у 2020 році на цей період) кримінальними правопорушення щодо перешкоджання журналістської діяльності. З них 37 кримінальних правопорушень за ст. 171 ККУ. 11 - за ст. 345-1 ККУ. За вищими статтями, такими як 347-1 ККУ, 348-1 ККУ, 349-1 ККУ, правопорушення за перший квартал не були зареєстровані.
В Харківській області розпочато 7 кримінальних проваджень, у Запорізькій та місті Києві по 5, в Закарпатській та Одеській по 4, в Донецькій, Львівській та Херсонській по 3, в Полтавській, Хмельницькій, Чернігівський по 2, у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Київській та в місті Севастополі по 1. До суду в першому кварталі цього року було направлено 3 кримінальних правопорушення (у 2020 році 2 кримінальних правопорушення). У 2021 році закрито 12 кримінальних правопорушень (у 2020 38 з 48 кримінальних правопорушень). Загалом на 31 березня 2021 року зареєстровано 174 кримінальних правопорушень. З них за статтею 171 ККУ 112 кримінальних правопорушень, за статтею 345-1 ККУ - 52, за статтею 347-1 - 8, 348-1 - 2. Також у 8 кримінальних правопорушень розслідування припинили внаслідок розшуку підозрюваних. Такі дані надає головний слідчий управління Національної поліції України.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео