"У людини, яка страждає БАР, відбувається порушення нейротрансмісії": інтерв'ю з лікарем-психіатром Артемом Найдою

"У людини, яка страждає БАР, відбувається порушення нейротрансмісії": інтерв'ю з лікарем-психіатром Артемом Найдою
39773 ПЕРЕГЛЯДІВ

Сьогодні по цій темі існують нові дослідження по аутоімунним процесам при БАР в інституті Пастера у Франції. Французька психіатрична спілка Fondamental публікує YouTube-лекції про стан психологічного здоров'я людини. Що таке БАР, які існують фази біполярного афективного розладу, як діагностувати та лікувати захворювання в нашому інтерв'ю з лікарем-психіатром, психотерапевтом Артемом Найдою (https://www.instagram.com/najda_psychiatrist/).
- Що таке біполярний афективний розлад (БАР)?
- Біполярний афективний розлад – це хронічне психічне захворювання, для якого характерне чергування періодів непропорційно підвищеного та зниженого настрою.

- Які зрушення в організмі відбуваються з БАР?
- У людини, яка страждає БАР, відбувається порушення нейротрансмісії – передачі сигналу в головному мозку, що має місце між нейронами (нервовими клітинами). Нейротрансмісія забезпечується функціонуванням на достатньому рівні нейромедіаторів – речовин, що знаходяться в нейронах та в просторах між ними (синапсах). До них належить серотонін, норадреналін та дофамін.
При виникненні БАР згідно з моноаміновою теорією кількість нейромедіаторів не є достатньою, завдяки чому виникає знижена інтенсивність сигналу між нейронами. Проте ця теорія наразі піддається критиці, тому існує концепція неправильного формування нейронних шляхів в головному мозку. Учені висувають гіпотезу, що в ранньому віці, коли формуються зв’язки між нейронами, вплив стійкого стресу (тяжкі родинні відносини, втрата батьків тощо) пригнічує цей процес. Внаслідок серотонінові, дофамінові та норадреналінові шляхи не мають достатньої стійкості, тому людина стає вразливою до нового стресу, що може проявитися виникненням періодів зниженого та підвищеного настрою.

- Які існують фази біполярного афективного розладу?
- При БАР з різною періодичністю можуть виникати наступні фази:
Гіпоманіакальні та маніакальні епізоди. Для них характерне стійке підвищення настрою (тиждень та більше). При цьому різко зростає енергійність людини, продуктивність, підвищується самооцінка, лібідо, зникає потреба у відпочинку. Гіпоманіакальний епізод відрізняється від маніакального інтенсивністю проявів, тобто в першому випадку людина певною мірою здатна контролювати свій стан, а симптоми не доходять до критичного рівня (дезорганізація мислення, ризикована поведінка тощо).
Депресивні епізоди. В стані депресії людина відчуває різке погіршення настрою протягом 2-х тижнів та більше. Речі, які були цікаві раніше, перестають бути радісними. Знижується жага до життя, та працездатності. Страждає рівень уваги, фізична активність та швидкість мислення.

- Як діагностувати БАР?
- Основним інструментом для діагностики БАР є консультація лікаря-психіатра в форматі інтерв’ю. Спеціаліст виявить деталі анамнезу людини, проведе психологічне тестування з використанням шкал, а також при необхідності дасть направлення на додаткову діагностику, наприклад магнітно-резонансну томографію чи лабораторні аналізи для того, щоб діагностувати інші причини погіршення стану пацієнта.

- Хто в зоні ризику?
- В зоні ризику знаходяться люди, близькі родичі яких страждали на психічні розлади афективного характеру (рекурентний депресивний розлад, БАР, шизоафективний розлад тощо). Також обтяжуючими факторами є наявність нестабільних родинних відносин, епізодів насильства, втрати батьків в дитячому та підлітковому віці.

- Які ознаки БАР?
- Ознакою БАР є виникнення періодів зміненого настрою. Важливо розуміти, що ці зміни не є характерними для особистості. Для постановки діагнозу БАР необхідно спостерігати мінімум два епізоди (гіпо-)манії або (гіпо-)манії та депресії.

- В які періоди відбувається загострення БАР?
- Цей момент умовний, проте найбільш «ризикованим» є осінньо-зимовий період, коли знижується тривалість світлого періоду доби, що впливає на циркадні ритми, активність та вироблення вітаміну D.

- Як лікується БАР?
- Лікування БАР здійснюється під наглядом лікаря-психіатра , який назначає правильне лікування (в залежності від клінічної картини) антидепресантами, антипсихотиками, стабілізаторами настрою та анксіолітиками. Також важливим пунктом є психотерапія та психосоціальний супровід пацієнта з метою формування навичок саморегуляції. Раціональний режим дня, уникнення стресових ситуацій та епізодів психічного перевантаження є важливими факторами підтримки стабільного стану.

- Чи можуть близькі допомогти в лікуванні?
- Так, підтримка близьких має важливу роль. Одною з основних проблем для людини з БАР є поступова втрата соціальних зв’язків внаслідок періодів різкої зміни настрою. Тож допомога членів родини є значною опорою в цьому питанні.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео