Інформаційне агентство : Генеральний директор ВООЗ посмертно присудив премію Генріетті Лакс

Інформаційне агентство : Генеральний директор ВООЗ посмертно присудив премію Генріетті Лакс
426692 ПЕРЕГЛЯДІВ

Генрієтті Лакс була присуджена посмертна премія Генерального директора ВООЗ на честь змінившого світ спадщини цієї афроамериканки, яка померла 70 років тому. Нагороду присудив доктор Тедрос Адханом Гебрейесус.

В той час, коли Генрієтта звернулася до лікарів, то під час процедур лікарі без її відома взяли зразок клітин для біопсії. Її клітини тали першою «безсмертною» лінією клітин, яка допомогла вченим зробити неймовірно велику кількість наукових відкриттів. Серед них були як і розробка вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), поліовакцини, лікарських препаратів проти ВІЛ і онкологічних захворювань, а останнім часом - найважливіші дослідження з проблеми COVID -19.

Світова наукова спільнота роками приховувала расову приналежність та історію життя Генрієтти Лакс. Щоб усунути дану історичну несправедливість було прийнято рішення про присудження даної премії.

Доктор Тедрос зазначив, що присудження даної премії є початком відновлення історичної та наукової справедливості та просування принципів рівноправ’я серед рас в області охорони здоров’я. Також він додав, що таким чином нам необхідно віддати належне вкладу кольорових жінок за їх величезний внесок у науку, хоч це і не завжди помітно.

«Віддаючи належне Генріетте Лакс, ВООЗ визнає важливість відновлення історичної і наукової справедливості і просування принципу рівноправності рас в охороні здоров'я і науці, - зазначив д-р Тедрос. - Це також привід віддати належне жінок, особливо кольорових жінок, які внесли величезний, але часто непомітний внесок в медицину ».

Премію вручили в Женеві у штаб-квартирі ВООЗ. Нагороду отримав Лорен Лакс – її 87-річний син. Він один з останніх людей на планеті, який знав Генрієтту особисто. Поруч з ним, під час вручення премії, перебували онуки, правнуки та інші члени сім’ї.

Кольорові жінки донині частіше хворіють на рак шийки матки, а пандемія COVID-19 виявила безліч зберігаються проявів нерівності, які не дозволяють маргіналізованим верствам населення в усьому світі на рівних користуватися послугами охорони здоров'я. Дослідження в різних країнах незмінно свідчать про те, що жінки з чорним кольором шкіри в кілька разів частіше вмирають від раку шийки матки в порівнянні з білошкірими жінками, а 19 з 20 країн з найбільш важким тягарем раку шийки матки розташовані в Африці.

На зустрічі з сім'єю Генрієтти Лакс окремо обговорювалася масштабна кампанія Організації за елімінацію раку шийки матки. Минулий рік, відзначений столітньої річниці з дня народження Генрієтти Лакс, був також першим роком здійснення Глобальної стратегії ВООЗ щодо прискорення елімінації раку шийки матки. Почавши цю історичну кампанію, держави-члени ВООЗ вперше в історії одноголосно прийняли на себе колективне зобов'язання елімінувати онкологічне захворювання.

Члени сім'ї Генрієтти Лакс також приєдналися до інформаційно-просвітницької роботи ВООЗ на підтримку рівноправного доступу до вакцини проти ВПЛ, захищає від цілого ряду онкологічних захворювань, включаючи рак шийки матки. Хоча вакцина була прекваліфікована ВООЗ понад 12 років тому, її нестача і дорожнеча досі не дозволяють забезпечити необхідною кількістю доз дівчат в країнах з низьким і середнім рівнем доходу

Станом на 2020 р вакцину проти ВПЛ можна було отримати в рамках національних програм імунізації менш ніж у 25% країн з низьким рівнем доходу і менш ніж в 30% країн з рівнем доходу нижче середнього у порівнянні з 85% країн з високим рівнем доходу.

Крім розробки вакцини проти ВПЛ завдяки клітинам HeLa розроблена поліовакцина; препарати для лікування ВІЛ / СНІДу, гемофілії, лейкемії і хвороби Паркінсона; здійснені відкриття в області репродуктивного здоров'я, зокрема розроблена технологія екстракорпорального запліднення; вивчаються хромосомні порушення, онкологічні захворювання, проводиться картування генів і розвивається персоналізована медицина; і проводяться дослідження з питань боротьби з пандемією COVID-19.

Мої відео