Українець, який створив образ Піноккіо. Історія Білла Титли та його шлях як художника

 Українець, який створив образ Піноккіо. Історія Білла Титли та його шлях як художника
31647 ПЕРЕГЛЯДІВ

Білл Титла - американський мультиплікатор. Його роботи стали відомими на весь світ. Це знамениті “Білосніжка та сім гномів”, “Піноккіо” та “Міккі Мауса”.

Білл Титла Джерело: Ukrainian people

Справжнє ім’я художника Володимир Петрович Титла. Народився 25 жовтня 1904 року в Нью-Йорку, проте його батьки - емігранти з міста Підгайці, Тернопільської області. 

 

Його сім’я не була багатою, тому в пошуках кращого життя, як і більшість українців того часу емігрували за кордон. Батьку Володимира доводилось цілодобово працювати на заводі де виготовлялися бочки для риби, проте цих коштів не вистачало. Але родина Білла не журились, оскільки знаходила підтримку в релігії. Володимиру не подобалось читати молитви, тому втікаючи від реальності він створював свій казковий світ. Ще змалечку він змальовував комікси, і батьки помітили його потяг до малювання.  

 

Одного разу матір відвела дев’ятирічного хлопчика до сінематографа на анімаційний фільм Вінзора Маккея “Генрі Динозавр”. І ця стрічка стала дуже значущою в житті Білла, що вплинула на його майбутнє. 

Навчання в школі Володимиру було не до вподоби, тому він приєднався до вечірньої школи індустріального дизайну. У свої 16 років він встиг створити титульні написи для компанії Paramount Animation Studio, пізніше став малювати героїв мультфільмів «Байки Езопа» та інших. 

 

В пошуках заробітку, Білл зумів влаштуватись в студію “John Terrys Studio. Він став високооплачуваним художником та допоміг сім’ї подолати скруту

Білл Титла Джерело: Терен (тернопільські новини)

Тепер Володимир мав змогу подорожувати. Він вирушив Європою, та завітав до Парижу, де мав змогу стажуватися. Його наставником був Бордман Робінсон, який викладав скульптуру й малюнок. Згодом він відвідав Варшавську школу мистецтва. Його так вражали світові роботи, що в один момент Володимир знищив частину своїх творів, вважаючи, що сам він ніколи не досягне такого високого рівня майстерності. 

 

 В кінці своєї подорожі він все ж таки завітав до своєї історичної батьківщини, на Тернопільщину. Він чудово володів рідною мовою, та ніколи не соромився всього українського. 

 

Через півтора року Білл Титла повернувся до Америки. Вже в Нью-Йорку він влаштувався на студію “Terrytoons” та отримував хорошу зарплатню, але задоволення від роботи не отримував. Студія створювала низькопробні мультфільми, але діватися було нікуди – за вікном лютувала Велика депресія. З 1934 року почав співпрацювати з "Walt Disney Animatin Studios", компанією Волта Діснея. Оскільки його ім’я вже було відомим, його залучили до головних проєктів компанії. 

 

Білл Титла створив такі відомі картини, як: "Білосніжка та сім гномів", "Піноккіо" та слоненятко “Дамбо”, прототипом якого став його рідний син Пітер.

Кадр з мультфільму “Білосніжка та сім гномів”

Кадр з мультфільму "Піноккіо"

У 1943 році Білл звільняється з компанії. Це був жест в підтримку працівників, які страйкували проти Волта Діснея через їх звільнення з причини фінансової кризи. Протягом життя він намагатиметься повернутись до компанії, бо шкодуватиме що звільнився, проте всі спроби будуть невдалими. 

 

Продовжуючи свій шлях художника, він повернувся до студії "Terrytoons", а також співпрацював з "Famous Studios", "Tempo Producion". Білл Титла зумів створити не менш популярні образи "Лілу", "Ендрю", привида "Каспера".

Кадр з мультфільму “Casper's Spree Under the Sea

Затяжна депресія, що так мучила Володимира дуже вплинула на образ життя. Він помер 29 грудня 1968 року, так і закінчивши свою кар’єру художника. 

“У пам’ять про нього, 2005 року, дружина видала книжку «Діснеївський гігант», а родина Титлів спонсорувала реставрацію львівської академічної бібліотеки. 

 

Річ ясна, світової слави мистець Білл (Володимир) Титла заслуговує на добру згадку на державному рівні. За відновлення поважного закладу місто Лева мало б назвати його іменем вулицю чи, скажімо, поставити у дворі бібліотеки його погруддя” - Григорій Жибак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теги: Дісней,Білл Титла,художник,Тернопільщина
Мої відео