Про "генетичне сміття", причини безпліддя та умови успішної вагітності: інтерв'ю з репродуктологом, акушером-гінекологом клініки "Мати та дитина" Тетяною Продан

Про "генетичне сміття", причини безпліддя та умови успішної вагітності: інтерв'ю з репродуктологом, акушером-гінекологом клініки "Мати та дитина" Тетяною Продан
4052 ПЕРЕГЛЯДІВ

Вагітність — найбажаніший момент в житті кожної жінки. Вона прагне відчути радість та щастя материнства. І коли лікар-гінеколог повідомляє, що за тих чи інших факторів вона не зможе народити здорову дитину або її ставлять діагноз безпліддя, жінка постає в ступор. Поширена думка, що проблему потрібно шукати в жінці, хоча стан організму чоловіка відіграє не меншу роль в створенні дитини. Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог вищої категорії, кандидат медичних наук Тетяна Продан говорить, що проблема безпліддя існує як в жінок, так і чоловіків. На сьогодні 50% безпліддя пов'язано з жіночим організмом та 50% - з чоловічим.
Причин безпліддя досить багато - стверджує Тетяна Продан. Є як вроджені вади в чоловіків та жінок, які можуть призводити до безпліддя, так і різноманітні аномалії порушення розвитку статевих органів. Наприклад, в жінок проявляється синдром Маєра — Рокітанського — Кюстера — Гаузера, що характеризується нерозвиненим Мюллеровим каналом, коли може бути відсутня матка. Крім того, велика частина піхви розвивається не з мюллерового каналу, а з урогенітального синуса, поряд із сечовим міхуром і уретрою, вона формується навіть у тому випадку, коли мюллерів канал повністю відсутній.
"Яєчники розвинені, вони хороші й дівчина може навіть не знати, що в неї якась проблема є. Як тільки дівчина виявляє, що менструальний цикл не розпочався, вона звертається до гінеколога", - говорить акушер-гінеколог.
До того ж Тетяна Продан додає, що в чоловіків також є вроджені проблеми безпліддя. Наприклад, хлопчик народився в наслідок передчасних пологів, виникла аномалія, що пов'язана з підвищеним ризиком тестикулярного раку - крипторхізм. Або якщо виявилося ускладнення внаслідок перенесеного хлопчиком в дитинстві епідпаротиту, який теж може спричинити в майбутньому безпліддя чоловіка. Аби краще з'ясувати проблеми в чоловічому та жіночому організмі, варто звернутися до репродуктолога. Найближчим часом вам нададуть кваліфіковану відповідь на ваші запитання.
"В сучасній медицині існує стандарт обстеження як жінки, так і чоловіка. Насамперед чоловіку проводять спермограму. Протягом двох годин ембріологи виявляють параметри, які вказують на репродуктивне здоров'я чоловіка. Це інформативний та важливий інструмент оцінки безпліддя чоловіка. Адже частота чоловічого безпліддя дорівнює частоті жіночого (50/50). Тільки після цього важливого аналізу, гінеколог-репродуктолог може відповісти на запитання, що відповідають причинам безпліддя при обстеженні безплідної пари", - наголошує гінеколог.
За класифікацією ВООЗ відомо, що існує три види безпліддя: первинне, вторинне та абсолютне. Первинне — це коли жінка не завагітніла до 36 років протягом одного року регулярного статевого життя. Вторинне — жінка була вже вагітна, але надалі завагітніти в неї не виходить. Абсолютне — відсутність в жінки маточних труб та матки, фахівці ставлять діагноз безпліддя. Після 35-36 років безпліддя виявляють через 6 місяців регулярного статевого життя.
"Якщо ж у молодої дівчини не з'являються місячні, її варто разом із дорослим (мамою чи бабусею) звернутися до дитячого гінеколога або до ендокринолона-гінеколога", - наполягає акушер-гінеколог Тетяна Продан.
Репродуктолог Тетяна Продан додає, що на першому місці причиною безпліддя є запальний та трубний генез, а також трубно-перитонеальний фактор безпліддя, який пов'язаний із перенесенням запального процесу жіночою половою сферою. Наступним фактором стає ендометріоз. Це може бути вроджена патологія, коли сама дівчинка сформувалась як ембріон, виникла не така закладка ендометрій, яка має бути в нормі. Ця частинка ендометрій з'явилася поза межами слизової в матці. Наприклад, на яєчниках, на брюшині, на маткових трубах або піхві. З початком статевого розвитку, коли розпочинається менструальний цикл, частинка ендометрій, яка потрапила в інші частини тіла, починає реагувати на наш гормональних фон. Вона працює за межами слизової оболонки. Наша імунна система реагує на дані частинки, виділяючи біологічно-активні речовини в черевну порожнину. В результаті з'являються спайки та проблема безпліддя.
"Безпліддя може нести й генетичний характер. Є захворювання, які пов'язані з хромосомними аномаліями. В чоловіків це синдром Клайнфельтера (наявність двох або більше Х-хромосоми у геномі чоловіків).Чоловіки також можуть мати частковий мозаїчний хромосомний набір, тобто не всі хромосоми відповідають синдрому Клайнфельтера. Наприклад, минулого року я мала пацієнтів з цим синдромом . Вони йшли на програму ЕКО, ембріони надалі проходили генетичну діагностику — секвенування ДНК. Після обстеження, ми виявили два здорових ембріони (хлопчика та дівчинку), які потім перенесли мамі в матку. Діти вже народилися здоровими. В жінок найчастіше це синдром Тернера (генетична аномалія). Відсутність однієї зі статевих хромосом призводить до безпліддя. В жінок є нормальна матка, яка дозволяє її виносити немовля, але в них відсутній оваріальний резерв (запас генетичних яйцеклітин в яєчниках жінки). Такі жінки потребують донорської яйцеклітини", - наголошує акушер-гінеколог Тетяна Продан.
До того ж спосіб життя майбутніх батьків впливає на можливість завагітніти та виносити здорову дитину. Жінка повинна достатньо спати, не перевтомлюватися, не хвилюватися та менше контактувати з хімічними речовинами. Ба більше, якщо в родині суцільна гармонія, емоційне благополуччя, то й гормональних порушень легше уникнути.
Ще однією досить розповсюдженою проблемою непліддя є неможливість жінки виносити немовля. Причин тут достатньо, запевняють лікарі, але проблема полягає в дисбалансі гормонів.
"Коли в жінки стається перший викидень особливо на ранніх термінах вагітності (7-8 тижнів), акушери-гінекологи говорять, що це "генетичне сміття". Та й заспокоюють надією майбутньої вагітності. Варто дообстежитися в гінеколога і будуть здорові діти. Якщо ж з цією проблемою звертається жінка більш дорослого віку, гінекологи рекомендують провести детальну діагностику, аби виявити причини викидів", - говорить гінеколог.
Велику роль в факторі вагітності відіграє як рано дівчина почала жити статевим життям, скільки сексуальних партнерів мала та як застерігалася від небажаної вагітності. Тетяна Продан стверджує, що раннє статеве життя веде до проблем здоров'я репродуктивної системи. В молодому віці, не маючи постійного статевого партнера, дівчина може отримати інфекційні захворювання статевого характеру. Звичайно, дівчина повинна мати одного статевого партнера та користуватися хорошим бар'єрним методом контрацепції.
Водночас часті аборти стають проблемою з вагітністю. І хоч наразі лікарі використовують медикаментозні аборти без хірургічних втручань, це не дає жодного відсотку дівчині/жінці завагітніти в майбутньому.
"Перший аборт в житті жінки має негативні наслідки. В майбутньому вона може не завагітніти й взагалі не мати дітей. Акушер-гінеколог в такому випадку проводить профілактичні бесіди з пацієнтами на тему застереження. Теми контрацепції варто проводити з дівчатами/хлопцями ще зі школи. Дитячі гінекологи мають говорити з дітьми про статеве дозрівання, відносини дівчини та хлопця та методи захисту від небажаної вагітності", - наголошує репродуктолог Тетяна Продан.
Також гінеколог говорить, що умов успішної вагітності наразі не можна назвати. У світі є багато жінок, які ведуть аморальний спосіб життя, не прагнуть мати дітей, але вагітніють й народжують. А є й жінки, які правильно харчуються, займаються спортом, мають одного статевого партнера, але страждають безпліддям.
"Жінка може вести здоровий спосіб життя, не мати запальних процесів, жити постійним статевим життям, але мати при цьому ендометріоз, який вона отримала генетично від матері чи бабусі. Ендометріоз став причиною 50% захворівання безпліддям. Це пов'язано з тим, що молоді дівчата прагнуть мати хорошу освіту, кар'єру, а репродуктивний вік намагаються відкласти. В той час, як наші матусі та бабусі в 25 років вже мали дітей та виконували свою репродуктивну функцію", - повідомляє акушер-гінеколог Тетяна Продан.
На сьогодні сучасна медицина надає можливість жінці подолати безпліддя. Якщо жінка перенесла хірургічне втручання, позаматкову вагітність, пластичні операції на маткових трубах, гінекологи рекомендують використовувати ЕКО. Чоловікам, які не мають сперматозоїдів, гінекологи-репродуктологи пропонують звернутися до урологів. А вони вже проведуть біопсію яєчків (метод хірургічної діагностики й спосіб подолати чоловіче безпліддя).
Клініка "Мати та дитина" в місті Києві надає можливість вилікувати безпліддя або знайти її альтернативу: сурогатне материнство, метод ЕКО, донорська яйцеклітина.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» 

Інформаційне агентство «Україна Інформ» було засноване у 2018 році. Зараз інформаційне агентство «Україна Інформ» є одним із найбільших інформаційних агентств України, з понад 200 медійними партнерами. Теми, які висвітлює інформаційне агентство починається від політики до суспільного життя всього населення. Наші журналісти та автори новин завжди одними з перших публікують інформацію про те, що відбувається у світі культури та спорту, відвідують Верховну Раду України для того, щоб бути в курсі всіх подій. Кореспонденти інформаційного агентства «Україна Інформ» першими висвітлюють події України та світу. В нас є багато власних відділень на території всієї України. Тож на поталі ви зможете знайти останні події зі світу політики, держави, спорту,  культури, економіки та суспільного й соціального життя українців.

З якими країнами та містами ми співпрацюємо? Інформаційні агентства, що є медійними партнерами «Україна Інформ» розташовані в усіх областях України. Міцно закріпившись в усіх регіонах нашої держави, ми змогли налагодити зв’язки з більшістю країн світу. Тож наші автори новин, які перебувають в кожній із цих країн мають можливість освітлювати усі найважливіші події в усіх сферах життя цих країн. 

Що можна знайти на порталі інформаційного агентства «Україна Інформ»?

Кожного дня на нашому сайті з’являється понад 1000 новин, які висвітлюються з багатьох точок зору. Ми, наші журналісти та автори новин не мають якихось уподобань та викладають інформацію об’єктивно, зображаючи реальну картину нашої держави. Наші публікації часто мають коментарі від очевидців, що робить репортажі максимально правдивими. Також ми постійно зустрічаємось із цікавими особистостями для того, щоб отримати інтерв’ю, яке розкриє таємниці. 

Спектр нашої продукції не обмежується лише репортажами, новинами та інфографікою. Ми займаємось випуском стрічок новин, інформаційних пакетів та вісників. Співпрацюємо не лише з українськими, а й закордонними компаніями. Інформаційне агентство «Україна Інформ» має партнерські стосунки із: електронними та друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, медіа закордонних країн, владними та бізнес-структурами, посольствами, консульствами та підприємствами. Такий широкий перелік партнерів допомагає інформаційному агентству постійно тримати руку на пульсі. Ми одними з перших дізнаємось про все те, що відбувається в державі та освітлюємо події на нашому порталі.

Що особливого в інформаційному агентстві «Україна Інформ»?

Інформаційне агентство «Україна Інформ» має власний прес-центр, який займається організацією усіх заходів. Наші прес-конференції, брифінги, громадські слухання, інтернет-конференції, телемости, презентації, семінари, виставки, можуть проводитись за участю спікерів з інших країн в режимі телемосту. Не рідкими гостями нашого агентства є перші особи держави. Ми часто беремо інтерв’ю в політиків та спортсменів, розкриваємо сутність постанов Міністерств України за допомогою коментарів самих міністрів. Часто запрошуємо до себе, або приймаємо запрошення письменників, артистів зірок шоу-бізнесу, релігійних та громадських діячів та науковців. 

Інформаційне агентство має договори з понад 500 телеканалами України та світу з метою обміну відео контентом. Також УКРАЇНА ІНФОРМ є розробником широкого спектра технологічної продукції для телеканалів, інформаційних агентств, інформаційних сайтів та підприємств, зокрема веб-порталів будь-якого дизайну та складності, сео-просування по пошуковим системам, програм для відео монтажу, стрімінгових сервісів, мобільних додатків, новітніх плейаутів та архіваторів.

Інформаційне агентство «Україна Інформ» пише для людей, тому всі наші новини не мають суб’єктивної оцінки. Ми передаємо лише об’єктивні факти із політичного та суспільного життя України. Наше інформаційне агентство намагається діяти, реалізовуючи принципи свободи інформації. Але навіть дотримуючись такої політики ми не викривлюємо факти, а розкриваємо їх такими, якими вони є.   

 

Мої відео