Огляд дезінформації: ЗСУ підірвуть ЗАЕС під час контрнаступу. В Україні створюють біологічну зброю

Огляд дезінформації: ЗСУ підірвуть ЗАЕС під час контрнаступу. В Україні створюють біологічну зброю
421055 ПЕРЕГЛЯДІВ

Країна-терористка з початку війни проводить інформаційно-психологічні операції, які спрямовані деморалізувати цивільне населення. Цього тижня російські пропагандисти торкались теми Бахмуту, обстрілів так звного Донбасу та біологічної зброї в Україні.

У телеграм-каналах з проросійською риторикою поширювали нібито наказ Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного щодо невідкладного перегрупування підрозділів ЗСУ в районі міста Бахмут. За словами пропагандистів у наказі розміщено резолюцію «Заперечую», яку підписав Президент України Володимир Зеленський.

У Центрі протидії дезінформації стверджують, що наказ — фейк, на що вказують некоректна військова термінологія, порушення правил офіційного оформлення документообігу та пошкоджений штрих-код, що унеможливлює його перевірку.

Інший фейк поширив російський пропагандист соловйов, який поширив у своєму телеграм-каналі відео з постраждалою жінкою з Умані та підписав, що це нібито «наслідки жорстоких обстрілів Донбасу».

Проте ЦПД повідомляє, що відео додали заради клікбейту, щоб прорекламувати іншого російського пропагандиста, який «розкаже правду». Як зазначили у Центрі протидії дезінформації, у відеозаписі навмисне обрізали моменти, де постраждала розмовляє українською мовою та звинувачує росіян у ракетному ударі по її будинку в Умані.

Також кремлівські медіа в черговий раз поширюють фейк про український контрнаступ. Цього разу у москві заявили, що ЗСУ підірвуть Запорізьку атомну електростанцію під час свого контрнаступу, про що нібито свідчать американські дані.

Мовляв, американські військові передали Укравні датчики, які виявляють сплеск радіації. Але це все неправда.

Проєкт StopFake дослідив цей кейс та визначив, що російські пропагандисти використали інформацію зі статті видання New York Times, вирвав її із контексту та побудував на цьому фейк. Сполучені Штати дійсно передавали Україні датчики, проте інформацю про підрив українськими військовослужбовцями ЗАЕС мова не йшла.

Окрім того, агітпроп торкнувся теми біологічної зброї. Телеграм-канали та кремлівські ЗМІ поширюють заяву «капітана Військово-повітряних сил (ВПС) США у відставці» Станіслава Крапивника. Мовляв, Україна збирає зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї в американських лабораторіях. За словами Крапивника, у такий спосіб Сполучені Штати намагаються знищити всіх слов‘ян.

Аналітики проєкту VoxCheck спростували заяву Крапивника. По-перше, немає ніяких доказів, що в Україні збирають виробляти чи вже виробляли біологічну зброю. Навіть Америка та ООН спростовували цю інформацію на початку повномасштабного вторгнення російської федерації.

По-друге, кремлівські медіа представляють Крапивника як західного експерта та вказують на його досвід в армії США. Проте аналітики не знайшли жодних даних в американських джерелах, що підтвердили б службу Станіслава Крапивника в американській армії. До того ж пропагандист активно поширює російські наративи та підтримує російське вторгнення на територію України.

Для того, щоб дискредитувати Президента України Володимира Зеленського, у соцмережах стверджують, що Зеленський носить із собою пістолет, щоб застрелитись.

Але це не так. Сам Зеленський в інтерв‘ю заявив, що зброя йому потрібна для самозахисту. Про це він повідомив у документальному фільмі Дмитра Комарова «Рік. За кадром».

«Та в мене є. Ну да, я вмію. Усвідомлюєш собі, Президент України в полоні у росіян? Це ганьба. Просто я вважаю, що це ганьба», — сказав глава держави. На питання журналіста, навіщо президенту зброя, Зеленський відповів: «Ні, ти що, ми самі себе ні. Відстрілюватися — да».

Теги: Фейки,фейк, пропаганда,Російські пропагандисти,проросійська пропаганда, Російська агресія , війна в Україні, Президент України, Володимир Зеленський
Мої відео