Про роботу психологів в поліції Донеччини – з перших вуст

22983 ПЕРЕГЛЯДІВ

Хто він - рятувальний загін, що лікує душі поліцейських від щоденного впливу негативних емоцій, розповіла начальниця відділу психологічного забезпечення Управління кадрового забезпечення ГУНП в Донецькій області Оксана Камчатна.

Робота поліцейського вимагає рівноваги та витримки. Більшість викликів, на які виїжджають правоохоронці, мають «темну» емоційну забарвленість. Розв’язання конфліктів між сусідами, реагування на сімейне насильство, викриття небезпечних злочинців, розкриття резонансних злочинів, документування наслідків терактів, служба в зоні бойових дій – події, з якими стикаються правоохоронці майже щодня.

Психологи, що вже далеко не один рік працюють з особовим складом поліції Донеччини, насамперед допомагають поліцейським попередити професійне вигорання, впоратися з особистими проблемами, навчають безконфліктному спілкуванню, проводять професійні консультації та тестування.

Більше про службу в ексклюзивному інтерв’ю з головною психологинею обласної поліції, а за сумісництвом підполковником поліції Оксаною Камчатною.

У чому полягає робота поліцейського психолога?

Взагалі система психологічного забезпечення - це комплекс різноманітних заходів, які направлені на збереження психічного здоров’я працівника поліції. Це в першу чергу. Також ми приймаємо участь у відборі кандидатів на службу в поліцію – перевіряємо їх психологічний стан, допомагаємо діючи поліцейським формувати навички безконфліктного спілкування в екстремальних ситуаціях, проводимо психокорекційну роботу, консультуємо, допомагаємо різним службам у проведенні оперативно-розшукових заходів.

Скільки років вашій службі?

У цьому році ми відсвяткуємо 21 з дня створення нашої служби. Наразі штат психологів в поліції області налічує 10 спеціалістів. На одного психолого передбачається близько 400 працівників особового складу поліції.

Всі психологи працюють за одним загальним профілем чи у кожного окрема направленість? Є вузькопрофільні спеціалісти?

Крім загального, є психологи, які самостійно обирають для себе додатковий напрямок діяльності - індивідуальний психокорекційний метод роботи. Наприклад, є співробітник, який працює з метафоричними картами, є спеціаліст-поліграфолог. Окремо на території є працівники, які захоплюються транзакційним аналізом та іншими більш поглибленими методиками. Також щороку ми проходимо курси підвищення кваліфікації, направлені на роботу з учасниками бойових дій. Працюємо і з поліцейськими, і з їх сім’ями - роз’яснюємо як спілкуватися, як допомогти людині вийти зі стресу.

Ви і психологи, і поліцейські, чи заступаєте на чергування разом з іншими?

Співробітники відділу заступають на чергування, залучаються на забезпечення громадського порядку, патрулюють територію. Ми повинні спостерігати, знати з якими ситуаціями стикаються поліцейські в роботі. А найкраще ти про це дізнаєшся, коли сам заступаєш на службу, виявляєш складні ситуації, де потрібно потім проводити консультації, тренінги, навчаємо як діяти, аби звести до мінімуму ризики прояву агресивної поведінки.

Чи виїжджаєте на місце скоєння злочину?

Так, бувають такі ситуації. Найчастіше це слідчі експерименти, беремо участь у допитах неповнолітніх, потерпілих, свідків, надаємо психологічну допомогу. Іноді задіюють в різноманітних заходах, наприклад відпрацювання плану «Сирена», якщо потрібна консультативна допомога для перемовника. Викликають нас для надання допомоги потерпілим після надзвичайних подій чи спробі самогубства.

Так Ви працюєте не тільки з поліцейськими, а і зі злочинцями?

Можливе залучення працівника-поліграфолога при допиті в рамках кримінального провадження. Як консультанти слідчих чи оперативників розповідаємо ,як вести допити з підозрюваними. В рамках своєї компетенції можемо визначити правдивість інформації.

Як працюєте з поліцейськими, які стикаються з кризовими ситуаціями в роботі, в родині?

Кожен поліцейський – це особистість. До кожного потрібен індивідуальний підхід та обрання окремих методів роботи. По-перше, ми працюємо з правоохоронцями тільки за їхнім власним бажанням. Детально вивчається ситуація, в залежності від проблеми визначаються методи психокорекції індивідуальний чи груповий.

З якими проблемами до вас можуть звертатися поліцейські?

Проблеми абсолютно різні. Є особисті, є кризові моменти в роботі. Наприклад, для когось стрес може викликати спілкування зі ЗМІ, смерть близької людини, конфлікт в колективі, бойове поранення. Для однією людини нести службу в зоні бойових дій - велика кризова ситуація, інша адаптується, проте потрібно слідкувати за станом людини та завжди підтримувати один одного.

Чому особисто для себе обрали працювати психологом саме в поліції?

Я несу службу в поліції вже 17 років. У 2002 році закінчила навчання у Херсонському вузі та відразу почала працювати в правоохоронних органах. Поліцейський – особлива людина, яка кожен день стикається з проблемами інших, тому є бажання допомагати саме їм, адже для будь-кого це дуже важко. Поліція вже давно стало моєю сім’єю, а працівники – рідними людьми.

 

Відділ комунікації поліції

Донецькій області

 

Мої відео